Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Par apiešanos ar piemiņu

Atceroties Andri Kadeģi

Laikraksts Latvietis Nr. 229, 2012. g. 15. nov.
Pēteris Purmalis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Kadegis_Andris

Andris Kadeģis
1933. – 2012.

Kas raksta pēcvārdu, iespaido palikušo domas par aizgājēju.

Dzirdot telefonā no saskumušajiem Edītes un Jāņa Annusiem, ka miris Andris Kadeģis, satrūkstos. Vai tiešām pagājis tik ilgs laiks, kopš viņš vēl bija starp mums? Atmiņā uzplaiksnī jautrs: „Hei, kā tev iet?“ – nejauši satiekoties vecpilsētā.

Tad nodziedātā Jāņu nakts kopā ar viņu un Valteru Nollendorfu, daudzās abitūrijas, PBLA Dziesmu dienas 1984. g. Minsterē, LCM celšana, darbs MLĢ; MLĢ izstādes veidošana 1999. gadā ar viņu, Ojāru Rozīti un Artūru Cipuli šeit un Dailes teātrī Rīgā.

Pēdējā redzēšanās 2011. gada 18. novembrī, reprezentējot savu stilā un saturā lielisko autobiogrāfiju Izrakteņi, kuru tas savējiem atdeva par velti. (Atzīstos, parasti baidos no autobiogrāfijām.)

Tad, it kā pavisam nejauši ieausta sekvence, kas vairāk pastāsta par cilvēku A.K., kurš slimojot ar Parkinsonu, nelaikā, 2012. gada 21. septembrī 78 gadu vecumā izbeidza elpot...

Ir 1986. gada septembris, LCM atklāšana, ļaudis, meitenes tautas tērpos, koris. Andris, būdams LCM valdes priekšsēdis, uzrunā auditoriju: „Mēs jums nododam LCM, lai jūs to piepildītu ar dzīvību.“ Teikums, kurš aiz nodomātās funkcijas grib sasniegt prātu. Toreiz laikam ikkatrs jutāmies uzrunāti. Andris žaketē ar gaišumu, šarmu un svaigām idejām. No viņa varēja pārlekt dzirksts, ka bija jāsaka: „Labi, esam ar mieru! Darīsim to.“

Viņš piedzima 1933. gadā Liepājā. Karš piespieda 1944. gadā emigrēt uz Vāciju, no kurienes tas 1950. gadā dodas pie saviem radiem uz Ņūdžersiju, Amerikā. Strādā, nobeidz ģimnāziju. Saņem tā saucamo ārzemju studentu stipendiju 4 gadiem. Sāk medicīnas studijas Rudgersa Universitātē. Bakalaura grāds. 1952.-1962. Ludviga-Maximiliana Universitāte Minhenē. 1962. gadā promocija – medicīnas doktors (Dr. med). 1964. gadā laulības ar Dr. med. Renati Böhlke. Starp citu, 1966. gadā iesaukums ASV bruņotajos spēkos. Galvenais patologs ASV gaisa spēku slimnīcā Vīlusā (Wheelus), Lībijā līdz 1968. gadam. 1979. gadā pārceļas uz Vāciju. Bērni Jāna, Tots, Niks iet MLĢ.

1982.-2003. gadam kopā ar Dr. Hartmani privātpraksē Veclārā, Dienvidvācijā.

No 1982.-1990. gadam vadoša persona PBLA un Latvijas Tautas kopībā. Iniciatoru grupas dalībnieks LCM celšanā, palīdzot savākt 1,2 milj. DM centra un MLĢ būvei.

Dzīve ir vienmēr kāda cilvēka pieredzes summa. Un, ja kāds piedzīvojis tik daudz, cik Andris, tad tas droši ir mazāk pieejams arogancei un lepnumam. Un vai Andra tieksme spīdēt sabiedrībā, reizēm nostumjot citus malā, nepielaižot pie vārda un daudzo talantu dēļ pieņemot, ka viņš ir eksperts vai visās nozarēs, sver tik smagi? Nē. Tas, manuprāt, ir pipari attiecībās; ja vien saredz nedrošību un ievainojamību aiz tā.

Ar degsmi, lai neteiktu kritisku tēvu zemes mīlestību, Andris sākot ar 1989. un 1990. gada sākumu pievēršas un piedalās Latvijas politikā, meklējot sadarbību neatkarības veidošanā. Viņa viedokļi diskusijās par labo un vēl iztrūkstošo Latvijā būtu bijuši ierakstu vērti.

Esam pazaudējuši draugu.

Pēteris PurmalisAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com