Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ieraksta 91 videoliecību

Okupācijas muzeja darbinieku ekspedīcija pie Amerikas latviešiem

Laikraksts Latvietis Nr. 220, 2012. g. 20. sept.
Inese Krieviņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
OM

Latvijas Okupācijas muzejs

2012. gada 14. maijs. Milvoki. Videoliecības ieraksts pie simtgadnieces Ritas Gagaines. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

2012. gada 3. maijs. Minneapole. Lelde Neimane aplūko Ģirta Jātnieka fotogrāfijas. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Šovasar, no maija līdz 5. jūlijam Latvijas Okupācijas muzeja darbinieki – vēsturniece Lelde Neimane un video operators Aivars Reinholds devās ekspedīcijā uz ASV vidieni, lai video lentē ierakstītu tur dzīvojošo tautiešu dzīves stāstus. Tā bija jau trešā šāda veida ekspedīcija, kuru muzeja darbinieki varēja veikt, pateicoties Latviešu fonda finansiālajam atbalstam.

Galvenās pieturas vietas bija Mineapole un Santpaula Minesotā, Milvoki Viskonsīnā, Čikāga un tās apkārtne Ilinojā un Grandrapidi, Kalamazū un Garezers Mičiganas pavalstī. Divu mēnešu laikā izdevās ierakstīt 91 videoliecību 179 stundu garumā. Cilvēki dalījās atmiņās par piedzīvoto Otrā pasaules kara laikā, par došanos bēgļu gaitās, ieceļošanu Amerikā un tur pavadītajiem gadiem. Dāvināja arī priekšmetus, oriģinālus dokumentus un fotogrāfijas. Piemēram, Grandrapidos dzīvojošais Elmārs Kalnaraups muzejam uzdāvināja ģimenes relikviju – Latvijas karogu, ko ģimene paņēma līdzi no mājām, dodoties bēgļu gaitās.

Lelde un Aivars ekspedīcijas laikā piedalījās arī vairākos sarīkojumos un piemiņas pasākumos, apmeklēja latviešu centrus, latviešu draudžu baznīcas un dievkalpojumus. Tā tapa 14 video reportāžas 20 stundu garumā.

Ekspedīcijas laikā neaizstājams bija Amerikas latviešu sabiedrības atbalsts. Leldi un Aivaru savās mājās viesmīlīgi uzņēma ap 20 latviešu ģimenes. Vissirsnīgākais paldies Ritai Dronei, Gundai un Geroldam Luss-Lūšiem, Ģirtam Jātniekam, Paulim un Irēnai Lazdām, Maijai un Vilnim Strēlniekiem, Ainai Ventai, Vitai Kākulei, Sanitai un Deividam Hoferiem, Vijai Reinfeldei, Rutai Jostsonei, Oskaram Cukanovam, Dainai Albertiņai, Dr. Zigfrīdam un Paulīnei Zadvinskiem, Vilmai Bolšteinai, Birutai un Dzintaram Abuliem, Ilzei un Richardam Shwartziem, Astrīdai un Uģim Sprūdžiem, Armandam Birkenam un Mārai Vārpai un, protams, Latviešu fondam par dāsno atbalstu!

It viss ekspedīcijā iegūtais materiāls ieguls Okupācijas muzeja krātuvēs, glabās dzīvu tautas atmiņu un skaidros mūsu vēsturi nākamām paaudzēm.

Materiālu sagatavoja

Inese Krieviņa
Latvijas Okupācijas muzeja
sabiedrisko lietu vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com