Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Latvijas Universitātei 94 gadi

Laikraksts Latvietis Nr. 277, 2013. g. 25. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kādreiz Latvijā bija tikai viena universitāte. Vēl šodien, 94 gadus pēc tās dibināšanas, latvieši ārzemēs pulcējas, lai to pieminētu. Visus trimdas gadus šo tradīciju kopa latviešu akadēmiskā saime, rīkotāji parasti būdami korporācijas vai akadēmiskās vienības.

Latvijas Universitāte, vai kā to arī daudzus gadus sauca – Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte rādīja, ka latvieši vairs nebija nekāda nicināta bauru tauta, bet gan izglītota, pasaules līmeņa kultūrtauta. Tāpēc arī Baigā gada represijas prasīja tik lielus upurus no Latvijas Universitātes mācībspēkiem.

Lasot Izglītības un zinātnes ministrijas jaunāko, 2012. gada pārskatu par Latvijas augstāko izglītību, var saskaitīt 17 valsts augstskolas (no tām veselas sešas ir universitātes, septiņas akadēmijas un četras parastas augstskolas), 17 valsts koledžas, 16 juridisko personu dibinātas augstskolas, 8 juridisko personu dibinātas koledžas un 3 ārvalstu augstskolu (visas būdamas universitātes) filiāles. Kopā 61 augstākās izglītības iestādes. Augstskolās studējošo kopskaits 2012./2013. akadēmiskā gadā bija 94 474. Akadēmiskais un vispārējais personāls pamatdarbā augstskolas un koledžās bija 11 419.

Latvieši jau sen ir uzskatījuši izglītību par vitāli svarīgu. Visur, kur devās lielākos skaitos ārpus Latvijas, tika dibinātas skolas. Un Vācijā pat dibināja universitāti kopā ar lietuviešiem un igauņiem. Latvijas studenti piedalās apmaiņu programmās ar citām universitātēm.

Tā kā Latvijā nav vairs tikai viena universitāte, tad Latvijas Universitātes dibināšanas gadadiena ir zaudējusi savu nozīmi. Redzamāk tiek atzīmēti Aristoteļa svētki, kad 1. septembrī jaunā studiju gada sākumu svin Doma laukumā Vecrīgā, kam seko svinīgs gājiens uz Alma Mater, Raiņa bulvāri 19.

Ja Aristoteļa svētkos 1988. gadā pirmo reizi pēc daudziem aizlieguma gadiem dzirdējām kori Juventus, Doma laukumā dziedam Latvijas Universitātes himnu, Edvarta Virzas un Jāzepa Vītola Līdzīgi saulei, tad, vismaz Melburnā, tas nav vairs daudzus gadus dzirdēts Latvijas Universitātes gadasvētkos. Vajadzētu šo tradīciju atjaunot.

Līdzīgi saulei Tu atnes mums dienu,
Gudrību vērīgiem gariem Tu sniedz.
Celdamās augstāku pati arvienu,
Tautai Tu augstāku pacelties liec.

Latvijas slava un Latvijas glītums,
Mākslām un zinībām patvērums tur.
Svešs lai, kā ozoliem mūžīgiem, vītums
Visiem, kas mūžīgu uguni kur.

GN
2013. g. 25. sept.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com