Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas Kultūras ministres runa

Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienu Atklāšanas koncertā

Laikraksts Latvietis Nr. 241, 2013. g. 23. janv.
Žaneta Jaunzeme-Grende -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL54KD400

LR kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende AL54KD atklāšanā. FOTO Gunārs Nāgels.

2012. gada 26. decembrī, Adelaidē

Ļoti cienījamās dāmas, augsti godātie kungi, Latvijas kultūras draugi un mīļie tautieši!

Apsveicu jūs Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienās! Visdziļāko cieņu un pateicību jums, kas rīko šīs dienas. Jūs esat atteikušies no sava brīvā laika, jūs par prioritīvu uzlikuši Latvijas kultūru, un es jūs apbrīnoju. Es apbrīnoju cilvēkus, kuri gadiem, gadu no gada svešā vietā spēj savu kultūru, savu tradīciju un saknes kopt. Man nav zināms, kā jūs pierunājat savus bērnus svētdienās doties uz svētdienas skolu, kad citi bērni spēlē futbolu. Man nav saprotams, kā jūs spējat glabāt tautas tērpus, tautas dziesmas laikā, kad var vienkārši skatīties iespējams seriālus televīzijā. Jūs visi esat apbrīnas vērti. Paldies jums par to!

Mēs ļoti bieži, kad satiekamies Eiropas kultūras ministri, pārrunājam par kultūras nozīmi, it sevišķi tagad – krīzes laikos. Viena no pamatdomām ir, ka kultūra faktiski ir vienīgā konkurētspējas atšķirība. Jūs visi esat gājuši augstās skolās, kas latviešiem ir tradicionāli, un zināt, ka matemātika ir tieši tāda pati kā Austrālijā, tā Amerikā un Latvijā. Globuss, ģeogrāfija ir tā pati, atomu zinātnes un bioloģija visā pasaulē ir vienāda. Tā vienīgā – vienīgā, vienīgā atšķirība, ar ko jūs atšķiraties no citiem Austrālijā – šajā Bābeles tornī – ir jūsu uzkrātā latvietība – tautas dziesma, tautas deja, Rainis, Dārziņš, Vītols un Dziesmu svētki.

Dziesmu svētki ir UNESCO mantojums, tas ir cilvēces meistardarbs. Dziesmu svētki nav tikai vienreiz piecos gados Rīgā. Šeit, šodien Adelaidē ir UNESCO mantojums, jo tas ir process. Process dziedāt ģimenē, dejot ģimenē, kopt tradīciju. Es domāju, ka Adelaides vadība, Adelaides mērs var būt lepns par to, ka šodien Adelaidē ir UNESCO mantojums.

Nākamgad Latvijā ir Dziesmu un deju svētki. Es jūs ielūdzu katru šeit sēdošo un varbūt ne kas šeit sēž, jūsu draugu un radinieku apmeklēt nākamgad Rīgā Dziesmu svētkus. Mēs esam ļoti domājuši par to, lai biļetes būtu jums pieejamas. Mēs esam ļoti domājuši par to, lai īpaši sagatavoti cilvēki varētu palīdzēt šeit esošiem koriem un deju kolektīviem uzstāties Rīgā uz lielajām skatuvēm. Mēs esam pirmo reizi domājuši par to, ka atbraukušie būs līdzvērtīgi mūsu kolektīviem skolās uz grīdām, skolu ēdnīcās jūs būsiet pilnīgi līdzvērtīgi.

Nākošie trīs gadi Latvijai ir ļoti, ļoti nozīmīgi. Mums Dievs ir devis lielas iespējas. Pirmām kārtām mēs nākamgad pabeigsim savu Gaismas pili – Nacionālo bibliotēku. Un es aicinu ikvienu latvieti, kurš ir šeit, un kuram ir kas zināms – kāda grāmata, kāds rakstu gals, ko ielikt bibliotēkā, lūdzu sazinieties ar mani. Mums katrs kultūras darbs, kas šeit ir radīts, ir ļoti svarīgs. Jūs katru dienu internetā varat būt Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītājs. Šodien tas ir tik vienkārši. Pasaule ir kļuvusi tik maza. Es vēl pirms nedēļas ciemojos Ludzā, tieši tādās pašās līdzīgās Kultūras dienas kā šeit. Adelaide un Ludza priekš manis ir viennozīmīgi svarīgas, tas tikpat labi varētu būt Saldus vai Ventspils. Attālumi ir ļoti, ļoti mazi.

2014. gadā Rīga ir Eiropas Kultūras galvaspilsēta. Daudz nozīmīgu pasākumu. Es jūs aicinu ciemos apmeklēt Rīgu!

2015. gadā Latvijā būs Eiropas prezidente. Eiropas prezidentūras birojs būs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un mēs starosim Latvijas gaismu visā Eiropā. Tas ir liels lepnums un liels notikums, ko esam sasnieguši paši savām rokām divdesmit gados.

Dievs, svētī Latviju!

Žaneta Jaunzeme-Grende
LR kultūras ministreAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com