Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pieredzējušas skolotājas no ASV

Dosies izglītojošā turnejā pa Austrālijas centriem

Laikraksts Latvietis Nr. 274, 2013. g. 11. sept.
Daina Grosa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PBLA

PBLA

LVA

IZM

Skolotajas_KroniteSipola

Sandra Kronīte­-Sīpola.

Čikāgas Krišjāņa Barona latviešu vidusskolas izlaidums 2013. gadā. Kreisajā pusē skolotāja Rasma Kraule, labajā pusē skolas pārzine Elisa Freimane.

Šogad, 2013. gadā, kā arī nākamos divus gadus, Latvijas valsts ir piešķīrusi vērā ņemamu naudas summu ārzemēs dzīvojošiem latviešiem. Nauda atvēlēta gan no valsts budžeta līdzekļiem, gan valsts papildus budžetā, kā arī no Jaunās politikas iniciatīvas Ārzemēs dzīvojošo Latvijai piederīgo identitātes uzturēšana. Atbalsta nodrošinājums diasporai. Reemigrācijas veicināšana. Viens no mērķiem, kam atvēlēta nauda, ir atbalsts skolotāju konferenču, kursu un semināru rīkošanai ASV, Kanādā un Austrālijā, ko finansē Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas Valsts valodas politika un pārvalde. No šī gada līdzekļiem tiek segti izdevumi konferencei, kas notika Toronto, Kanādā aprīļa beigās, skolotāju kursiem, kas notiks Losandželosā oktobra vidū un divu skolotāju ceļa izdevumu segšanai no ASV uz Austrāliju septembrī.

Uz Austrāliju septembrī uz divām nedēļām dosies patreizējā Garezera Vasaras vidusskolas direktore Sandra Kronīte-Sīpola un Čikāgas Krišjāņa Barona latviešu skolas pārzine Elisa Freimane. Abas skolotājas ir ASV dzimušas un augušas un bijušas iesaistītas ASV latviskā izglītībā no bērna kājas.

Sandra dzimusi Klīvlandē, apmeklējusi vietējo latviešu skolu, vēlāk Garezerā bijusi bērnu nometnes audzinātāja. Precējusies ar skautu vadītāju un Goppera fonda priekšsēdi Uldi Sīpolu. Visas trīs meitas gājušas Garezera VV un pēc tam arī strādājušas Garezerā. Pēc laulībām dzīvojusi Detroitā, kur bijusi aktīva latviešu sabiedrībā, īpaši korporācijas dzīvē (korp! Spīdola). Latviešu valodu mācījusies pie Rasmas Sinates, piedalījusies valodas rokasgrāmatas Turi pa rokai, iemet aci veidošanā. Piedalījusies 3x3 saietos un vadības lokā. Pirms 15 gadiem vīra darba dēļ pārcēlās uz mazu pilsētiņu Pensilvānijā, tālu prom no latviešu sabiedrības. Tā latviskās aktivitātes tika virzītas Garezera virzienā, kur Sandra izveidoja programmu pusaudžiem Garezera Sagatavošanas skola, ko vadīja 10 gadus. Šī programma domāta jauniešiem, kas ir ASV Middle School (6., 7., un 8. klases) vecumā, jo šim vecumam vairs nebija piemērotas bērnu nometnes gaitas, bet viņi vēl nebija gatavi 6 nedēļu garai vidusskolas programmai. 2010. gadā Sandra uzņēmās Garezera Vasaras Vidusskolas vadību. Piedalījusies un bijusi lektore Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Izglītības nozares konferencēs, kā arī bijusi lektore ALA IzN skolotāju kursos Bostonā, Vašingtonā un Klīvlandē.

Elisa ir dzimusi Čikāgā, apmeklējusi latviešu skolu, bijusi audzinātāja gan Garezera, gan Kursas vasaras vidusskolās. 3x3 saietos Garezerā un Katskiļos bijusi valodas un literatūras ieviržu vadītāja, kā arī 2x2 nometnēs bijusi vadības loka dalībniece. Latviešu studiju centrā bijusi administratore. Strādājusi kā angļu valodas skolotāja vairākās ASV skolās. No 1997. līdz 2006. gadam bijusi Garezera vasaras vidusskolas direktore, kā arī GVV ilggadīga skolotāja. No 2008. līdz 2012. gadam bijusi ALA ceļojošo skolotāju kursu vadītāja Milvokos, Bostonā, Čikāgā. Kopš 1993. gada bijusi skolotāja Krišjāņa Barona latviešu skolā Čikāgā un kopš 2007. gada līdz šai dienai ir šīs pašas skolas pārzine.

Gan Elisa, gan Sandra ir sagatavojušas dažādus tematus, par ko uzrunāt skolotājus gan Sidnejā 14. un 15. septembrī, Melburnā 22. septembrī un Adelaidē skolotāju konferencē, kas notiks Dzintaros 28. un 29. septembrī. Visas uzrunas un pārrunas būs pielāgotas katras mērķauditorijas īpašām vajadzībām. Uzrunas būs par skolu vadību un struktūru, dažādu projektu idejas, ko veikt ar vecākiem skolniekiem, latviešu literatūras pasniegšana mūsdienu jauniešiem, vasaras vidusskolas programma ASV, šodienas latviešu bērni trimdā, ko mēs no viņiem varam sagaidīt un kāpēc. Konferencē vēl paredzētas nodarbības un pārrunas par latvisko audzināšanu. ASV skolotāju dalīšanās savā pieredzē dos Austrālijas latviešu skolotājiem iespēju paskatīties uz izaicinājumiem latviešu skolu ikdienā no mazliet cita skatpunkta un ļoti iespējams, ka mūsu skolotāji varēs piespēlēt kādu jaunu ideju ASV vieslektorēm. Pieredzes izmaiņa vienmēr bagātina gan devēju, gan saņēmēju. Lai izdodas viss iecerētais un lai šī domu izmaiņa dod visiem jaunu spēku un enerģiju darboties tālāk mūsu tautas druvā!

Daina Grosa
PBLA IP priekšsēde,
ASV vieslektoru turnejas koordinatoreAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com