Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Trīs Tenori dzied Pertā

Zāles griesti pacēlās drusku augstāk

Laikraksts Latvietis Nr. 242, 2013. g. 31. janv.
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Trīs Latvijas tenori – no kreisās: Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis, Miervaldis Jenčs ar pianistu Gintu Bērziņu. FOTO Jānis Vucēns.

Trīs Latvijas tenori – no kreisās: Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis, Miervaldis Jenčs. FOTO Jānis Vucēns.

No kreisās: Jānis Vucēns saņēmis Atzinības rakstu no Naura Puntuļa. FOTO Jānis Purvinskis.

Trīs Latvijas tenoru programma Pertā.

Trīs Latvijas tenoru programma Pertā.

Svētdienas, 27. janvāra siltā, saulainā pēcpusdienā Pertas latviešu saime bija pulcējusies Latviešu centrā, atzīmēt Pertas Latviešu biedrības rīkoto gadskārtējo Draudzīgā aicinājuma un De jure dienas atceres.

Iebraucot Centra pagalmā, jau tūlīt pārsteidza lielais automašīnu skaits. Tātad, laikam saradušies daudz cilvēku. „Vai tad tu nezini? Pie mums Pertā ciemojas slavenie Latvijas Trīs Tenori un šodien mums sniegs savu koncertu“. Nu kaut ko jau biju gan dzirdējis, bet neticēju savām ausīm, jo mākslinieki no Latvijas un sevišķi jau slaveni mākslinieki, uz Pertu taču nekad nebrauc, vismaz nekādi profesionāli mākslinieki vēl nekad Pertā nav bijuši. Nu, bet ko var zināt: varbūt, nu varbūt tad šoreiz tas īstenojas. Jāsteidz ātrāk iekšā, ja jau tik daudz mašīnas šeit pagalmā, varbūt nedabūsi vietu.

Labi gan, ka pasteidzos; skat, mūsu mazā zālīte tik daudz cilvēku nav ilgu laiku redzējusi. Pat mūsu Valsts svētkos tik daudz neatnāk. Paziņojums par koncertu laikam bija trāpījis īstā vietā, ka tik daudzi par to bija uzzinājuši. Tagad Pertā mūsu sarīkojumos redzam arvien vairāk tos latviešus, kuri ne tā kā mēs, kas atbraucām kā bēgļi 1950. gados, bet tos, kuri atbraukuši jau kopš Latvijas jaunākās atdzimšanas. Ir prieks viņus redzēt, un redzēt, ka viņi tomēr interesējās par mūsu kultūru un neatstāj to pilnīgā novārtā. Esmu arī ļoti priecīgs, ka tik augstiem viesiem Pertā nebūsim izblamējušies ar desmit, divdesmit cilvēkiem publikā. Šoreiz taču sanāca pavisam tuvu pie simta. Prieks, ka Pertā tik daudzi būs baudījuši tiešām vērtīgu un augstas kvalitātes, profesionālu mākslinieku sniegtu programmu. Kaut gan jau pagājušo gadu Pertā baudījām vīru dziesmu kopu no Latvijas Vilki, kuri arī mums bija snieguši pirmklasīgu programmu, šoreiz šie Trīs Tenori un nedrīkstam nepieminēt arī ceturto – klavieru pavadītāju, pianistu, taču ir profesionāli mākslinieki. Arī programma bija citādāka, kā jau profesionāļiem pienākas.

Pēc īsas Draudzīgā aicinājuma un De jure atceres, kur arī pieminējām, ka to svinam, vienojoties ar tautiešiem Latvijā, pieminot drausmīgo Barikāžu laiku, mūsu viesi kuplināja ar piemēroto: Div' dūjiņas sniegumu. Pēc kam tad arī tūlīt sākās viņu koncerts.

Sevi iepazīstinot ar mums un paskaidrojot, ka šī ir Trīs Tenoru 15 gadu jubilejas turneja, Latviešiem visā pasaulē, un ka Austrālijas turneju viņi jo sevišķi ir gribējuši uzsākt tieši Pertā, jo kaut gan Austrālijas latviešiem ir dziedājuši vairākas reizes, Pertā vēl nekad nav bijuši. Nu ko tad mēs dzirdējām un baudījām? Koncerta pirmajā daļā katrs tenors deva savu dziesmu ciklu ar 4-5 dziesmām, kas mums ļāva baudīt katra atsevišķa dziedātāja īpatno balsi.

Jau ar pirmo mūzikas skaņu mūsu nabaga Centra zālīte gandrīz sašūpojās, un griesti acīmredzami pacēlās drusku augstāk. Mēs tādas skaņas šajā mūsu lepnuma zālē nebijām ilgi, jo ilgi, varbūt arī vēl nekad, dzirdējuši. Trīs tenori un vēl klavieres saviļņoja mūs visus, un ieskandēja šīsdienas brīnišķīgo koncertu, kurš tad turpinājās vispirms ar Naura Puntuļa un J. Karlsona sastādīto, Aspazijas teksta Rudens stars dziesmu ciklu. Bez kādas apstājas sekoja Guntara Ruņģa dziedātais I. Zemzara dziesmu cikls Veltījums Sv. Valentīna dienai. Atsevišķos dziedājumus noslēdza Miervalda Jenča dziedātais A. Saukas dziesmu cikls Dvēsele pamodusies. Tā nu bijām iepazīstināti gan ar kopējo, gan ar atsevišķo dziedātāju skaistajām skaņām, kuras visas kuplināja uz mūsu bēdīgajām klavierēm Ginta Bērziņa pavadījumi. Otrā daļā tenori dziedāja mums visiem pazīstamās, slavenās, sveštautiešu dziesmas. Te arī parādījās tas, ka dziedoņu mūzikas instrumenti nebija balss vien, bet arī ģitāra, akordeons un citi sitami un šūpojami instrumenti un saprotams ar Ginta Bērziņa klavieru palīdzību, papildinot visu kopējo devumu.

Pēc koncerta mūs iepriecināja arī tas, kad Nauris Puntulis Latvijas Kultūras ministrijas vārdā apsveica un pasniedza Pateicības rakstu Jānim Vucēnam par lielo darbu latvietības saglabāšanā Pertā. Apsveicam Tevi, Jāni, par labo darbu! Diemžēl, mēs Pertā esam ļoti kūtri ar pateicības izteikšanu saviem darītājiem. Kaut gan šo apsveikumu saņemot, Jānis gan atzīmēja, ka viņš domā, ka tas pienākas mums visiem. Tomēr, kādam ir jābūt, kurš mūs skubina, un Tu, Jāni, to dari ļoti labi. Paldies!

Tūlīt pēc īsās ceremonijas turpat mūsu zālē pacienāja ar Austrālijas vīniem, augļu sulu un arī kaut ko, ko uzlikt uz mēles, kaut ko, ko iekost. Bija pat pīrādziņi un ābolmaizītes. Tas deva gan mūsu ciemiņiem, gan mums laiku aprunāties un tuvāk iepazīties. Diemžēl, laiks pienāca šķirties un posties mājās. Paldies augstiem viesiem par skaisto mūziku un par jaunu sparu, ko nes skanīgas dziesmas. Vēlam jums laimīgu ceļavēju un lūdzam mūs tik ātri neaizmirst, bet atbraukt vēl kādreiz un mūs pamielot ar latviešu dārgumu – latviešu dziesmām!

Jānis Purvinskis
Laikrakstam „Latvietim“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com