Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


ATBALSIS

„Dzied mana dvēsele, dzied...“

Laikraksts Latvietis Nr. 263, 2013. g. 26. jūnijā
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kora „Atbalsis“ karogs.

Kopkora koncerts 51. Austrālijas Latviešu Kultūras dienās Adelaidē 2006. gadā. Diriģente Marija Perejma. Kora „Balsis“ koristes brūnos tautas tērpos. Pēdējā dziedātāju rindā Ints Teterovskis. FOTO Pēteris Strazds.

Uz Dziesmu svētkiem Latvijā šogad dodas 68 kora Atbalsis dziedātāji. Kas tad ir koris Atbalsis un kā tas radās? Par šo lūdzu pastāstīt Mariju Perejmu – kora dibinātāju un idejas līdzautori. Kāds bija kora dibināšanas mērķis?

Marija Perejma stāsta: Austrālijas latviešu apvienotais koris „Atbalsis“ tika nodibināts 2007. gada janvārī Adelaidē Marijas Perejmas vadībā. Šī ideja radās pēc kora „Balsis“ diriģenta Inta Teterovska aicinājuma apvienoties. Tas notika, korim „Balsis“ piedaloties Austrālijas Latviešu Kultūras dienās Adelaidē 2006. gada decembrī.

Kora dibināšanas mērķis bija uzturēt mūsu tautas mantojumu modernā pasaules skatījumā – īpaši tiem tautiešiem, kas dzīvo ārpus lielpilsētām vai pilsētās, kur nav koru, kā arī tiem kuriem darba stundas neatļauj vietējos mēģinājumus apmeklēt, bet ir vēlēšanās dziesmu skandināt. Dziesmu mantojums ir mums dārgs un vērtīgs.

Izvēloties nosaukumu šim virtuālajām korim, koristi nobalsoja par vārdu Atbalsis, par godu Balsu kora diriģenta aicinājumam. Virtuālais koris attāluma dēļ piekopj gan elektronisko, t.i., mācīšanos klausoties savas balss ierakstu, gan apmeklējot vietējo kori.

Marija stāsta: 2007. gada sākumā, kad nodibināju kontaktus ar Latvijas kordiriģentu asociāciju, tad minēju iespējas mācību vielu saņemt elektroniski – kā to mēs darām šeit, Dienvidaustrālijā, lielos bērnu koru svētkos. Katram tiek iedots savs ieskaņots CD ar savu partitūru. Uz skatuves katru vakaru Festivāla centra zālē uz skatuves atrodas 500 bērnu, un festivāls ilgst 2 nedēļas. Asociācijas vadītājs Artūrs Ancāns ņēma to vērā un izveidoja ieskaņojumus; tā bija PIRMĀ reize, kad Latvijas Dziesmu svētkiem tāda veida mācīšanās bija iespējama.

2008. gada 4. maijā Melburnā koris piedalījās vienlaicīgi ar koriem Latvijā koncertā – Ar dziesmu par Latviju – veltītajā Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienas 18. gadskārtai. Mēģinājumi bija visu nedēļas nogali, un koncerts svētdienas pēcpusdienā, izpildot Dziesmu Svētku repertuāru. Dažs labs korists ceļoja no Pertas un Brisbanes, lai varētu tajā piedalīties.

Latvijas kordiriģentu asociācijas mājas lapā koris Atbalsis parādījās pašā pirmā vietā, un bija vienīgais atzīmētais koncerts ārpus Latvijas.

Tā paša gada 4. jūlijā koris Atbalsis piedalījās izbraukumā uz Billītēm – dzejnieka Ed. Virza mājām-muzeju Jelgavas rajona, Sidrabenes pagastā. Tur kori sagaidīja dzejnieka mazmeita rakstniece un politiķe Anna Žīgure. Koris piedalījās Ed. Virzas piemiņas pasākumā, dziedot dziesmas, kuras bija ārpus Dziesmu Svētku repertuāra.

2008. gadā no 6.-12. jūlijam – Latvijas Dziesmu svētkos Rīgā piedalījās 35 Atbalsis koristi. Elektroniskās mācību vielas ierakstīšanu un ieskaņošanu veica kordiriģentu asociācija.

2008. g. decembra beigās kora Atbalsis dalībnieki piedalījās Austrālijas Latviešu 52. Kultūras dienās Sidnejā.

2009. g. no 1.-5. jūlijam – divi kora Atbalsis dalībnieki piedalījās XIII Latviešu Dziesmu svētkos Kanādā, Hamiltonā.

