Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Iznākusi Māra Runguļa „Lapsu kalniņa mīklas“

Bērnu grāmata par nacionāliem partizāniem

Laikraksts Latvietis Nr. 301, 2014. g. 20. martā
Kristīne Dzene -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Partizani_Vaks

Grāmatas „Lapsu kalniņa mīklas“ vāks.

Partizani_LielsUnMazs

Izdevniecība „liels un mazs“.

Šī ir pirmā grāmata latviešu bērnu literatūrā, kas stāsta par nacionālo partizānu cīņām pēc otrā pasaules kara. Grāmatu izdevusi izdevniecība Liels un mazs, ilustrējis mākslinieks Reinis Pētersons. Mārim Rungulim izdevies aizraujoša zēniska piedzīvojuma un atklājuma veidolā izstāstīt nopietnu vēstures liecību.

Grāmatas darbība norisinās padomju laikā, 1961. gadā, Kurzemē. Liepājas puikas, kas pavasara brīvdienas pavada lauku mājās, kļūst par detektīviem, meklējot pieradināto stirnu buciņu, kas pazudis ugunsgrēka laikā. Taču šie meklējumi noved viņus pie citiem atklājumiem – pie noslēpumaina purva salas bunkura un sarežģītiem vēstures notikumiem. Pamazām sāk stāstīt arī omamma un opaps, kas izrādās tajos cieši iesaistīti. Taču ārpus šā ķēķa, kā saka omamma, par to runāt nedrīkst.

Izrādās, daudzi kaimiņi turpina dzīvot līdzās, viens par otra pagātni zinot visai sāpīgas lietas. Vēl vairāk: ir noslēpumi, kas var maksāt dzīvību. Zēniem pieaugušo rīcību ir grūti saprast, grūti attaisnot... Palēnām viņiem rodas apjēga par to, ka pagātnē nekas nav vienkāršs un melnbalts. Taču līdz mūsu laikam, kad par to visu varam runāt atklāti, vēl tālu.

Rakstnieks, attēlojot nacionālo partizānu grupas dzīvi mežā, izmantojis daudz dokumentāla materiāla, arī precīzu mežabrāļu bunkura uzbūves aprakstu, un citas ar izdzīvošanu saistītas zināšanas. Reiņa Pētersona ilustrācijas uzbur Kurzemes meža noskaņas – brīžiem romantiskas, brīžiem skumjas, liekot domāt par mežā patvērušos cilvēku jūtām un arī par to aizmirstības mežu, kas mūsdienās jau klāj atmiņas par daudziem svarīgiem notikumiem.

Īpašu pateicību par ierosmēm un vērtīgajiem padomiem Māris Rungulis veltījis rakstniekam un nacionālajam partizānam Modrim Zihmanim, kā arī savai mammai un citiem, kuru atmiņas par pēckara gadu brīvības cīņām Latvijā ir izmantotas, rakstot šo grāmatu. Stāstam pievienots arī neliels vēsturnieka Zigmāra Turčinska pēcvārds, kas ļauj īsumā aptvert nacionālo partizāņu kara notikumus kopumā.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Izdevniecības Liels un mazs grāmatas par vislabāko cenu iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51 – 12 un mājas lapā www.lielsmazs.lv, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos.

Sekot izdevniecības jaunumiem var sociālajā tīklā twitter.com: https://twitter.com/lielsunmazs un facebook.com: http://facebook.com/lielsunmazs

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Dzene,
izdevniecības liels un mazs kopvedeAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com