Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Satiksimies Augustdorfā 2012. gadā

„Izlūku“ grupiņa tikās ar birģermeistaru

Laikraksts Latvietis Nr. 139, 2011. g. 31. martā
Aija Ebdene -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pie Hermaņa pieminekļa 1951. g. 17. jūnijā.

AugustdorfaHermanis

Pie Hermaņa pieminekļa 2011. gadā: No kreisās: Dr. Ieva Suermanne, Māra Apele-Blūmiņa, Rūta Buklevica, aizmugurē Johens Suermanns, Aija Ebdene. FOTO Volfgangs Apels (Wolfgang Apel).

Pie Detmoldas pils: No kreisās: Rūta Buklevica, Dr. Ieva Suermanne, Ieviņa Picka-Emhardte, Aija Ebdene, Johens (Jochen) Suermanns, Volfgangs Apels (Wolfgang Apel). FOTO Māra Apele-Blūmiņa.

Pie Eksternšteine: No kreisās: Rūta Buklevica, Aija Ebdene, Māra Apele-Blumiņa, Dr. Ieva Suermanne. FOTO Volfgangs Apels (Wolfgang Apel).

Vējā plīvojošs Latvijas karogs sagaidīja izlūku grupiņu Detmoldas latvietes Dr. Ievas Suermannes (Suermann-Rituma) un viņas vīra nama priekšā. Ieradāmies, lai ar viņu labi pārbaudītiem ieteikumiem divas dienas apskatītu vietas, kas bijušajiem Augustdorfas bēgļu nometnes jauniešiem palikušas neizdzēšamā atmiņā no apmēram 1950. – 1957. gadiem. Satikāmies, lai padomātu par sasaukšanos un sadziedāšanos divu, trīs dienu garumā laikā ap 16. – 20. jūniju 2012. gadā!

Pagājušajā gadā minētā laika acu liecinieki pirmo reizi pulcējās jūlija sākumā Rīgā.* Iedvesmotāji: Ligita Hussa (Huss-Grikmane), Vija Brigadere, Daumants Hāzners. Lielākā daļa vienojās, ka jātiekas tur, kur viss notika ... pie mūsu kopējā likteņa – Augustdorfas priedēs un apkaimē.

2., 3. martā no Dienvidvācijas atbrauca Māra Apele-Blūmiņa ar vīru, no Dortmundas Rūta Buklevica (Siecinieks), Ieviņa Picka-Emhardte no Švarcvaldes pierobežas (Schwarzwald) un minsteriete Aija Ebdene (Lasmane).

Detmoldas mājas tēvam ir labi sakari ar daudzām vietējām personībām, kas labprāt mūsu starptautisko tikšanos veicinātu. Bijušie latviešu augustdorfieši dzīvo tikpat kā visās pasaules malās! Tā skaidrojām Augustdorfas ciemata galvai (Dr. Andreas Wulf). Viņš 2010. g. atsūtīja apsveikumu uz Rīgu. Vasarā 2012. g. viņš mūs labprāt apsveiktu personīgi Augustdorfas rātsnamā! Šoreiz dzērām kafiju ar birģermeistaru un saņēmām grāmatas par Augustdorfu.

Mūsu bēgļu nometnes vietā atrodas Vācijas armijas otrā lielākā novietne. Pulkvedis ar šoferi mūsu grupiņu izvadāja pa kazarmu teritoriju. Centāmies ieraudzīt nostūrus, kas piecdesmitajos gados mums bija nozīmīgākas vietas: skolas, dzīvojamās, kungu gala, Monte Kasino, Sibīrijas, YMCA, kantīnes u.c. barakas. Bija jāpapūlas!

Kazarmu vārtu tuvumā atrodas Augustdorfas ciemata pirmsākums: Doeren-krogs. Svaigi nokrāsots, bet viesnīca slēgta un raibs grieķu restorāns. Šaujamlauki (NATO, britu pārziņā), bomji ar sarkaniem brīdinājuma karogiem, Lopshornas muižas drupas – viss atgādināja senās dienas skarbardžu, priežu mežos un smiltājos, kad meklējām kurināmo, sēnes un ogas.

Meža peldētava Hoerstes pakalnā darbojas arvien.

Mūžīgie Eksternšteine (Externsteine) – mistiskās stāvās klintis stāv kā stāvējušas (70 milj. gadu!), kad mūs skolēnus veda ekskursijā. Tikko atvērts moderns muzejs.

Visiem neaizmirstais: iespaidīgais piemineklis (Hermannsdenkmal) par godu slavenam ģermāņu kara vadonim Arminiusam (Arminius) atgādina par sekmīgo kauju pret romiešiem 9. gadā. Varonis ar vieglu smaidu un 7 m garu, gaisa paceltu zobenu sargā mieru arī šodien!

Vairākas stundas pavadījām, staigājot pa kulturvēsturiski bagāto, skaisto Detmoldu, kas pārsteidza uz katra soļa.

Minēto un daudz cita varētu skatīt, baudīt divu/trīs dienu garumā 2012. g. Jāņu nedēļā. Varbūt ceļā uz Līgo svētkiem Latvijā, Annabergā/Bonnā, DV Bērzainē/Freiburgā.

Vai to mēģināt darīt? Tas atkarāsies no visu atsaucības un palīdzības izplatīt šo aptauju jeb kādā veidā (avīzēs, latviešu namos, sarīkojumos, apkārtrakstos, internetā, personīgi sazinoties utt.) un braukt ieinteresēto skaita. Lūdzam talkā!

Gaidīsim atbildes ne tikai no bijušajiem augustdorfiešiem – Detmolda, Blomberga un apkaime – sasauksimies!

Par interesi piedalīties lūdzu rakstīt, zvanīt Rūtai Buklevicai līdz 2011. gada Jāņiem:

Rūta Buklevics
Am Hagedorn 9
44319 Dortmund
Germany
Tel. + 49 231-271031
buklevics@gmx.de

Detmoldas mājiniekiem, izlūku grupas vācu līdzgaitniekiem – sirsnīgs paldies par izpratni, pacietību, mūs pavadot pie bēgļu dienu saknēm (angl.: back to the roots)!

Aija Ebdene, Minstere
Laikrakstam „Latvietis“

* Skat. laikraksta „Latvietis“ 101. numuru, vai http://www.laikraksts.com/raksti/raksts.php?KursRaksts=474Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com