Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Normas

Laikraksts Latvietis Nr. 272, 2013. g. 28. aug.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Tādi mēs esam. Nu, kādi? Mēs neviens neesam neatkarīgs radījums – mūs ietekmē un veido gan mūsu gēni, gan mūsu vide. Šādas domas izraisīja šī mēneša notikumi Austrālijā – Zane Daudziņa ar lugu Tāda es esmu, Vilis Daudziņs ar lugu Vectēvs un latviešu luterāņu baznīca ar grēka jautājumu.

Pirmā gadījumā mums uzskatāmi rādīti spiedieni, kas tiek uzlikti mūsdienu sievietei (vienalga, vai Latvijā vai Austrālijā, vai gandrīz jebkur citur pasaulē), lai tā pakļautos vai pielāgotos vispārpieņemtajām normām. Tai jābūt lielākai, tievākai, gludākai, utt. Šīs normas, ja nesasniegtas, var likt sievietei apšaubīt pašai savu vērtību. Un mēs jau redzam, uzmetot pat paviršu skatu piedāvātam sieviešu/meiteņu žurnālu klāstam, kā arī kosmētiku piedāvājumam, līdz pat plastisko operāciju daudzveidībai, ka šīs normas uzspiešana ir liels un ienesīgs bizness.

Kas ir norma un kas to nosaka? Lugā Vectēvs arī redzamas normas, bet šai gadījumā tās ir pretrunīgas normas. Ja sieviete var pakļauties normai vai (bieži tikai ar lielu drosmi) atraidīt sabiedrības spiedienu un nepakļauties normai, tad okupācijas un kara apstākļos ir daudz bīstamāk uzspiestās normas noraidīt.

Kādi mēs esam? Ja viena norma noslepkavo mūsu tuvākos vai redzam tās veiktās zvērības, tad vieglāk pieslieties pretējai normai. Ja ģimenes locekļi bija Baigā gadā spīdzināti vai izvesti, vai atrakti Centrālcietumā vai Stūra mājā, tad vieglāk saprotama piesliešanās pretējai normai. Ja tas nav mūs skāris, bet redzam, ka pretējās normas piekritēji slepkavo un spīdzina, tad vieglāk pieslieties pirmajai normai.

Apstākļi mūs veido, un dažreiz var būt bīstami nepakļauties spiedienam. Bīstamības izpausme var būt vienkārši izstumšana no sabiedrības līdz pat nošaušanai.

Vectēvā redzējām, cik viegli ir latviešiem nokļūt frontes pretējās pusēs. Bieži piemirstam, ka Otrā Pasaules karā Latvijā frontei jau taču bija trīs puses – abas karojošās puses un vēl trešā – Latvijas valsts, kas tika okupēta, bet par spīti karakungiem nekur nepazuda.

Kā audzināt meitiņu, lai tā varētu izturēt normu spiedienu – tas ir katru meiteņu vecāku rūpju avots. Kā var izaudzināt tautu, lai tā izturētu svešu normu spiedienu – tas ir valstsvīru un mediju jautājums.

Mums ir savas tautas normas – dažas drīkstam uzlabot, bet citas ir nemainīgas.

GN
2013. g. 28. augustāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com