Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Austrālijas 3x3 2013

Viesi no Latvijas

Laikraksts Latvietis Nr. 217, 2012. g. 30. aug.
Kārlis Ātrens un Jolanta Lārmane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
3x3_Sarkans

Aina un Gvido Tobji. FOTO no Tobju personīgā arhīva.

Aina un Gvido Tobji. FOTO Mārtiņš Plūme.

Aina un Gvido Tobji. Krustabas. FOTO no Tobju personīgā arhīva.

Uz nākamo 3x3 saietu Austrālijā, kas notiks 2013. gada 2.-8. janvārī, Vudhausā (Adelaidē), ciemos no Latvijas tiek gaidīti četri zinoši un pieredzējuši latvisko nodarbību vadītāji: Aina un Gvido Tobji no Vidrižiem (Ziemeļvidzeme), kā arī Austrālijas latviešu 54. Kultūras dienu viesi – Zane Šmite un Ivars Cinkuss no Rīgas. No Kultūras dienu rīkotāju puses par Zani un Ivaru laikrakstā ir bijušas publikācijas jau pirms pāris mēnešiem, tādēļ šoreiz mēs jūs vairāk iepazīstināsim ar Ainu un Gvido.

Aina un Gvido Tobji dzīvo Ziemeļvidzemē, Limbažu rajona Vaivaru mājās. Viņi ir kopā jau 26 gadus. Meita Terēze ir pabeigusi Latvijas valsts Universitātes somugru studijas, šobrīd dzīvo un strādā Norvēģijā, Oslo.

Aina Tobe ir gleznotāja, dzimusi 1963. gadā, Saldū. Jaunībā pabeigusi Liepājas Lietišķās mākslas skolu, dekoratīvās noformēšanas nodaļu, un joprojām krāsas un otas ir viņas ceļa biedri. Ainas darbu sižeti atnāk gan sapņos, gan nomodā, tajos dabiski ienāk gadalaiku noskaņas, mitoloģiski tēli un ezotēriski simboli. Viņas uzgleznotās gleznas viegli un gaiši stāsta par lietām un atklāsmēm, kuras ir tīri personiskas un vienlaikus dziļi kosmiskas.

Aina daudzus gadus ir pavadījusi, strādājot par zīmēšanas skolotāju Bīriņu un Vidrižu pamatskolās un par gleznošanas pasniedzēju Lēdurgas Mākslas skolā. Latvijas 3x3 nometnēs Aina divas reizes ir bijusi gleznošanas ieviržu vadītāja – Raunā un Madonā.

Laikā, kad Aina kopā ar dzīvesbiedru aktīvi darbojās Latvijas Dievturu sadraudzē, 1998. gadā tika izdota grāmata-kalendārs Saules gads, kurai viņa ir teksta un ilustrāciju autore.

Sabiedrībā Ainu visvairāk pazīst kā folkloras kopas Delve vadītāju un uguns rituālu veicēju. Pēdējo desmit gadu laikā kopā ar Delvi ir būts neskaitāmos koncertos un festivālos gan Latvijā, gan ārzemēs, ir iegūta praktiska pieredze un zināšanas folkloras jomā, kurā Aina dalās ar citiem, veidodama savas koncertlekcijas, gadskārtu svētkus un senlatviskus godu rituālus kāzās, krustabās un bedībās.

Aina par sevi saka: „Folklora ir aktīva un radoša plūsma manī, kas ļauj senās zintis un tradīcijas sakausēt kopā ar šodienas cilvēku vajadzībām un izpratni.“

Gvido Tobis dzimis 1961. gadā, Siguldā. Jaunības gados pabeigtā Siguldas bērnu mūzikas skolas klavieru klase ielikusi pamatzināšanas un mīlestību uz mūziku visam mūžam. Aizraušanās ar tradicionālo kultūru un interese par senajiem mūzikas rīkiem, lika pašam ņemt rokā zāģi un kaltu, lai no vectēva izkaltēta bērza koka bluķa izdarinātu savu kokli.

Gvido par sevi saka: „Mani var raksturot ar diviem vārdiem – mūziķis un mistiķis.“

Pašlaik Gvido aktīvi darbojas Vidrižu pagasta folkloras kopā Delve, muzicējot gan ar stabulēm, gan kokli, gan dūdām, gan dažādiem ritma instrumentiem.

Gvido pamatprofesija šobrīd ir masieris, SPA procedūru meistars. Pēdējie desmit mūža gadi ir veltīti, lai apgūtu dažādus rietumu un austrumu masāžu veidus, kas dod plašas iespējas sniegt profilaktisku palīdzību veselības nostiprināšanā. Aizvien lielāku ievērību un interesi Latvijā iegūst latviskās pirts tradīcijas. Pateicoties tam, ka savās mājās paša rokām ir uzbūvēta koka guļbūves pirtiņa, Gvido ir pilnveidojis savas zināšanas un praktiskās iemaņas arī šajā arodā.

Kopā ar dzīvesbiedri Gvido savulaik ir strādājis pie grāmatas Saules gads izveides. Vēlākos gados Gvido un Aina kopīgi ir pētījuši lībiešu tradīcijas, viesojušies pie Limbažu puses vecajiem ļaudīm un vietējiem novadpētniekiem, kuri ir saglabājuši atmiņas par Vidzemes lībiešu tradīcijām un valodu.

Šopavasar kino dokumentālists Ivars Zviedrs uzņēma filmu Brīnumu paralēles, kura stāsta par desmit Latvijas neparastiem ļaudīm – viena no filmas sērijām tika filmēta Ainas un Gvido mājās un ir stāsts par viņu pasaules skatījumu un dzīvesziņu.

Nākamajā Austrālijas 3x3 saietā Vudhausā Aina un Gvido dalīsies ar mums savās prasmēs, zināšanās un pieredzē latviskajā dzīvesziņā, vadīs veselības uzlabošanas ievirzes, iedvesmos gleznot un muzicēt, kā arī vadīs nodarbības bērniem un vēl daudz ko citu. Iespējama krustabu, vedību, kā arī citu svētku izvešana un turēšana 3x3 saieta laikā – skaistā vietā, latviskā garā. Piesakieties laicīgi, uz tikšanos Vudhausā!

Jolanta Lārmane un Kārlis Ātrens
3x3 2013 Adelaidē rīkotājiAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com