Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Okupācijas muzejs izveidojis videofilmu

Par 1941. gada 14. jūnija deportācijām

Laikraksts Latvietis Nr. 291, 2014. g. 7. janv.
Inese Krieviņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
OM

Latvijas Okupācijas muzejs

Filmas „1941. gada 14. jūnija deportācijas liecinieku stāsts“ autore, vēsturniece Lelde Neimane. FOTO Aivars Reinholds.

29. novembrī Latvijas Okupācijas muzejs pulcēja interesentus, lai iepazīstinātu ar jaunāko veikumu ceļā uz jauno muzeja ekspozīciju Nākotnes Namā. Vēsturniece Lelde Neimane izveidojusi videofilmu 1941. gada 14. jūnija deportācijas liecinieku stāsts, kas būs skatāma muzeja jaunās ekspozīcijas tēmā par deportācijām.

Filmā apkopoti divpadsmit cilvēku atmiņu stāsti par to, kā noritēja izsūtīšana, par ceļu prom no mājām un dzīvi Sibīrijā pirmajos gados. Liecību sniedzēji izsūtīšanas brīdī bija bērni un jaunieši vecumā līdz 23 gadiem. Jaunākā filmas varone Aina Valda Ērgle, tolaik vien piecus gadus veca, stāsta: „Pa ceļam nomira tie divi maziņie brālīši. Tad saslima vēl mūsu divi brālīši – Uldis un Valdis, un slimnīcā nomira abi divi. Un tad smagā formā saslimu es un māsa. Māsa ātri izveseļojās, es ilgi slimoju un mamma jau bija sagatavojusies: „Nu četri miruši, aizies vēl arī piektais.“ Jau bija sagatavojusi drēbītes, ko vilkt mugurā. Tur bija baznīciņa. Dabīgi, ka tā bija krievu baznīca, bet kāda starpība. Viņa gāja uz baznīcu, Dievu lūdza, bet es izķepurojos.“

Emocionāli uzrunāt skatītājus – tāds bija filmas autores mērķis. Gada skaitļus un faktus, atklās muzeja jaunajā ekspozīcijā apskatāmie dokumenti un vēsturnieku sagatavotais vēstījums, bet konkrētu cilvēku dzīvesstāstu raisītais cilvēciskais līdzpārdzīvojums palīdzēs saprast, kā jutās cilvēki, kam bija jāpamet sava zeme un jādodas pretī nezināmajam.

Muzeja topošās ekspozīcijas līdzautors vēsturnieks Ritvars Jansons filmas prezentācijā norādīja, ka par komunistiskā režīma noziegumiem Latvijā jārunā vēl un vēlreiz. „Lai gan liekas, ka par deportāciju visiem ir zināms, Latvijā ir izaugusi jauna paaudze, kurai par Latvijas vēsturi ir fragmentāras zināšanas. Svarīgi, ka filma tiks izmantota Okupācijas muzeja Izglītības nodaļas skolēnu nodarbībās. Par noziegumiem pret cilvēci jārunā, lai tie netiktu vienkāršoti un neatkārtotos,“ uzsvēra Jansons.

Projekts tapa ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu. Šobrīd filmu piedāvājam noskatīties muzeja pagaidu ekspozīcijā Raiņa bulvārī 7.

Inese Krieviņa
Okupācijas muzeja sabiedrisko attiecību vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com