Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kas ir patriotisms?

Laikraksts Latvietis Nr. 228, 2012. g. 5. nov.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Vēl auga ozoli Latvijas ārēs,
Kuplotiem zariem, robotām lapām,
Vēl mūsu tautiešos varoņi rodas,
Sargājot tēvzemi spēcīgi, droši...

(Andrejs Pumpurs Lāčplēsis, III dziedājums)

Tuvojoties Lāčplēša dienai un Valsts svētkiem, visā valstī un daudzos mūsos uzvirmo patriotiskas jūtas. Būs svinības, gājieni, patriotiski raksti un runas. Būs arī cilvēki, kuru uzskati sakrīt ar Samuela Džonsona slaveno aforismu: „Patriotisms ir pēdējais nelieša patvērums“. Bieži aizmirst, ka Džonsons ar šiem vārdiem 1775. gadā nenosodīja patriotismu kā tādu, bet tikai viltus patriotismu.

Kas ir patriotisms? Latvijas gadījumā tā ir cieņa un mīlestība pret mūsu kopienu – mūsu kopīgo latviešu valsti. Lai izjustu šo Latvijas patriotismu, nav obligāti jābūt latvietim, jo mūsu kopiena un mūsu valsts ir vienmēr pieņēmusi cittautiešus. Lāčplēša dienu var svinēt arī Latvijas vācieši, kaut arī tā atzīmē Latvijas uzvaru pār bermontiešiem, kas veda pie Latvijas uzvaras pret Vāciju. Ir svarīgi atcerēties, ka Vācija ir vienīgā valsts, kurai Latvija ir jebkad oficiāli pieteikusi karu, un ka mēs šo karu uzvarējām.

Valsts svētkus var arī svinēt Latvijas krievi, kaut arī tie atzīmē Latvijas atbrīvošanu no Krievijas jūga. 1920. gada miera līgums ar Krieviju izsludināja tā saukto nulles variantu, un Latvijas pavalstniecību varēju iegūt visi Latvijas teritorijā dzīvojošie. Bet atkārtoti nulles varianti mums nebūs, izņemot, ja mūs pārņem valstiski pašnāvnieciska pārliecība.

Diemžēl šādas tendences pārāk bieži ir redzamas, kosmopolītisma un demokrātijas vārdā veicinot mūsu valstij bīstamus procesus. Vai tā ir iedomība, vai pašcieņas trūkums, kas liek atbalstīt valsts pamatu graušanas iespējas? Iedomība – „Uzticos Latvijas tautas spējai“, vai pašcieņas trūkums – „Tā mums Eiropa liek darīt“. Patriotisms nosaka stingrāku stāju – „Neļausim graut valsts pamatus, un viss!“ Mēs tā drīkstam un varam teikt. Tik vajadzīga drosme.

Vēl aug ozoli Latvijas ārēs... Tik vairs ne pie Gulbenes-Rēzeknes ceļa. Patriotisms arī prasa saprast kaut ko dziļāku. Mēs esam no šīs zemes, un atradīsim veidu kā neizcūkot šo zemi. Atrisinājumus var atrast, un nevajag šādus dabas vērtības iznīcināšanas darbus slēpt aiz novazātā saukļa „Viss ir likumīgi“. Tāpat arī nevajag veicināt valsts graušanas darbus ar atrunu, ka „viss ir likumīgi“.

Ne viss, kas ir likumīgi, ir arī morāli pareizi.

GN

2012. g. 5. nov.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com