Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


27. Tērvetes bērnu vasaras nometne

„Dzīvā mašīna – cilvēks vai robots“

Laikraksts Latvietis Nr. 293, 2014. g. 23. janv.
Anita Elberta -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Tervete_Logo

Kārļa Eimaņa zīmētais nometnes logo.

Bendigo Zinātnes un atklājumu centrā. FOTO Džess (Jess) .

Jau 27. vasaru Tērvetes mežos ārpus Melburnas pulcējās 36 latviešu bērni, lai piedalītos Tērvetes bērnu nometnē. Nometne ilga no 5. līdz 11. janvārim. Kā parasti, vairums nometņotāju bija melburnieši. Šogad no Adelaides bija piedalījās trīs nometņotāji, un jau trešo reizi no otrā Austrālijas krasta – Pertas atbrauca divi. Šogad nometnē bija pavisam 10 bērni, kas Tērvetes bērnu nometnē piedalījās pirmo reizi, bet visi ļoti veikli un braši iejutās nometnes ritmā līdz ar vairāk pieredzējušiem nometņotājiem. Tas liecina, ka Tērvetes nometnei ir vēl ilga nākotne. Interesanti arī bija tas, ka nometnē bija pavisam 4 Emīlijas (ja pieskaita nometnes telšu apskates maskotu, putnu – Emīliju), 3 Roberti, 2 Andreji, 2 Oskari un arī 2 Sebastiāni.

Nometnes tēma šogad bija Dzīvā mašīna – cilvēks vai robots. Pieturoties pie šīs tēmas, nometņotāji paši izvēlējās savām teltīm nosaukumus. Meiteņu nometnē šogad dzīvoja Metāla Skaidiņas, Ātrās Kājas un Skaistās Sejas. Zēni šogad nometnē atkal bija gandrīz divreiz vairāk nekā meitenes. Zēnu nometnē dzīvoja Foršie Robotu Puikas, R2D2, Motorcikli un Dzelzs Vīri.

Nometnes dalībnieki atkal bija pārsvarā nedaudz jaunāki nekā agrākos gados, bet visi ļoti labi sastrādāja un sadzīvoja. Daudziem šī bija pirmā pieredze, pārnakšņojot teltīs. Bērni bija ļoti spējīgi un izturēja dažas diezgan vēsas un vējainas dienas, dažas karstas dienas, dažas aukstas naktis un dažas ne tik aukstas naktis. Viņi teicami pielāgojās visiem laika apstākļiem un bez lielām sūdzībām visur piedalījās – arī uz 7 m augsto vertikālo sliddēli Bendigo Zinātnes un atklājumu centrā (Bendigo Science and Discovery Centre) šī gada ekskursijā. Vairāki arī sadūšojās un lēca no 5 m augstā lekšanas dēļa Bendigo peldbaseinā un šļūca lejā pa garo ūdens sliddēli. Šoreiz nometnē pat bija tā, ka jaunākie nometņotāji, īpaši meitenes, bija drosmīgākie dubļu vannas gājēji.

Pieturoties pie tēmas – Dzīvā mašīna – cilvēks vai robots, bērni mācījās par to kā atšķiras cilvēks un robots. Viņi daudz iemācījās par robotiem, mašīnām, motoriem un dažādām mehāniskām sistēmām, kā arī par cilvēka ķermeņa sistēmām, ķermeņa daļām un kā novērtēt savu sirdsdarbību un balansu.

Pa nometnes laiku bērni arī paveica vairākus rokdarbus. Viņi taisīja paši savus robotus un koka lellītes, gleznoja savas ģīmetnes, dekorēja maskas un cepa un dekorēja piparkūku vīriņus. Viņi arī ir iemācījušies vairākas dziesmiņas par mašīnām, vilcieniem un cilvēkiem.

Vakaros notika iepazīšanās un spēļu vakari, kā arī filmu izrādes. Šogad Tērvetes kino programmā bija divas filmas latviešu valodā – Vall-E un Vāģi. Pirms braukšanas uz Bendigo Zinātnes un atklājumu centru, vakara programmā bērni iemācījās kā izmantot zemes pievilkšanas spēku, lai izveidotu interesantu spēļu mantu, caur kuru ripināt galda tenisa bumbiņu.

Čaklie virtuves darbinieki nometņotājus kārtīgi izlutināja ar ļoti garšīgām maltītēm. Īpaši šnicelēm un pankūkām bija milzīga piekrišana. Bērni daudzreiz pieteicās pa divām vai pat trijām reizēm uz maltītēm un saldo ēdienu. Bet ar visu to, tomēr vienmēr vēl kaut kā bērniem palika vieta čipsiem, saldējumiem un konfektēm Kilmoras peldētavas veikaliņā.

Pēdējā vakarā nometnē sanāca vesels bars daždažādu robotu un citas būtnes uz masku balli. Mūs apciemoja pat 6 miljonu dolāru vīrs un Bioniskā sieviete, arī liela sarkana pukstoša sirds, Dzelzs vīrs, Inspektors Gadžets un Lego vīrs. Bija arī vairāki hibrīdu tēli, kas nevarēja izlemt, vai viņi ir cilvēki, vai roboti. Tērvetes Lielā zāle pārvērtās raibā un krāšņā ainā, un visiem bija interesanti vērot tik daudzus ar lielu izdomu izveidotus kostīmus. Visi nometņotāji un arī ciemiņi lustīgi un ar lielu enerģiju dejoja un gāja rotaļās pie Tērvetes kapelas Persona Robotika sagādātās danču mūzikas.

Nedēļa pagāja veiksmīgi, bez īpašiem nopietniem atgadījumiem, vienīgi dažiem noskrāpētiem elkoņiem un celīšiem. Bērni kaut ko jaunu iemācījās gan par sevi un paši savu ķermeni un savām spējām, gan par robotiem un mehāniskām sistēmām. Visi bija priecīgi, kaut līdz nedēļas beigām varbūt nedaudz noguruši. Neviens nevarēja sūdzēties, ka būtu bijis garlaicīgi. Pateicoties visu bērnu sajūsmas pilnai līdzdalībai un sadarbībai, un vadītāju, skolotāju, saimniecības darbinieku un citu palīgu laika, pūļu un enerģijas pašaizliedzīgam ziedojumam, 27. Tērvetes bērnu vasaras nometne noritēja gludi un, pie tēmas pieturoties,.... kā labi ieeļļota mašīna.

Anita Elberta
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com