|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 258, 2013. g. 22. maijā
Gunārs Bērzzariņš -
Andrejs Lēmanis 1982. g Viktorijas pavalsts vīriešu zem 16 g. izlases kapteinis. FOTO no Lēmaņu ģimenes arhīva.
Latviešu atlēti Londonas Olimpiskās spēlēs 2012. gadā. Centrā Andrejs Lēmanis. FOTO no Lēmaņu ģimenes arhīva.
Jau ziņots (red.: skat. LL255), ka 44 g.v. Andrejs Lēmanis, kas šosezon trešo reiz izvadīja Jaunzēlandes klubu The Breakers līdz NBL meistartitulam, izvēlēts par Austrālijas valstsvienības galveno treneri. Izsekosim viņa gaitām no bērnu dienām.
Andrejs nāk no pazīstamas latviešu basketbola ģimenes Melburnā. Tēvs Eduards ieceļoja Austrālijā 1951. gadā. Melburnā jau darbojās divas latviešu basketbola vienības – Rīga un Daina, bet spēlētāju bija pietiekami, lai Eduards līdz ar citiem domubiedriem nodibinātu vēl vienu – Kursu. Eduards gan spēlēja, gan trenēja divas Kursas jauniešu vienības – pavisam 24 zēnus. 1957. gadā viņš darba un studiju dēļ uzdeva basketbolu, toties spēra svarīgu soli, apprecoties ar Birutu.
Kursa vēlāk pievienojās Melburnas Latviešu sporta (MLS) klubam, kas nāca bijušās Dainas un Rīgas vietā. Pirmo dēlu Paulu tēvs iepazīstināja ar basketbolu jau 7 gadu vecumā pie Esendonas YMCA (MLS nebija iespējas trenēt tik jaunus zēnus). Pauls progresēja teicami. Tēvs mājās virs garāžas durvīm piestiprināja basketbola grozu, un četrus gadus jaunākais Andrejs dūšīgi turējās brālim līdz.
Eduardu uzaicināja trenēt Esendonas YMCA zēnus zem 8 g., un Andrejs bieži nāca tēvam līdz kā skatītājs.
Reiz šai zēnu vienībai spēles sākumā pietrūcis viena spēlētāja, un tēvs aicinājis Andreju iet laukumā. Andrejs pretojies, teikdams, ka viņam nav vēl 6 gadi (trūcis kāds mēnesis), bet beigās ļāvies pierunāties, tā sākot savu karjeru.
Viņš izrādījies veikls zēns, cītīgi klausījis pamācībām un īpaši centīgi un labi sedzis pretinieku.
Gadi ritēja, Esendonas YMCA jaunieši pievienojās St. Kilda klubam. Andreju iedalīja kluba zem 14 g. sastāvā Austrālijas meistarsacīkstēs. Nākošais solis bija Viktorijas sastāvā pavalstu sacensībās zem 16 g. zēniem, pēc tam zem 18 g. un zem 20 g. Andrejs parasti bija vienības kapteinis un nereti izveda vienību līdz pirmajai vietai. Viens no nedaudzajiem zaudējumiem bijis pret Rietumaustrāliju, kur pretiniekos bijuši nākošie olimpieši Andrejs Vlahovs (ar pusi latviešu asiņu) un Lūks Longlijs.
Paralēli Andrejs spēlēja Austrālijas latviešu meistarsacīkstēs pie MLS kluba, vairākkārt pārstāvēja latviešus Austrālijas Baltiešu spēlēs un bija iedalīts vienā no divām Austrālijas latviešu izlasēm 2. Latviešu globālajās spēlēs 1989. g. Sidnejā.
* * *
Nonācis pieaugušo rindās, Andrejs spēlējis pie Bulīnas (Bulleen) CBA un SEABL līgās, un pēdējā kā kapteinis izvedis vienību līdz pirmajai vietai.
Pirmā izdevība spēlēt augstākajā līgā – NBL – radusies, kad Andris Blicavs, pārcēlies no Adelaides, bijis St. Kilda treneris (Andris jau iepriekš bija Andreju personīgi patrenējis).
