Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kārlis Rokpelnis

Vides un tautību pētnieks, Ķīnas Tautību universitātes doktorants

Laikraksts Latvietis Nr. 239, 2013. g. 13. janv.
Elīna Rikarde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kārlis Rokpelnis (pirmais no labās vidējā rindā) dzied Kultūras dienu Kopkora koncertā. FOTO Gunārs Nāgels.

Pirmais, kas pievērsa uzmanību Kārlim, ir viņa daudzsološais uzvārds. Taču, kā Kārlis atzina, uzvārda izcelsme ir pavisam vienkārša. Tātad, Rokpelnis, kas, varbūt, pirmajā mirklī liekas bagāts un valdonīgs saimnieks, izrādās ir algādzis vai uz dienu nolīgts strādnieks.

Kārlis pieaicināts Annas Ziedares Vasaras vidusskolā kā 5. klases skolotājs.

Uz Adelaidi viņš ieradies no Pekinas, kur jau pusotru gadu doktorantūrā studē Ķīnas mazākumtautību reģionu vides pārvaldību, taču viņa dzimtā vieta ir pie Salacas krastiem – Mazsalacā. Starp Ziemeļvidzemi un Pekinu viņa mācību un dzīves ceļi veduši caur visu plašo pasauli.

Sākot ar mācību gadu teātra skolā Dānijā, vēl pamatskolas laikā iegūstot Dānijas valdības stipendiju, un pēc tam sekoja vidusskolas mācības Apvienotās Pasaules koledžā (UWC) Itālijā, brīvprātīgais darbs Kanādas Arktikā, bakalaura studijas Vitmana (Whitman) koledžā ASV Vašingtonas pavalstī, un vairākkārtējas valodas un dabas zinību mācības Ķīnā. Kārlis ieguvis maģistra grādu vides pārvaldībā Kembridžas Universitātē Anglijā, bet tagad ar Ķīnas valdības finansiālu atbalstu kā pirmais ārzemju doktorants savā fakultātē studē etnoekoloģiju.

Neskatoties uz ilglaicīgo ceļošanu un prombūtni no mājām, Kārlis katru gadu atgriežas dzimtajā pusē, lai pavadītu laiku kopā ar ģimeni. Kopš 1999. gada visi Rokpeļņi kopā brauca uz 3x3 nometnēm, un 2009. viņiem bija iespēja organizēt 3x3 Naukšēnos. Caur šīm nometnēm bijušas unikālas iespējas satikt un sadraudzēties ar latviešiem no visām pasaules malām un caur šīm draudzībām viesoties latviešu kopienās ASV, gan Krievijas dienvidrietumos, gan Sibīrijā. Drīz pēc tam, jau dzīvojot Ķīnā, radās ideja, ka tā vietā, lai brauktu uz mājām Ziemassvētkos, būtu interesanti piedalīties jau zināmajā 3x3 saietā (2010.g.) Austrālijā, kas arī bija pirmā viesošanās reize šeit lejā.

Jau agri studiju laikā radās interese par vides un tautību jautājumu savstarpējo mijiedarbību un dabas kā identitātes nozīmīgu sastāvdaļu. Pētījums par ekoloģiskās kustības un nacionālās atmodas ciešo un sarežģīto saistību 80to gadu Latvijā radīja jautājumus par vides un tautību līdzāspastāvēšanu Ķīnā, ko papildināja Kanādas pirmiedzīvotāju apgabalos pieredzētais. Tāpēc arī ir ļoti interesanti būt Austrālijā un personiski iepazīties ar tās savdabīgo dabu un unikālo pirmiedzīvotāju mijiedarbību ar vidi, kā arī Austrālijas sabiedrībā aizvien redzamāko cieņu pret šejienes aborigēniem. Nozīmīgi bija piedalīties Vasaras vidusskolas atklāšanā, kuru iesāka ar apliecinājumu, ka Dzintari un klātesošie cilvēki atrodas uz Kaurna tautas zemes un ka mēs cienām šīs tautas pagātni un tagadni. Jo īpaši svarīgi, ka Mārtiņš Reinfelds, skolotājs ar ilglaicīgu pieredzi aborigēnu kopienās, apliecinājumu nolasīja oriģinālvalodā ar tulkojumu latviešu valodā, tā izrādot cieņu gan zemei, gan kultūrai.

Pēc Vasaras vidusskolas vadītājas Lilitas Daenke aicinājuma mācīt 5. klasi, Kārlis nāca ar priekšlikumu iepazīstināt jauniešus ar tautību teorijas pamatelementiem, un, balstoties uz šiem pamatiem, padziļināt zināšanas par latviešu kopienām pasaulē, telefoniski intervējot latviešu jauniešus visā pasaulē.

Neticami skaistās ainavas ap Dzintariem un latvisko sajūtu telpa vidusskolā ir brīnišķīga vide, kur mācīties kopā ar skolēniem, audzinātajiem, skolotājiem un radošajiem viesiem no Latvijas. Pēc Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienu nedēļas piedāvātajām dalības iespējām, it īpaši dziedāšanas noslēguma Kopkora koncertā, Vasaras vidusskola ir kā lidojuma turpinājums. Kārlis ir ļoti pateicīgs Vasaras vidusskolas kolēģiem par draudzīgo uzņemšanu un skolas vadītājai Lilitai ar ģimeni par viesmīlību, kā arī skolas vadībai kopumā par doto iespēju piedalīties un ļoti nozīmīgo daļējo finansiālo atbalstu dalībai.

Kārlis novēl VV, kā arī latviešu kopienu institūcijām visā pasaulē saglābāt kopā būšanas prieku un aizrautību!

Elīna Rikarde
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com