Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gruzijā atzīmē latvieša radītā muzeja 100 gadu jubileju

Tā ir arī Jūlija Straumes jubileja

Laikraksts Latvietis Nr. 279, 2013. g. 10. okt.
Regīna Jakobidze -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jūlija Straumes portrets; muzeja eksponāts. FOTO Regīna Jakobidze.

Gruzijas latviešu biedrības „Ave Sol!“ cilvēki, kuri piedalījās Jūlija Straumes darbu ekspozīcijas atklāšanā Muzeja jubilejas notikumos. FOTO Regīna Jakobidze.

No kreisās: raksta autore Regina Jakobidze, Gruzijas tautas un dekoratīvās mākslas muzeja direktors Dāvids Kiknavelidze, Latvijas vēstniece Gruzijā Elita Gavele. FOTO Regīna Jakobidze.

Raksta autore Regina Jakobidze pie slavenā Jūlija Straumes radītā paklāja „Miri“, kurš 1925. gadā Parīzē ieguva augstāko balvu. „Miri“ karājas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā. FOTO Regīna Jakobidze.

Gruzijā strādājošais latviešu izcelsmes mākslinieks Jūlijs Straume bija liels gruzīnu un citu Kaukāza tautu lietišķās mākslas priekšmetu cienītājs. Kad 1908. gadā viņš kļuva par Kaukāza mājsaimniecības komitejas māksliniecisko vadītāju, sākās ļoti rūpīgs un mērķtiecīgs meklēšanas un uzkrāšanas darbs. No visiem Gruzijas novadiem tika savākti tautas meistaru gatavoti priekšmeti, kuri no praktiskiem darba rīkiem, virtuves traukiem, apģērbu dekoratīviem priekšmetiem un juvelieru izstrādājumiem pārvērtās par paraugiem, kuri tika piedāvāti amatnieku un meistaru darbnīcām ar mērķi pārvērst tos par precēm, stimulējot tirdzniecību un maiņu, veicināt prasmju un meistarības līmeņa augšanu un to izplatīšanos.

Pats Jūlijs Straume nebija vienaldzīgs pret kaukāziešu paklājiem un tepiķiem, kuri kalnu cilvēku ikdienā nebija luksusa priekšmeti, bet izpildīja ļoti praktiskas sadzīves funkcijas, kalpojot gan par galdu, gan par grīdu, gan par gultu visai ģimenei. Šajos paklājos ir fantastiska dažādība un pat filozofija, zīmējumi, ornaments, tematiskas bildes, krāsas – visam tam ir ļoti konkrēta funkcija, specifika, un pēc zīmējuma var atpazīt atsevišķus rajonus un apgabalus. Šodien mēs varam sajūsmināties par pacietību un prasmi, ar kuru strādājis mūsu tautietis, nokopējot gandrīz 500 dažādus tepiķu metus. Gruzijas tautas un dekoratīvās mākslas muzejā tie ir saglabāti un ieiet Muzeja zelta fondā.

2013. gada 29. septembrī Gruzijas tautas un lietišķās mākslas muzejs svin savus 100 gadus. Kopā ar Muzeja jubileju tā ir arī Jūlija Straumes jubileja, jo pirmo Kaukāza mājsaimniecības komitejas dekoratīvās mākslas ekspozīciju izplānoja un izveidoja Jūlijs Straume, un tā tika atklāta 1913. gada 29. septembrī Komitejas telpās.

Tautas un dekoratīvās mākslas muzejs atrodas jaunās telpās un ir izvietots vecpilsētā – Dadiani ielā Nr. 28. 2013. gada 29. septembrī tiks atklāta jubilejas ekspozīcija, un tās galvenā tēma – Jūlija Straumes ieguldījums šī Muzeja tapšanā un vēsturē.

Gruzijas latviešu biedrība Ave Sol! daudzus gadus ir pētījusi Jūlija Straumes mantojumu un ir sadarbojusies ar Muzeju. Ir publicēti daudzi raksti gan par Muzeja darbu, gan par Jūliju Straumi. Arī šai brīnišķīgajai jubilejai ir veltīti raksti latviešu, krievu un gruzīnu valodā.

Bija plānots iekļaut Muzeja apmeklēšanu Latvijas kultūras ministres vizītes protokolā, bet sakarā ar mūsu ministres demisiju, mēs gaidīsim Gruzijas kultūras ministrijas darbiniekus. Un galvenais viesis būs Latvijas vēstniece Elita Gaveles kundze, kura atbalsta visas Latviešu biedrības aktivitātes, kas saistītas ar latviešu atstātā mantojuma izpēti un saglabāšanu.

Pēc likteņa sakritības arī Latvijā 9. oktobrī pieminēs Jūlija Straumes vārdu: Lekciju ciklā Klasiskās vērtības, kas notiek Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Imants Laviņš lasīs lekciju Austrumu motīvi Jūlija Straumes daiļradē.

Regīna Jakobidze
Gruzija, Tbilisi
2013. gada 27. septembrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com