Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Aiziešana

Pārdomas

Laikraksts Latvietis Nr. 140, 2011. g. 6. apr.
Marita Lipska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kāds dzejnieks ir teicis: Nevienu šoziem neglabās – tik pārsegsies ar sniega segu un kļūs par tēvu zemi. Tā var dzejot Latvijā – Austrālijā vecākā latviešu paaudze aiziet klusi, cienīgi un kļūst par daļu no šī kontinenta, vai – retumis pelnu kapsulās atgriežas dzimtenē – savā dzimtās vietas kapsētā.

Tā nu ir iegadījies, ka nācies pabūt vairākās latviešu bērēs Sidnejā.

Nāk prātā, ka Latvijā, atvadoties bērēs, parasti zārks ir atvērts, un aizgājējam tiek atdoti pēdējie atvadu skūpsti un pieskārieni. Bieži vien tas ir gan kapličās, gan pēc neliela bērinieku gājiena līdz sagatavotajai kapa vietai. Lielāki un mazāki vainagi, kas veidoti no egļu zariem un ziediem, ilgāku laiku kapos atgādina par neseno notikumu.

Austrālijas moderni aprīkotajās krematorija zālēs ar skaistiem ziedu pušķiem dekorēti sarkofāgi pēc sirsnīgās radinieku un draugu atvadīšanās aizslīd aiz priekškara. Tik pārdzīvojumi un zaudējuma sāpes paliek šajā pusē.

Īpaši aizkustinoša, ja tā vispār var teikt par bērēm, bija atvadīšanās no Elgas Rodzes-Ķīseles. Šo latviešu sabiedrībā populāro kultūras darbinieci pēdējā gaitā pavadīja ļoti liels cilvēku skaits – vairākums aktīvi Sidnejas latviešu sabiedriskās dzīves pārstāvji un organizētāji. Arī personiski nepazīstot šo cilvēku, atvadīšanās man izraisīja skumjas un pārdzīvojumu. Gandrīz katrs bērinieks teica emocionāli piesātinātus atvadu vārdus, dažbrīd mēģinot valdīt asaras, dalījās ar kopā piedzīvoto un paveikto.

Sirsnīgās un godpilnās atvadas no Elgas Rodzes-Ķīseles radīja priekšstatu, ka aizgājis cilvēks, kurš daļu sava mūža veltījis latviešu tautai svarīgu vērtību uzturēšanai, un par kuru gribas teikt senos dzejnieka vārdus:

Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods.

Marita Lipska, viešņa no Latvijas
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com