Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kurš ir latvietis un kāpēc nedrīkstam zināt?

Laikraksts Latvietis Nr. 223, 2012. g. 10. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!Dzejnieks Rieteklis rakstīja:

Latviets esmu, latviets būšu,
Latviets mūžam palikšu,
Un par savu tēvu zemi
Savu galvu nolikšu.

Vācietis Vecais Stenders dus Sunākstes kapos zem kapakmeņa ar uzrakstu: „Sche aprakts G. F. Stenders Latwis, dzim. 1714, mir. 1796, ar sawu gaspazchu.“

Latvijas Republikas Satversmes 4. pants vēstī, ka Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.

Tad jājautā, kas ir šis Rietekļa latviets vai Stendera Latwis? Kas ir tas latvietis, kam pieder Satversmē minētā latviešu valoda? Velti meklēsiet šādas ziņas Latvijas pilsoņu pasēs, jo tādu ziņu tur vairs nebūs, un Saeimas komisija pagājušā nedēļā noraidīja Nacionālās apvienības deputātu priekšlikumu atjaunot iespēju, pēc pases īpašnieka vēlēšanās, pasē ierakstīt tautību.

Minēti ir dažnedažādi iebildumi, sākot ar tautību klasifikatoru nepilnību, līdz parastajam: „Eiropa mums tā teica!“

Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību (ECRI) ieteikusi, ka, ja patiešām pastāvēs etniskās piederības ieraksts dokumentos, tad jāievēro personas pašidentificēšanās princips – ar vārdu sakot, ja es saku, ka esmu arābs (Salāmu, aleikum, Edvīn!), tad man ir tiesības likt šo ierakstīt manā pasē.

Protams, ka unikāli noteikt tautību bieži nav iespējams, pat zinot cilvēka izcelsmi, tāpēc valsts ir rīkojies praktiski, nosakot, ka bērnam ir vecāku tautība, vai, gadījumā, ja vecāki vai vecvecāki ir no dažādām tautībām, tad var izvēlēties kādu no šīm tautībām.

Etnisko identitāti nenosaka cilvēks pats, bet visa sabiedrība. Austrālijā ir praktiski kritēriji piederībai Austrālijas aborigēnu rasei. 1978. gadā Austrālijas Ministru kabinets apstiprināja šādu trīsdaļīgu definīciju: „Aborigēns vai Toresa šauruma salinieks ir aborigēnu vai Toresa šauruma izcelsmes cilvēks, kurš identificējās kā aborigēns vai Toresa šauruma salinieks, un tiek pieņemts kā tāds tajā sabiedrībā, kurā viņš vai viņa dzīvo“. Definīcija ir svarīga, jo ir vairāki likumi, kuri diskriminē par labu Austrālijas pamatiedzīvotājiem.

Latvijā iebilst, ka ar ierakstu pasē tiks diskriminēti nevēlamo tautību locekļi. Grūti saprast, kā tas praktiski notiktu. Diskriminācija uz tautības pamatu Latvijā ir vērsta visstingrāk tieši pret latviešu tautu, un, paradoksāli, tieši latvieši ir tie, kuri vēlas savu etnisko piederību ierakstīt pasē.

Viegli pārvarams iebildums ir tas, ka ārzemēs var sajaukt tautību ar pavalstniecību. Atrisinājums ir lietot pareizo vārda tautība tulkojumu. Angliski nationality (kā agrāk bija rakstīts Latvijas pasēs) ir drīzāk pavalstniecība nekā tautība. Pareizāk būtu ethnicity vai ethnic origin.

Ja Krišjānis Valdemārs varēja Tērbatā lepoties ar vizītkarti latvietis, tad nebūsim kūtrāki par viņu!

GN
2012. g. 10. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com