Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvieši Austrālijas dienas gājienā Adelaidē

Gājienā soļoja un dūšīgi dziedāja

Laikraksts Latvietis Nr. 294, 2014. g. 20. janv.
Elīna Rikarde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latvieši piedalās Austrālijas Dienas gājienā Adelaidē. FOTO Rūdis Dancis.

Latvieši piedalās Austrālijas Dienas gājienā Adelaidē. FOTO Rūdis Dancis.

Gājiena dalībnieki. FOTO Rūdis Dancis.

Latvieši ir vieni no visagrīnākajām iebraucēju tautām Dienvidaustrālijā, un gadu gājumā ir izpelnījuši labu slavu mītnes zemes iedzīvotāju acīs. Dienvidaustrālija ar savu iecietību pret imigrantiem ir bijusi pretimnākoša un laba mūsu sabiedrībai un labvēlīga latviešu kulturāliem pasākumiem. Tādēļ uz Adelaides Latviešu muzeja vadītājas Māras Kolomitsevas mudinājumu, latvieši ar lepnumu piedalās Austrālijas dienas gājienā.

Arī šogad, starp vairāk nekā 3000 dalībniekiem, piedalījās maza grupiņa latviešu, kas sajuta velmi izvilkt no skapjiem tautas tērpus vai aizņemties tos no kādiem labvēļiem, izmazgāt blūzi un izvēdināt svārkus. Zinot, ka dienas gaisa temperatūra solījās uzkāpt līdz +36°C, villaines droši varēja atstāt mājās.

26. janvāra pēcpusdienā ap 60 dažādu tautību pārstāvji sāka pulcēties uz Franklina ielas. Daudzas tautības piesaistīja sev uzmanību ar tērpiem un dažādām izdarībām, kā ungāri, kuri šāva ar pātagu. Puskailās brazīlietes piesaistīja ne tikai vīriešu acis, bet arī tautību pārstāvjus, kuru dzimtenē mēdz būt sniegotas ziemas.

Ķīnieši uzmundrināja gājiena dalībniekus ar bungu rībināšanu, kuru ik pa laikam pārtrauca kāds līdzjutējs ar taures skaņām un mums visiem zināmo saucienu Ozī! Ozī! Ozī! (Aussie! Aussie! Aussie!) Un protams, kā atbilde atskanēja: Oi! Oi! Oi!

Katrai tautai ir gods fotografēties ar premjerministru Džeju Veteralu (Jay Wetherall) un multikultūras ministri Dženiferu Renkini (Jennifer Rankine). Saulē nogatavinātie gājēji, kuri bija gaidījuši veselas divas stundas, uzsāka svinīgi soļot pa Adelaides galveno gatvi līdz pat Eldera parkam Torrensa upmalā. Gājiens bija, apmēram, 2 km garš. Satiksme bija apturēta, un ceļmalā sapulcējušies skatītāji smaidīja un fotogrāfēja. Šķiet, ka eiropiešu zemju pārstāvji bija mazumā, un no baltiešiem latvieši bija vienīgie.

Latvieši ir nostādīti otrā rindā, astotie pēc kārtas; tāpēc mums laimējās redzēt paejam garām dažādas tautības. Ar prieku uzgavilējām katrai garām ejošai grupai, pat tādām, kuru valsts nosaukumus lasījām pirmo reizi. Varam arī iedomāties, kā citi skatījās uz mums.

Ir pienācis laiks latviešiem maršēt. Kā pēdējā brīdī noskaidrojām, ka mums pašām būs jānes plāksne ar valsts nosaukumu, nevis kā visiem cietiem to svinīgi nes jauni, stalti puiši no armijas. Jokojoties, centāmies pierunāt Rūdi Danci (arī armijas darbinieku), kas bija ieradies kā oficiālais latviešu preses pārstāvis, taču viņš bija nelokāms, viņš palika pie savu pienākumu pildīšanas.

Mēs varam visu – gan dziedāt, gan dejot, gan plakātu un karodziņus nest. Mēs pat varam pārdziedāt atraktīvos ķīniešu bungotājus, kaut mūsu nebija daudz. Gājienā soļoja un dūšīgi dziedāja: gājiena organizatore Māra Kolomitseva, Astra Kronīte, Solveiga Asare, Anna Didrichsone, Dzidra Virgine, Elīna Rikarde un it īpašu paldies izsakām pēdējā brīža pieaicinātām meitenēm – Sintijai Breikšai, Mārietai Švalbei un Regīnai Laurai. Meitenes bija tik izturīgas, ka pēc gājiena palika vēl uz koncertu, kuru atklāja ar valsts himnu un ar uzmundrinošu aborigēnu priekšnesumu. Pilsētas dāvana ir populāru mūziķu uzstāšanās. Šogad īpašie viesi bija Timometiks (Timomatic) un Sāra Debono (Sarah de Bono).

Austrālijas dienas svinības noslēdzās ar krāšņu uguņošanu.

Elīna Rikarde
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com