Kad St. Kilda apvienojusies ar Nunawading, kļūstot par South East Melbourne Magic, jaunajā sastāvā iekļauti tikai divi St. Kildas spēlētāji – viens no viņiem – Andrejs. Šajā sastāvā Andrejs ticis pie sava pirmā zelta gredzena – kā Austrālijas meistarvienības dalībnieks.
* * *
1994. g. piedāvājumi kā NBL spēlētājam bijuši ārpus Melburnas. Andrejs vēlējies palikt Melburnā. Viņš jau bijis izgājis 1. un 2. līmeņa treneru pamatkursus un jau bija trenējis kluba jauniešus. Viņš pieņēmis trenera vietu Sendringemas klubā, kas spēlēja Viktorijas savienībā. Pats no savas kabatas samaksājis par lidojumu uz ASV, kur trīs nedēļas mācījies pie Kanzasas Universitātes treneriem. Tā arī notikusi izšķiršanās no aktīva spēlētāja kļūt par treneri.
* * *
Pēc sezonas kā Bulīnas trenerim VBA un SEABL turnīros, viņš 1996. g. uzņēmies Džilongas Supercats palīgtrenera posteni NBL, kā arī bijis šī kluba galvenais treneris VBL sacīkstēs.
1999. g. pārcēlies uz Taunsvilli, kur līdz 2006. g. strādājis kā NBL kluba Taunsvilles Crocodiles palīgtreneris.
Pēc tam izdarījis liktenīgu izvēli, pārceļoties uz Oklendu par kluba Jaunzēlandes Breakers, kas spēlē NBL, galveno treneri. Pēc pieticīga sākuma, saņemot pilnu atbalstu no kluba īpašnieka, vadības, spēlētājiem un publikas, vedis vienību arvien augstāk – līdz pat NBL uzvarētāju trofejai 2009./2010. g. sezonā; atkārtojis šo panākumu nākamajā sezonā un beidzot panācis retu sasniegumu – trešo līgas meistartitulu pēc kārtas 2011./2012. g. sezonā.
* * *
2009. g. Andreju uzaicināja par Austrālijas valstsvienības (The Boomers) palīgtreneri. Kā tāds viņš piedalījās olimpiskajās spēlēs Londonā 2012. g.
Pirms viņa vienīgais latvietis, kam bija uzticēta Austrālijas valstsvienības vadība bija Eriks Erkens tālajā 1960. g. Romas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā.
* * *
Andrejs ir precējies ar Angelu, austrālieti no Taunsvilles. No pirmās laulības viņam ir dēls Markus.
Breikeru internās uzvaras svinībās notika arī atvadīšanās no ilggadīgā trenera. Andreju viņa vienība sveica ar tradicionālo haka. Viņš arī tika uzņemts par Breikeru mūža biedru.
* * *
Uzsākot savu jauno darbu kā Austrālijas vīriešu basketbola valstsvienības galvenais treneris, Andrejs Lēmanis uz manu lūgumu komentēt teica:
„Jūtos pagodināts par šo man piešķirto izdevību būt par Austrālijas nacionālās basketbola izlases vadītāju. Šis būs aizraujošs laiks Būmeriem (The Boomers) veidot nākotni, ar vienības kodolu, kas jau ir guvis kopīgu pieredzi sacensībās pasaules arēnā.
Ja viņi visi turpinās ar savu apņemšanos turēties pie mūsu programmas, esmu pārliecināts, ka mēs varam izveidot vienību, kas sekmīgi iesaistīsies nākamajā olimpiskajā ciklā.
Es vienmēr atcerēšos ar patiku to laiku, ko pavadīju kopā ar Breikeriem (The Breakers). Viņi man palīdzēja izaugt gan kā personai, gan kā trenerim; un viņi vienmēr ieņems īpašu vietu manā sirdī.
Es ar prieku gaidīšu izaicinājumus, kas stāv mums priekšā. Šis būs spraigs laiks Austrālijas basketbolam.
Es priecājos, ka būšu daļa no tās vienības, uz ko visa Austrālija varēs būt lepna.“
G.E.B.
Laikrakstam „Latvietis“