Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Klusais latvietis

Antons Rudka aizsaulē

Laikraksts Latvietis Nr. 300, 2014. g. 17. martā
Miervaldis Balodis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lasot Antona Rudkas nāves ziņu, liekas, ka esam kaut ko aizmirsuši. Viņa devums Latvijai pēc tās neatkarības atgūšanas ir pietiekami ievērojams, lai kaut īsi pieskartos viņa gaitām Austrālijā.

Antons Rudka dzimis Asūnes pagastā, 1919. g. 17. decembrī. Viņa vecākiem piederēja saimniecība Zemgales austrumos. Pēc Cīravas mežsaimniecības skolas beigšanas, viņš strādāja Latvijas Mežu departamentā.

Viņš ieradās Austrālijā 1950. gada beigās. Viņa pirmā darbavieta bija Jaundienvidvelsas mežsaimniecības pārvaldes (Forestry Commission of New South Wales) Mureja mežierīcības un mežu izvērtēšanas (Murray Management Survey) darbos. Pēc obligātās divu gadu kalpošanas, viņš pārcēlās uz Melburnu un strādāja Austrālijas minerālu resursu birojā (Bureau of Mineral Resources) kā kartogrāfiskais zīmētājs.

Tajā pat laikā viņš sāka aktīvi darboties nekustamu īpašumu jomā, iegādādamies vairākus apbūves gabalus Melburnas rietumu priekšpilsētās. Pieaugot šo īpašumu vērtībai, viņš izmeklēja piemērotus objektus jau ievērojami dārgākās priekšpilsētās, Kanterburijā (Canterbury) un Kambervellā (Camberwell).

Kad minerālu resursu biroju pārcēla uz Kanberu, viņš turpināja darboties nekustamu īpašumu laukā. Pēc pensionēšanās 1984. g. viņš turpināja savu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu Kanberā un Melburnā, līdz ar to, uzkrādams visai ievērojamu kapitālu.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Antons Rudka piedalījās plaša apjoma palīdzības darbā Latvijai, iesaistoties gan melburnieša Jāņa Vējiņa rīkotās palīdzības akcijās Latvijas jaunsargiem, gan arī paša izvēlētos palīdzības darbus gan caur Latvijas katoļu baznīcas iestādēm, gan arī privāti.

Pirms apmēram desmit gadiem, Antons izteicās, ka viņš ciešot no nopietniem atmiņas traucējumiem. „Labāk jau nepaliks,“ bija viņa vārdi, kad atvadījos no viņa pēdējo reizi.

Antona Rudkas dāsnais devums Latvijai – pāri par 1 miljona Austrālijas dolāru apmērā, ir viens no lielākajiem atsevišķas personas ziedojumiem. Neraugoties uz viņa palīdzības darbu, viņš nesagaidīja ne slavināšanu, ne ordeņus, pat ne pateicību.

Pēdējos gadus viņš pavadīja veco ļaužu mītnē.

Viņa šīs zemes gaitas izbeidzās 2014. g. 11. februārī.

A. Rudka bija aktīvs Austrālijas latviešu katoļu biedrības loceklis un Daugavas Vanagu Kanberas nodaļas mūža biedrs.

Tēvzemei un brīvībai!

Miervaldis Balodis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com