Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sākusi iznākt sērija BIKIBUKS

Latviešu dzejoļi bērniem mazās bilžu grāmatiņās

Laikraksts Latvietis Nr. 233, 2012. g. 6. dec.
Alīse Nīgale -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Bikibuks“ – 1. grāmata.

„Bikibuks“ – 2. grāmata.

„Bikibuks“ – 3. grāmata.

„Bikibuks“ – 4. grāmata.

„Bikibuks“ – 5. grāmata.

„Bikibuks“ – 6. grāmata.

Bikibuks ienāk pasaulē. FOTO Jānis Nīgals.

Rūta Briede. FOTO Jānis Nīgals.

Grāmatu atvēršanā. FOTO Jānis Nīgals.

Oktobra sākumā Rīgas grāmatu svētkos Rīgas Kongresu namā pirmo reizi mazo un lielo lasītāju priekšā izlēca jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai. Viņa vārds ir Bikibuks, un drīz vien šo vārdu jau bubināja daudzas mazas mutes, ar pirkstu rādot uz jaunām bilžu grāmatiņām, ko Bikibuks ir atnesis līdzi. Dažas no šīm mutēm gan bija mazliet nosmērētas, cienājoties ar Bikibuka konfektēm, ko saņēma svētku apmeklētāji.

Bērnu grāmatu izdevniecība Liels un mazs sākusi izdot latviešu bērnu dzejoļu izlasi BIKIBUKS, kuru veido atsevišķas, nelielas bilžu grāmatiņas. Katram dzejolim atvēlēta sava grāmatiņa, ko vieno mākslinieku Rūtas Briedes un Arta Brieža veidotais dizains – mazuļiem ērts formāts un sērijas logo, kurā redzams pats Bikibuks. Šis nosaukums un tēls radies, lasot Jāņa Baltvilka skaitāmpantu Biki – buki, ar kuru sākas sērija.

Grāmatiņas tiek numurētas, lai tās būtu ērti krāt mājas bibliotēkā: Nr. 1. Jānis Baltvilks. Biki – buki. Mākslinieks Reinis Pētersons; Nr. 2. Fricis Bārda. Bezdelīdzēns un zēns. Mākslinieks Juris Petraškēvičs; Nr. 3. Vilma Delle. Pieci kaķi. Māksliniece Kristīne Jurjāne; Nr. 4. Inese Zandere. Lelles raduraksti. Māksliniece Līga Kičena (Kitchen); Nr. 5. Viks. Bana bana. Bala bala. Mākslinieks Edmunds Jansons; Nr. 6. Jānis Poruks. Tracis. Māksliniece Maija Līduma.

Visi šie mākslinieki, izņemot Līgu Kičenu, kura dzīvo, strādā un savas meitiņas audzina Londonā, atvēršanas svētkos paši lasīja bērniem dzejoļus, stāstīja par grāmatiņu tapšanu un saviem lasīšanas piedzīvojumiem bērnībā. Atklājās pat vēsturiski noslēpumi: kad savulaik māksliniece Eiženija Heniša ilustrēja Raiņa dzejoļu izlasīti Leļļu veļas diena, kas mazā bilžu grāmatiņā iznāca 1960. gadā, ar veļas bļodām un knaģiem viņai pacietīgi pozējuši pašas mazie puikas. „Bet grāmatā bija attēlota meitene...“ atzinās mākslinieces dēls, tagad Mākslas akadēmijas grafikas nodaļas profesors Juris Petraškēvičs.

Iecerēts izdot vismaz 100 grāmatiņas – dažādu paaudžu iemīļotus dzejoļus, ko ilustrējuši mūsdienu latviešu mākslinieki. „Katru gada ceturksni atskries seši jauni bikibuki,“ sola izdevniecības direktore Alīse Nīgale. Projektā jau iesaistījušies vairāk nekā 30 mākslinieki, jo līdzās vēlmei sadraudzēt mazos ar dzejoļiem, ko pazinuši un mīlējuši jau viņu vecāki un vecvecāki, ļoti svarīgs sērijas uzdevums ir rādīt bērniem mākslas dažādību un daudzveidību.

Doma par vecām dziesmām jaunās krāsās dzima jaunas, inteliģentas mākslinieces galvā, un šī galva pieder Rūtai Briedei. Viņa kopā ar savu vīru, mākslinieku Arti Briedi ļoti nopietni pievērsusies grāmatu dizainam, bet ne mazāk nopietni nodarbojas ar Martu Briedi, kurai drīz būs trīs gadi. Lasot Martai dzejoļus no savas bērnības grāmatiņām un redzot to, ko Latvijas grāmatnīcās var pamanīt katrs – ka oriģinālu, kvalitatīvu latviešu bilžu grāmatiņu piedāvājums maziem bērniem nav plašs, lai gan plaukti izskatās tik pilni, Rūta iztēlojās, cik labi būtu savienot mazās, bērnam ērtās grāmatiņās vecos, labos dzejoļus un mūsdienīgas ilustrācijas.

„Latviešu bērnu literatūra visos laikos ir bijusi bagāta ar skaistiem un asprātīgiem dzejoļiem. Latviešu mūsdienu māksla ir sinonīms radošai iztēlei un mūsdienīgam pasaules redzējumam. Mēs tos savienojam, domājot tieši par tiem bērniem, kas aug šodien un skatās ar šodienas acīm. Es sastādīju plašu izlasi, izvēloties bilžu grāmatiņām piemērotus darbus – no Rūdolfa Blaumaņa līdz Kārlim Vērdiņam. Grāmatas logo norādīts katra dzejoļa tapšanas laiks: līdz 1940. gadam, no 1940. līdz 1990. gadam, pēc 1990. gada – taču tās visas būs īstas šodienas grāmatiņas,“ uzskata dzejniece, izdevniecības Liels un mazs galvenā redaktore Inese Zandere.

Bikibuka grāmatiņas veidotas kvalitatīvi, bet ir demokrātiskas un cenā pieejamas. To formāts ir mazs, taču mākslinieku darba apjoms – liels, tāpēc izdevniecība Liels un mazs turpina meklēt sērijas BIKIBUKS izdošanai atbalstītājus un priecāsies par bērnu kultūrā ieinteresētu mecenātu iesaistīšanos.

Vairāk par izdevniecībā Liels un mazs iznākušajām grāmatām lasīt, kā arī tās par visizdevīgākajām cenām iegādāties var mājās lapā www.lielsmazs.lv, sekot izdevniecības jaunumiem un Bikibuka attīstībai var sociālajos tīklos Twitter.com un Facebook.com: https://twitter.com/lielsunmazs un https://www.facebook.com/BIKIBUKS.

Informācija sagatavoja

Alīse Nīgale
Liels un mazs direktore, BIKIBUKA kopvede



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com