Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts“

Atvērta leģendārajai latviešu trimdas mūziķu grupai „Trīs no Pārdaugavas“ veltīta grāmata

Laikraksts Latvietis Nr. 619, 2020. g. 15. okt.
Jānis Andersons -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

PBLA izpilddirekots Raits Eglītis uzrunā klātesošos. FOTO Jānis Andersons.

Grāmata „Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts“. FOTO Jānis Spigovskis (MicRec).

Grāmatas autore Nora Ikstena uzrunā klātesošos FOTO Jānis Spigovskis (MicRec).

Grāmatas izdevējs Guntars Račs (Izdevniecība MicRec) un Ilze Jurkāne. FOTO Jānis Spigovskis (MicRec).

PBLA

PBLA

Viena no lielākajām Latvijas mūzikas ierakstu izdevniecībām Mic­Rec laidusi klājā pazīstamās rakstnieces Noras Ikstenas un Viļņa Baumaņa grāmatu Trīs no Pārdaugavas, komplektā ar grupas Ducele izdoto mūzikas albumu, kurā iekļautas pazīstamākās leģendārās ASV latviešu 1970-80.to gadu grupas dziesmas.

Grāmatas atvēršanas sarīkojums 6. oktobrī jaunatvērtajā Ulbrokas kultūras centrā Ulbrokas pērle tika ievadīts ar grupas Trīs no Pārdaugavas līdera Viļņa Baumaņa video uzrunu. Tajā Vilnis Baumanis īpaši pateicās grāmatas Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts līdzautorei rakstniecei Norai Ikstenai un grāmatas ievada autorei Ilzei Jurkānei par sadarbību grāmatas tapšanā un saviem dziesmu brāļiem grupā – Mārtiņam un Fēliksam Ērmaņiem, kuri tagad jau uzskaņo savas ģitāras Aizsaules dārzos. Vilnis Baumanis pieminēja, ka viņu grupas dziesmas atspoguļo to, kas trimdas latviešus priecēja vai satrauca 20. gadsimta 70. un 80. gados, un pauda gandarījumu, ka mūziķu grupa Ducele viņa muzikālos nedarbus uzspodrinājusi no jauna.

Sarīkojumā tika atvērts arī mūziķu grupas Ducele (starp citu, ducele kurzemnieku mēlē ir braucamie rati) kompaktdisks, kurā viņi – Andris Alviķis, Arnis Veisbārdis, Artūrs Uškāns un Mārcis Kalniņš – par jaunu iedziedājuši grupas Trīs no Pārdaugavas dziesmas, kurām visām vārdu un meldiju autors ir Vilnis Baumanis. Šai sarīkojumā grupa Ducele nodziedāja vairākas dziesmas, un tika arī paziņots, ka viņi oktobrī uzsāk Latvijas turneju ar Viļņa Baumaņa dziesmu uzvedumu, un Ulbrokas Kultūras centrā viņu koncerts notiks 21. oktobrī.

Sarīkojumam personisku šarmu piešķīra grāmatas ievada autores, Latvijā pazīstamās kulinārijas ekspertes, Ilzes Jurkānes uzruna, kurā viņa atminējās, kā 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā ar Vilni Baumani un viņa ģimeni dzīvojuši vienā komunālajā mājā Īstoranžā, Ņūdžersijā, tā dēvētajā Pārdaugavā, pāri Hudzonas upei pie Manhetenas. Baumaņu māja Īstoranžā kļuvusi par satikšanās vietu daudziem turienes latviešiem, tostarp arī Ņujorkas Elles ķēķa latviešu rakstniekiem un dzejniekiem. Ilze Jurkāne uzsvēra, ka grupas Trīs no Pārdaugavas vīri un viņu dziesmas deva spēku izdzīvot trimdu un okupāciju, un deva arī ticību un mīlestību Latvijai. „Klausoties viņu dziesmās laikā, kad Latvijas neatkarība nešķita reāla, sirdīs iedegās cerības liesmiņa,“ tā piebilda Ilze Jurkāne.

Ilzes Jurkānes teikto lieliski papildināja PBLA izpilddirektora Raita Eglīša uzruna, kurā viņš raksturoja citu Viļņa Baumaņa darbības šķautni, proti, vēlāk Vilnis Baumanis no Ņūdžersijas pārcēlies uz Vašingtonu, kur 80. gadu otrajā pusē un 90. gados strādājis radiostacijas Amerikas Balss redakcijā. Raits Eglītis arī uzsvēra, ka Vilnim Baumanim ir ļoti labas stāstnieka dāvanas, ko pierāda viņa 2003. gadā izdotais romāns Karš kalnā par zēnu dēkām Vācijas bēgļu nometnē, un Viļņa Baumaņa daudzie ārkārtīgi spilgtie notikumu apraksti Amerikas latviešu laikrakstā Laiks. Tāpēc kādreiz pat grūti bijis iedomāties, ka V. Baumanis pirms pārdesmit gadiem bijis pazīstama ASV latviešu skatuves zvaigzne.

„„Trīs no Pārdaugavas“ bija unikāla prasme samaisīt kopā tautas dziesmas, galda dziesmas un pašu oriģināldziesmas, daudzām no kurām bija nopietni patriotisks piesitiens,” uzrunā teica R. Eglītis. „Un tādā puspajokam, pusnopietnā veidā viņi uzrunāja tēmas, kas no trimdas organizāciju nacionālpolitiskā viedokļa bija svarīgas un gāja pie sirds sabiedrībai kā trimdā, tā arī tautai Latvijā – patriotisma audzināšana smeldzīgās dziesmās par dzimteni Latviju un padomju sistēmas izsmiešana tādās jestrākās nacionālākās kompozīcijās, kā piemēram, par kaimiņu, „kas lepni dzīvo mūsu dārziņā, bet pienāks laiks un uzkrājies būs tvaiks, un kaimiņam būs rēķins jāmaksā!““ R. Eglītis izteica pateicību grupas Ducele mūziķiem un izdevniecībai MicRec par bijušās trimdas grupas muzikālā mantojuma uzturēšanu.

Viļņa Baumaņa un Noras Ikstenas grāmatu Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts un grupas Ducele kompaktdisku Trīs no Pārdaugavas dziesmas var iegādāties apgādā MicRec un Latvijas grāmatnīcās.

Jānis Andersons,
PBLA pārstāvniecība

Grāmata komplektā ar albumu būs pieejama arī Duceles vērienīgajā koncerttūrē Monika: Valmieras k/c (9.10.), Madonas k/n (10.10.), Jēkabpilī, Kurstpils k/n (11.10.), Smiltenes k/c (16.10.), Saldus nov., Kalnu k/n (17.10.), Dobeles k/n (18.10.), Ādažu k/n (22.10.), Talsu t/n (25.10.), Slampes k/p (29.10.), Kuldīgas k/c (30.10.), Limbažu k/n (1.11.), Skrīveru k/c (5.11.), Ropažu k/c (14.11.) un Viesītes k/p (29.11.).

Ducele „Lienīte“ https://youtu.be/1SeRQKcuUyc
Ducele „Monika“ https://youtu.be/h6FetvN7TfAAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com