Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sapņaini skaistā Sāmsala

Atpūta Igaunijas lielākajā salā

Laikraksts Latvietis Nr. 211, 2012. g. 24. jūlijā
Ilze Švarca -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ceļmalā. Prieks redzēt daudz labi apkoptu lauku māju. FOTO Viktors Švarcs.

Dzirnavu parks. FOTO Viktors Švarcs.

Kāli (Kaali) meteorīta krāteris. FOTO Ilze Švarca.

Sāmsalas slavenās kaļķakmeņa klintis. FOTO Viktors Švarcs.

Skats uz Kuresares bīskapa pili. FOTO Ilze Švarca.

Kuresares pils muzeja vārti. FOTO Ilze Švarca.

„Alpha Baltic/Unitymarathons.com“ pārstāvis Kristofers Rācenājs uzvar „Saaremaa Velotuur“ 4. posmu. FOTO Viktors Švarcs.

Sāmsalas krāšnie tautas tērpi. FOTO Viktors Švarcs.

Tikai pāris desmit kilometru no Latvijas robežas atrodas igauņu iecienītā Sāmsala jeb Sāremā (igauniski: Saaremaa). Tā ir lielākā Igaunijai piederošā sala, trešā lielākā sala Baltijas jūrā un tā ir ārkārtīgi pievilcīga tūristiem. To var ar mašīnu ērti sasniegt no Rīgas, lietojot labus ceļus, veiklu un lētu Tallink prāmi un garo, 1896. gadā būvēto dambi starp Muhu un Sāmsalu.

Sāmsalas politiskā vēsture daudzmaz līdzinās Latvijas. Tomēr salas maigais klimats un ģeogrāfiski izolētā pozīcija nodrošina pāris svarīgu atšķirību: salai raksturīga augsta augu sugu daudzveidība, tai skaitā 35 orhideju sugas. Izceļas mazā Rhinanthus osiliensis, kuras citur pasaulē nav. Pretstatā, – salas iedzīvotājiem ir stipra etniska vienveidība: 98% ir igauņi. Tūrisms ir daļēja atbilde par salīdzinoši augsto labklājību. Jau 1840. gadā atvēra pirmo spā salas vienīgajā pilsētā – Kuresārē, kuru sevišķi iecienīja krievi un baltvācieši. Vairums viesu šodien nāk no tuvās Tallinas, kā arī no Somijas, Zviedrijas un Vācijas. Vairākās viesnīcās piedāvātās plašās kūrorta iekārtas turpina vilināt. Kuresāres jahtu ostā piestājušas sportīgas privātas laivas, kas viesojas no Vācijas un gandrīz no visām Skandināvu zemēm. Vispār, salas labā tūrisma infrastruktūra ar pievilcīgām uzturēšanās, pastaigu un aktīvo nodarbību iespējām, kā arī labi apkoptās atrakcijas pa visu salu nodrošina Sāmsalas ekonomisko attīstību.

Sevišķi iespaidīga ir Kuresares labi saglabājusies, milzīgā viduslaiku pils, kuru sāka celt 1380. gadā. Pils atrodas pie pilsētas un tā izskatās sevišķi pievilcīga ar aizsarggrāvi, kas atspoguļo ne tikai varenos pils mūrus, bet arī skaisto parku, jūgendstila villas un kafejnīcas. Pilskalna otrā pusē parks turpinās līdz jūrmalai, kur ļaudis sauļojas, peldas un spēlē voleju. Idille.

Sāmsala ik gadus rīko vairākus kultūras pasākumus, to starpā operas, koncertus un sporta pasākumus. Samērā labie un lēzenie lauku ceļi gādā par riteņbraukšanas popularitāti gan ar tūristiem, kā arī ar profesionāļiem. Vienīgās starptautiskās riteņbraukšanas sacensības Baltijā notiek ik gadu Sāmsalā – Saaremaa Velotuur. Šogad jūnijā 121 braucējs startēja 15 komandās, to starpā 6 latvieši komandā ALB Alpha Baltic/Unitymaratons.com. Gadījās, ka piedzīvoju ceturtā posma finišu. Bija milzīgs gandarījums redzēt rīdzinieka Kristofera Rācenāja uzvaru sārti baltajā komandas uniformā. Turklāt pus komandas pienāca starp pirmajiem desmitiem.

Īsā sarunā Rācenājs un citi komandas dalībnieki ar sajūsmu stāstīja par neseno treniņa braucienu uz Rietumaustrāliju, par labiem panākumiem Berlīnē un citur, kā arī par iecerētiem sapņiem nokļūt augstākā rangā, kā piemēram, Aleksejs Saramotins, kas būs vienīgais Latvijas pārstāvis šosejas riteņbraucēju sacensībās olimpiskajās spēlēs Londonā.

Novēlu Latvijas riteņbraucējiem gaišu nākotni un iesaku Sāmsalu kā burvīgu papildinājumu Jūsu Latvijas braucienam!

Ilze Švarca
Laikrakstam „Latvietis“

Tuvāka informācija: http://www.saaremaa.ee



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com