2010. g. decembra beigās kora Atbalsis 40 dalībnieki piedalījās Austrālijas Latviešu 53. Kultūras dienās Melburnā.

2012. gada Ziemeļu puslodes vasarā no 16. līdz 26. jūnijam 12 kora Atbalsis koristi piedalijās Tobago salās rīkotajās Vēsturiskā mantojuma dienās, izstaigājot salā atstātās vēsturiskās Kurzemes Hercoga Jēkaba pēdas, piedzīvojot kulmināciju Līgo vakarā – Kurzemes līcī. Atbalsis piedalījās pasaules kopkorī, koncertējot salas Mantojuma nedēļā gan zālē, gan viesnīcā.

2012. gada 3. jūnijā Atbalsis trīs koristes piedalījās Karmen kocertuzveduma iestudējumā Sidnejā, dziedot franču valodā.

2012. g. no 4.-8. jūlijam trīs no Atbalsis koristiem piedalījās Milvoku Dziesmu svētkos ASV.

Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienu laikā Adelaidē viesis no Latvijas diriģents Ivars Cinkuss teica, ka ir tikai divas zemes ārpus Latvijas, kuru kori ir apvienoti, lai piedaloties Dziesmu Svētkos; tie ir koris Kanādā un Atbalsis Austrālijā. Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienās piedalījās 35 Atbalsis koristi.

2013. gada maijā viena no Atbalsis koristēm piedalījās Brāmsa Vācu Rekviēma atskaņošanā, dziedot vācu valodā.

Daži koristi bija mērojuši 2000 un vairāk kilometrus – no Sidnejas un Brisbanes, lai piedalītos Austrālijas pirmssvētku kopmēģinājumā, kas notika Melburnā, 2013.g. 18. un 19. maijā.

Šogad, 2013. gada jūlijā – 68 kora Atbalsis koristi, Inese Laines vadībā, piedalīsies XXV Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos Rīgā. Atbalsis koristi pārstāv visas Austrālijas zemes malas. Elektronisko mācību vielu ieskaņoja koris Maska diriģenta Jāņa Ozola vadībā, par ko kora Atbalsis dziedātāji ir ļoti pateicīgi.

Koris Atbalsis atbalsta kora dziedāšanu arī Austrālijā un ir Sydney Philharmonic Choirs ziņu sarakstā, dziedot lielā kora paspārnē ChorusOz. Princips ir tāds pats kā korim Atbalsis – elektroniskā mācību viela, mēģinājumi visu nominēto nedēļas nogali un koncerts Operas Namā svētdienas pēcpusdienā.

Uz Kanādas Dziesmu svētkiem Hamiltonā 2014. gadā no 3.-6. jūlijam līdz šim ir pieteikušies 5 koristi.

Jautāju, ar ko nodarbojās kora Atbalsis administrācija?

Marija Perejma stāsta: Kora „Atbalsis“ administrācija uztur sakarus ar koru diriģentiem visā pasaulē, notiek domu izmaiņas un apmainīšanās ar ziņām. Administrācija paziņo kora „Atbalsis“ koristiem par dziedāšanas iespējām gan Austrālijas Latviešu Kultūras dienās, gan ārzemēs; sagādā notis – vai nu pdf failus, vai dziesmu grāmatiņas, cenšas sagādāt pēc iespējas labākas mācīšanos iespējas, izpilda visus pieteikšanas papīrus, lai piedalītos koncertos, dziesmu svētkos, dziesmu dienās utt., koordinē pieteikušos koristus, informējot par svētku norisi un citas ziņas. Sazināšanās ar kora „Atbalsis“ koristiem ir elektroniska. 2013. gadā „Atbalsis“ izveidojās tik plaši, ka viens to nespēj vairs vadīt; pievienojās Inese Laine, un pasaules/vietējie dziesmu svētku darbi tagad ir sadalīti.

Cik liels patreiz ir koris Atbalsis?

Marija Perejma: Patlaban kora Atbalsis sarakstā ir, apmēram, 130 koristu – no Darvinas tropiem, līdz Antarktikas vējiem Tasmānijā. Lūgums korī piedalīties ir arī no aizjūras – Jaunzēlandes un Ķīnas. Kora sarakstā arī atrodas koristi, kas strādā Latvijā, Luksemburgā vai citur pasaulē, bet kura dzimtā vieta ir Austrālija.

Lai visiem 68 kora Atbalsis koristiem, pārstāvot visas Austrālijas zemes malas, skanīgas balsis, piedaloties XXV Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos!

Kora Atbalsis dziedātājiem dziedāt prieku vēlot,–

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com