Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Latvijas Centrālā padome

Laikraksts Latvietis Nr. 270, 2013. g. 14. aug.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kāda vērtība ir mūsu valstij, un cik gatavi esam to aizstāvēt? Šāds jautājums izskanēja Latvijas Centrālajai padomei (LCP) veltītā zinātniskā konferencē Usmā.

Kā rakstīts Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas tīmekļa vietnē: „...profesora Konstantīna Čakstes vadībā Rīgā, Pārdaugavā tika dibināta Latvijas Centrālā padome – nelegāla politiska apvienība, kuras misija Otrā pasaules kara laikā bija skaidrot ārvalstu sabiedrībai, ka Latvijai nav pieņemama neviena okupācija.“ 1943. gada 13. augustā Saeimā lielāko pārstāvēto partiju pārstāvji tikās Latviešu Zemnieku savienības bijušā priekšsēdētāja vietnieka Ādolfa Klīves mājā Pārdaugavā, Torņakalna ielā 15, un vienojās par jaunās organizācijas – LCP – nosaukumu un mērķiem.

Ja tagad, pēc 70 gadiem, varam objektīvāk izvērtēt LCP darbību, tad tas ne vienmēr tā bija. Mūsu valsts un tās neatkarība nav visiem pašsaprotama lieta, un vienmēr ir bijusi tendence pieslieties kādai draudzīgai lielvarai, lai mūs pasargātu no citas lielvaras.

Brīvības cīņu laika Stučka pieslējās krieviem, lai sargātu mūs no vāciešiem, Niedra pieslējās vāciešiem, lai sargātu mūs no krieviem, un Ulmanis pieslējās angļiem, lai sargātu mūs no krieviem un vāciešiem. Otrā pasaules kara laikā notika kaut kas līdzīgs – daži glābdami mūs no vāciešiem, un citi no krieviem.

Dibināšanas sanāksmē LCP programmā bija iekļauti mērķi: „...5. Aktīvi pretoties katram okupantu rīkojumam, kas ir pretrunā Hāgas konvencijai (darba dienestam Vācijā, policijas pulku dibināšanai, latviešu mobilizācijai); 6. Norobežoties no katras sadarbības ar komunistu izpletņu lēcējiem. Ne tiem, ne citiem komunistiem nav sniedzams nekāds atbalsts, kaut arī tie cīnītos pret vāciešiem; 7. LCP savā darbībā iziet no pieņēmuma, ka Anglija un ASV karā uzvarēs un aizstāvēs Latvijas tiesības; [..] 10. Latvija joprojām atzīstama par neatkarīgu valsti, kura ir tikai bijusi okupēta no Padomju Savienības un tagad ir okupēta no Vācijas...“

(http://www.historia.lv/alfabets/K/kl/klive_adolf/memuar/klive001.htm)

Šie vīri saprata, kāda vērtība ir mūsu valstij, un LCP vadītājs Konstantīns Čakste, Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dēls, maksāja par to ar savu dzīvību. Apcietināts jau 1944. gada 29. aprīlī, no Rīgas centrālcietuma pārvietots uz Salaspils koncentrācijas nometni un vēlāk uz Štuthofas koncentrācijas nometni, viņš mira ceļā uz Lauenburgas koncentrācijas nometni, un ir apglabāts Genšā, Polijā.

LCP pūles palīdzēja pārliecināt ASV valdību visus okupācijas gadus nelokami noraidīt Latvijas okupācijas likumību.

Katram deras pārdomāt šo jautājumu: Kāda vērtība ir mūsu valstij, un cik gatavi esam to aizstāvēt?

GN
2013. g. 14. aug.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com