Laikraksts Latvietis Nr. 302, 2014. g. 30. martā
Gunārs Bērzzariņš -

Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latvijas sportisti un sportistes no nesenējām ziemas olimpiskajām spēlēm (OS) Sočos, Krievijā, atgriezusies ar labākiem rezultātiem kā jebkad. Četras medaļas – divas sudraba, divas bronzas – daudzi varbūt neuzskatīs par bagātīgu guvumu, taču tas ir augstākais latviešu sasniegums OS – gan pirmajā neatkarības posmā, gan pēc neatkarības atjaunošanas. Iepriekšējās OS – Vankūverā – latvieši bija nopelnījusi divas sudraba medaļas.

Sudrabu Sočos izcīnīja Martins Dukurs skeletonā, kā arī Oskara Melbārža vadītais bobsleja četrinieks – ar stūmējiem Daumantu Dreiškenu, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu.

Kamaniņu braucienā bronzu ieguva brāļu Andra un Jura Šicu divnieks un jauktās stafetes vienība (Mārtiņs Rubenis, brāļi Šici, Elīza Tīruma).

Izcilu ceturto vietu skeletonā sasniedza Martina Dukura brālis Tomass, bet piekto vietu bobsleja divnieks – Oskars Melbārdis ar ar Daumantu Dreiškenu (Noslēguma parādē Dreiskenam bija uzticēts nest Latvijas karogu).

Vietu olimpiskajā desmitniekā nopelnīja arī biatlonists Andrejs Rastorgajevs (9.v. iedzīšanas braucienā), kamaniņu vieniniekā Mārtiņš Rubenis un kamaniņu divnieks Oskars Gudramovičs ar Pēteri Kalniņu (10.v.).

Izcēlās ari hokejisti

Jāizceļ arī hokeja izlases iekļūšana ceturtdaļfinālā, – kas nebija izdevies nevienā no līdzšinējām OS.

Priekšgrupu neveiksmīgajām vienībām – tostarp Latvijai – bija jāsacenšas vienā savstarpēji izšķīrējā spēlē. Tajā Latvijas pretinieks atkal izrādījās Šveice, kam latvieši bija zaudējusi priekšgrupā. Šeit pierādījās gan spēlētāju cīņas gars, gan trenera kanādiešu Edija Nolana spēja vienību noskaņot un novadīt ideāli. Pretinieku vārtsargu pārspēja Lauris Dārziņs (divreiz) un Oskars Bārtulis. Latvijas vārtos lieliski darbojās Edgars Masaļskis. Rezultātā 3-1 uzvara un – pirmo reiz Latvijas olimpiskā hokeja vēsturē – vieta ceturtdaļfinālā.

Tajā Latvija par pretinieku saņēma Kanādu, ko var uzskatīt par modernā hokeja dzimteni. Pretēji daudzu lietpratēju gaidītajam, gaidītās pārliecinošās uzvaras vietā kanādieši, daudzkārtējie pasaules un olimpiskie meistari, tika smagi pārbaudīti. Treneris Nolans vārtus sargāt šoreiz bija aicinājis Kristeru Gudļevski – iespējams tādēļ, ka Masaļskis iepriekšējā spēlē bija izpumpējies; jaunais rezerves vārtsargs savu uzdevumu veica godam.

Kanādieši gan guva pirmos vārtus, bet jau tajā pašā pirmajā trešdaļā no Artūra Kuldas piespēles Dārziņš guva izlīdzinošos vārtus! Tie arī palika vienīgie vārti, ko visā turnīrā zaudēja Kanādas vārtsargs Korijs Praiss!

Otrajā trešdaļā kanādieši nepārtraukti spieda, taču nesavtīga aizsardzība un Gudļevska varoņdarbi nosargāja Latvijas vārtus līdz otrās trešdaļas beigām: 1-1!

Pēdējā trešdaļā kanādieši turpināja bombardēt Latvijas vārtus, kurus fantastiski glābt turpināja Gudļevskis, laukuma spēlētājiem nesavtīgi palīdzot . Beidzot 7 minūtes pirms pamatlaika beigām pasaules spēcīgākajai izlasei, spēlējot vairākumā (pēc noraidījuma) izdevās gūt otrus vārtus. Spēle tā arī beidzās ar 2-1 (1-1, 0-0, 0-1) Kanādas labā. Līdz ar to Latvijai dalīta 5./8.v.

Gudļevskis bija atvairījis 55 no kanādiešu 57 metieniem.

* * *

Pusfinālos Kanāda pārspēja ASV 1-0, Zviedrija - Somiju 2-1. Par olimpisko meistaru kļuva Kanāda (jau devīto reiz) ar 3-0 uzvaru pār Zviedriju. Spēlē par bronzu Somija pārspēja ASV 5-0.

* * *

Mājinieki sakrāja 33 medaļas (13 zelta, 11 sudraba, 9 bronzas); Norvēģija 26 (11, 5, 10), Kanāda 25 (10, 10, 5), ASV 28 (9, 7, 12), Holande 24, Vācija 19, tad Šveice, Baltkrievija, Austrija, Francija. Latvijai 23. vieta, Austrālijai 24.v. (0, 2, 1).

Toties aprēķinot medaļas uz iedzīvotāju skaitu, četras veiksmīgākās izrādījušās Norvēģija, Slovēnija, Austrija un Latvija.

Piedalījās 88 valstis. Vismaz vienu medaļu ieguva 26.