Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


PBLA aicina nepieļaut divvalodību Latvijas augstskolās

Atklāta vēstule Pārresoru koordinācijas centram

Laikraksts Latvietis Nr. 220, 2012. g. 20. sept.
Jānis Andersons -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PBLA

PBLA

Pasaules Brīvo Latviešu apvienība (PBLA) un tās valdes priekšsēdis Jānis Kukainis nosūtījis vēstuli Pārresoru koordinācijas centram par topošo Nacionālo attīstības plānu 2014-2020 (NAP).

PBLA un tās valdes priekšsēdis Jānis Kukainis šajā vēstulē izsaka gandarījumu par šāda visaptveroša plāna izveidi, kas ietver vīziju, par to, kurp attīstīties mūsu valstij nākamajos astoņos gados.

Cita starpā šai vēstulē rakstīts: „Nepilni 65 tūkstoši Dieva doto kvadrātkilometru pie Baltijas jūras ir vienīgā vieta, kur latviešu tautai ir pietiekama kritiskā masa saglabāt un izkopt latviešu valodu un kultūru. Ja mēs šeit nenoturēsimies, mūsu tautas vairs nebūs. Šeit, pie Baltijas jūras ir mūsu tautas Alamo.* Tamdēļ aicinām dokumenta autorus Latvijas valsts galveno pastāvēšanas mērķi Nacionālajā attīstības plānā skaidri un nepārprotami definēt pašā dokumenta sākumā, nevis ieslēpt 31. lappusē kā 191. rīcības virzienu („Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur var pilnvērtīgi pastāvēt un attīstīties latviešu nācija, valoda un kultūra. Valoda un kultūra reizē ir arī Latvijas sabiedrību vienojošais pamats, tāpēc sabiedrības, kā arī valsts mērķis un pienākums ir kopt valodu un gādāt par nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un sabiedrības integrācijas vērtībām ilgtermiņā.“).

Dokumenta Ekonomiskā izrāviena vadmotīvs: Latvija 2020. gadā – zaļākā valsts pasaulē sadaļā Izglītība teikts: „Mācību process un priekšmetu pasniegšana skolās tiek nodrošināta vairākās valodās, kas, jau sākot ar pirmajām skolas gaitām, gatavo jauniešus par konkurētspējīgiem starptautiskā darba tirgus spēlētājiem.“ Par augstskolām runājot, šajā dokumentā teikts: „Studiju programmas tiek nodrošinātas dažādās valodās, un augstākā izglītība ir kļuvusi par plaši pieprasītu Latvijas eksporta preci, sevišķi Austrumu reģionā un bijušajās NVS valstīs.“ Ja dokumenta autoriem ir vēlme noteikt citu valodu lietojumu Latvijas augstskolās, tad vajadzētu paredzēt, ka runa ir tikai par Eiropas Savienības valstu oficiālajām valodām, pretējā gadījumā ar šo dokumentu de facto tiktu legalizēta divvalodība Latvijas izglītības sistēmā un Latvijas valstī kopumā.

PBLA aicina Latvijas valdību un Pārresoru koordinācijas centru nepieļaut jebkuru maskētu mēģinājumu nostiprināt krievu valodu kā otro valodu mūsu valstī un tās izglītības sistēmā, ieskaitot Latvijas augstskolas.

PBLA arī uzskata, ka demogrāfijas veicināšanas jautājumi jaunveidojamajā NAP dokumentā (rīcības virziens Stabili pamati tautas ataudzei, 221. – 246. lpp.) jāizvirza par pašiem svarīgākajiem, proti, šobrīd nerodas pārliecība, ka dokumentā iecerētā kompleksā atbalsta sistēma ģimenēm būs pietiekama Latvijas demogrāfiskā stāvokļa krasai uzlabošanai.

Aicinām arī dokumentā iekļaut rīcības virzienu par mūsu valsts aizsardzību, paredzot, ka 2020. gadā mūsu valsts izdevumi aizsardzības budžetam sasniegs iecerētos 2% no IKP.“

Informāciju sagatavoja:

Jānis Andersons
PBLA pārstāvniecības vadītājs Latvijā

* Alamo ir spāņu izveidota misija patreizējā Sanantonijā (San Antonio) Teksasā, ASV. 1836. gadā Teksasa bija daļa no Meksikas, bet tur dzīvoja daudzi imigranti no ASV. Imigranti veica bruņotu sacelšanos, kurā pazīstamākā kauja notika Alamo misijā. Gandrīz visi teksasieši, Alamo aizstāvji, zaudēja dzīvības pazaudētā kaujā, bet teksasieši tomēr uzvarēja karu, un izsludināja neatkarīgo Teksasa republiku 1836. g. 21. aprīlī. 1845. gadā Teksasa pievienojās Amerikas Savienotām valstīm.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com