Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Vasks Kanberas mūzikas festivālā

„Mūzika dvēselei“

Laikraksts Latvietis Nr. 202, 2012. g. 25. maijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Vasks paskaidro diriģentam Toram Fromhiram (Tor Fromhyr). FOTO Ojārs Greste.

Pēteris Vasks (centrā) ar pianistu Daniel de Bora (Daniel de Borah) un čellistu Jāni Lauru. FOTO Ojārs Greste.

Pēteris Vasks ar diriģentu Toru Fromhiru (Tor Fromhyr) un vijolnieci Annu Mekmaikelu (Anna McMichael). FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Pēteris Vasks, komponists Pīters Skaltorps (Pēter Sculthorpe), diriģents Endrjū Mogrelia (Andrew Mogrelia). FOTO Ojārs Greste.

Pēteris Vasks ar kontrabassu – instrumentu, ko pats kādreiz spelēja. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Pēteris Vasks, „mazais bralītis“ (6' 6" !!!) Valdis Ķeris no Losandželosas, Dzintra Geka. FOTO Ojārs Greste.

Pēteris Vasks ar tautiešiem pie Skaidrītes Dariusas Kanberā, pēc 19. maija koncerta. No kreisās stāv: Dr Arnis Siksna, Ēriks Ingevics, Vita un Egons Eversons, Māra Siksna, Valdis Ķeris, Dzintra Geka, Vita Ruņģe, Skaidrīte Darius, Juris Ruņģis. Sēž no kreisās: Jānis Laurs, Pēteris Vasks, Andris Ruņģis FOTO Ojārs Greste.

Gadskārtējais Kanberas Starptautiskais mūzikas festivāls notika 2012. gadā no 11. līdz 20. maijam jau astoņpadsmito reizi. Šajās desmit dienās notika 27 koncerti vairākās Kanberas vispazīstamākajās vietās, kā – Nacionālajā mākslas galerijā, Augstākās tiesas namā, Nacionālajā portretu galerijā, Nacionālajā bibliotēkā, Austrālijas Kara muzejā, Austrālijas Nacionālajā muzejā, Turku vēstniecībā, Alberta koncertzālē un vēl citur. Pārsvarā bija rietumu klasiskā mūzika – gan labi pazīstami komponisti (Mocarts, Bahs, Bēthovens, Debisī, Handelis, Satī, Vila Lobos), kā arī modernāku laiku komponisti (Pīters Skutorps (Sculthorpe), Arvo Perts (Arvo Pärt), mūsu pašu Pēteris Vasks) un vēl daudz citi. Bija arī daži džeza skaņdarbi un tā saucamie pasaules mūzikas (world music) darbi, jo viens no festivāla direktora Krisa Leitama (Chris Latham) uzskatiem ir, ka mūzika ir kā pirmā sarokošanās starp svešiniekiem.

Šī gada festivāla viesu komponists (Composer-in-residence) bija Latvijas izcilais komponists Pēteris Vasks, kas bija klāt savu skaņdarbu mēģinājumos un, protams, arī koncertos. Vaska darbus atskaņoja piecos koncertos.

Sestdienas, 19. maija pēcpusdienas koncerts, ar nosaukumu Mūzika dvēselei (Music for the Soul), bija viss veltīts četriem Vaska darbiem. Pirmais bija klavieru solo Zaļā ainava (Green Scenery), ko spēlēja Daniels de Bora (Daniel de Borah), tad klavieru trio Plainscapes, kurā čellu spēlēja Adelaides latvietis Jānis Laurs, sekoja Meditācija solo vijolei un stīgu orķestrim un nobeigumā Musica Adventus stīgu orķestrim. Visi četri darbi bija pirmatskaņojumi Austrālijā. Stīgu orķestri diriģēja Kanberas Mūzikas augstskolas mācības spēks Tors Fromhirs (Tor Fromhyr).

Festivālu atbalsta daudzas valdības organizācijas, kā arī firmas un privāti sponsori. Mūzika dvēselei koncertu atbalstīja latvietis Dr. Arnis Sproģis no Ņūkasles (Newcastle). Saskaitīju koncertā apmēram 30 latviešus no Kanberas, Sidnejas un Brisbanes.

Man bija it sevišķi interesanti novērot mēģinājumus, kuros Pēteris Vasks piedalījās. Ar vārdiem, žestiem un dziedāšanu Vasks skaidroja muzikantiem, ar kādu izjūtu vajag spēlēt viņa darbus – "... totālu legato, totālu intensitāti... izjust to, kas notiek ar mums, kāpēc viss iet grīstē... kaislību! dedzību! ... vienaldzība ir nāve ... ja jums nedeg sirds, tad vispār nevajag spēlēt ... arī klusi spēlējot, jābūt tai pašai intensitātei ..." Čellists Jānis Laurs spēlēja visos Vaska skaņdarbos un izteicās, ka komponista klātbūtne mēģinājumos ir bijusi ārkārtīgi vērtīga, it sevišķi jaunākajiem muzikantiem, daudzi no kuriem vēl studē.

Mūzika ir cita veida valoda, kas ir jāpiedzīvo, lai to izprastu, un to var vislabāk izjust, klausoties dzīvu mūziku. Lai arī brīžiem Festivāla stīgu orķestris nesasniedza tādu pašu mūzikas līmeni, kā var noklausīties kompaktdiskos ar pasaules labākajiem muzikantiem, toties būt koncertzālē kopā ar draudzīgiem mūzikas cienītājiem un dzirdēt un redzēt, kā mūzika rodas, ir brīnišķīgs piedzīvojums.

Man košākā atmiņā paliek koncerta Mūzika dvēselei noslēguma darbs Musica Adventus, kurā izjutu lidojumu caur visām emocijām, un beigās saskrēja asaras acīs no pārdzīvojuma. Ļoti skaists arī bija koncerts Austrālijas Kara muzeja Atmiņu zālē (Hall of Memory), kur atrodas Austrālijas nezināmā karavīra piemineklis. Zem šīs telpas lielā kupola ar tā brīnišķīgo atbalsi dzirdējām piecpadsmit atskaņojumus (ieskaitot vienu Pētera Vaska darbu), kuri muzikāli attēloja cilvēka labākās īpašības – kā drosmi, draudzību, cerību, uzticību un citus.

Paldies Pēterim Vaskam, Dzintrai Gekai un mazajam brālītim Valdim Ķerim no Losandželosas par iespēju baudīt šīs brīnišķīgās muzikālās dienas viņu klātbūtnē.

Pēteris Vasks bija Kanberā no 17. līdz 20. maijam. Sīkāku informāciju par Kanberas festivāla programmu un māksliniekiem var lasīt festivāla tīmekļa vietnē http://www.cimf.org.au.

Ojārs Greste
Laikrakstam "Latvietis"Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com