Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Groziņa bērni

Skaista tradīcija Kanberā

Laikraksts Latvietis Nr. 88, 2010. g. 5. maijā
Skaidrīte Dariusa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Groziņa centrā – Maruta Dariusa Volša (Walsh) ar meitu Zintu un dēlu Tomasu. Augšas rindā no kreisās pulksteņrādītāja virzienā apkārt groziņam: Ēriks Skrīveris ar meitām Jānu un Kristiju (Kristie); Ivars Skrīveris; Amanda Ruņģe ar dēlu Vari; Dainis Ruņģis ar meitu Kaivu; Māra Ruņģe Goldsmite (Goldsmith) ar meitu Lilitu; Normunds Ronis; Namejs Kīns; Velta Kīna; Tija Kīna; Maija Kīna ar meitu Evu un dēlu Ati; Džeikobs Kambels (Jacob Campbell); Nāra Upeniece Čarltona (Charlton) ar meitām Tiju un Evu un māsu Kaiju; Sarma Upeniece Strazda; Anna Vaļikova (foto arī māte Ilze). Apakšas rindā no kreisās: Lāra Veidnere, Izaks Makijs (Izaak Mackey); Tomas Briedis. FOTO Tehniskā montāža – Ēriks Skrīveris.

Šūpulis ieņem svarīgu lomu latvieša dzimtas dzīvē. Par to stāsta tradīcijas, to apdzied dainās. Dzimtas šūpulis iet no paaudzes uz paaudzi.

Manas vecāsmātes mājas bēniņos glabājās viens šāds šūpulis. Viņa stāstīja, ka tas bija vairāk kā 100 gadus vecs, un ka tajā ir gulējušas piecas paaudzes. Tas bija brūngana koka, ar rakstiem izgrebts, šūpulis. Klausoties vecāsmātes nostāstu, domāju, cik daudz šis šūpulis varētu stāstīt par saviem piecu paaudžu lolojumiem – par mātes sapņiem, cerībām, mīlestību un lūgšanām par mazo gulētāju šūpulī. Un šūpuļdziesmas, ko šis šūpulis ir klausījies!

Šāda šūpuļa – neplānota – tradīcija sākās 1963. gada 2. augustā, kad tika nopirkts groziņš (šūpuļa šo laiku modernā versija), un tajā jau nākamā dienā iegūlās šī groziņa pirmā gulētāja – Maruta Dariusa Volša (Walsh) (3.08.1963).

Mēnešus vēlāk groziņš jau auklēja Marutas, vienu pēc otra, divus brālēnus – Ēriku un Ivaru Skrīverus. Silta vēl bija Ivara iegulētā vieta, kad groziņš jau aizceļoja pie Ruņģu dzimtas divām ģimenēm ar pirmo gulētāju Amandu un pēc viņas – brālēnu Daini un māsīcu Māru.

Latviešu dzimtu Groziņš bija uzsācis savu skrējienu.

Dažu dzimtu jaundzimušie nedabūja šī Groziņa mīļvietu, jo vienlaicīgi bija ieradušies pasaulē ar kādu, kas nupatās tajā bija iegūlies.

Šajos 46 gados Groziņš ir izauklējis 30 gulētājus, un daudzi no viņiem jau divās paaudzēs. Viņu vidū ir akadēmiķi, mākslinieki, profesionāļi, privātuzņēmēji; Groziņš ir ļoti lepns uz saviem bērniem, jo viņi visi ir izauguši krietni cilvēki. Groziņa bērni dzīvo Pertā, Vulongongā, Sidnejā, Kanberā un Latvijā.

Pacēlās doma šo Groziņu ievietot Nacionālā muzejā Kanberā vai piedāvāt kādam muzejam Latvijā. Bet – Groziņš jau ir gaidās uz 31. gulētāju. Groziņš ir vēl tikpat stiprs un izskatīgs kā dienā, kad tas tika nopirkts. Vienīgi gulētāju iegravētajām plāksnītēm ar vārdu un dzimšanas datiem var sākt pietrūkt vietas.

Un līdzīgi manas vecāsmātes dzimtas Šūpulim arī šis Groziņš ir apvijies ar sapņiem, cerībām, lūgšanām un skaistu skaistajām šūpuļdziesmām.

Groziņa dzimtas:

Dariusu dzimta: Maruta un viņas divi bērni – Zinta un Tomass.

Skrīveru dzimta: brāļi Ēriks un Ivars, un Ērika divas meitas – Jāna un Kristija (Kristie).

Ruņģu dzimtas: Andra un Laumas ģimenē – meita Amanda un viņas dēls Varis; Jura un Vitas ģimenē – dēls Dainis un viņa meita Kaiva, un meita Māra un viņas meita Lilita.

Kīnu dzimta: dēls Namejs un viņa divas meitas Velta un Tija; un meita Maija un viņas divi bērni Eva un Atis.

Upenieku dzimtas: Kārļa un Maijas ģimenē – meita Nāra un viņas divi bērni Tija un Eva, un meita Kaija; Andreja un Sanes ģimenē – meita Sarma.

Ģimeņu viengulētāji: Normunds Ronis, Anna Vaļikova, Džeikobs Kambels (Jacob Campbell) (Melissas Jakovicas dēls), Lāra Veidnere, Izaks Makijs (Izaak Mackey) (Vēsmas Bobetas dēls) un Tomass Briedis.

Skaidrīte Dariusa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com