Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Senioru saiets Melburnā

Skatījās filmu par Rudbāržiem un Airītēm

Laikraksts Latvietis Nr. 300, 2014. g. 17. martā
Aivars Saulītis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Katra mēneša otrā otrdienā Melburnas seniori pulcējas Latviešu ciema lielajā zālē. Tā arī 11. marta saiets bija labi apmeklēts un, kā parasts, apsveicināšanās un atkalredzēšanās čalošana bija tik skaļa, ka mūsu allaž gādīgai vadītājai – Valijai Kroforda (Crawford) – bija grūti tikt pie vārda pat ar skaļruņa palīdzību. Valija mūs apsveica ar ierašanos un ar klusuma brīdi lūdza pieminēt trīs dāmas, kas regulāri piedalījās mūsu saietos, bet tagad aizgājušas Dieva mierā: Marianna Kļaviņa, Vilma Sidora un Irma Zemdega. Un tad, daudz priecīgākā omā, varējām apsveikt divus tālus ciemiņus: Vairu Pelēķi no Sietlas un Guntaru Jansonu no Rīgas!

Kad visas ikdienas problēmas bija izrunātas, varējām skatīties DVD filmu – Latvijas rītausma Kurzemē, ko no Interneta bija nokopējis Ints Tumilovičs. Filmā redzējām, kā pēc brīvības atgūšanas Rudbāržos un Airītēs tiek atjaunoti pieminekļi un piemiņas simboli Latvijas atbrīvošanas cīņu sākumam. Kā jau zinām no vēstures stundām skolā, 1919. gada martā Kalpaks un viņa bataljons bija apmetušies Rudbāržu pilī un gatavojās nākamām cīņām. 6. martā viņi uzbruka sarkanarmiešiem, kas bēga lielā sajukumā. Pie Airītēm, pārpratuma dēļ, notika apšaude ar vācu vienībām, un nāvīgi ievainots krita pulkvedis Kalpaks. Krita arī Studentu rotas komandieris Nikolajs Grundmanis, jātnieku nodaļas virsleitnants Pēteris Krievs un vācu artilērijas baterijas leitnants Šrinders. Latvijas brīvvalsts laikā pie Airītēm izveidoja piemiņas vietu.

Padomju okupācijas gados piemiņas vieta bija pa daļai izpostīta un aizaugusi. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas pulciņš patriotu nolēma piemiņas vietu atjaunot. Viņiem radās līdzīgi domājoši palīgi, kā arī palīgā nāca armijas un jaunsargu vienības. 1993. gadā atjaunošanas darbs sākās, un filmā mēs redzējām, kā šis darbs veicās. Ar lielām pūlēm uzcēla stāvus un nostiprināja pieminekli, un atklāšanas svinībās piedalījās arī tēlnieks, kas pieminekli bija granītā kalis 1935. gadā!

Rudbāržu pilī tagad ir pamatskola. Skolā ir iekārtota dokumentu un attēlu izstāde, kas sniedz pārskatu par tā laika notikumiem. Bija prieks klausīties skolas direktora stāstu par vēsturiskiem notikumiem Rudbāržos un Airītēs, ko papildināja divu skolas audzēkņu lasījumi.

Ap 40 minūšu garo filmu visi skatījās ar interesi. Bija prieks redzēt, ka Latvijā ir patrioti, kas rūpējas par pagātnes vērtību saglabāšanu un izrāda cieņu mūsu tautas varoņiem.

Pēc kopīgas dziesmas baudījām kafiju un gardumus, kas bija sanesti groziņos. Uz redzēšanos nākošā saietā – 8. aprīlī!

Aivars Saulītis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com