Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pateicība ceļ, skaudība nez' vai

Par veselības aprūpi Latvijā

Laikraksts Latvietis Nr. 303, 2014. g. 3. apr.
Jānis Dimants, Jr. MD -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pateicāmies Ingai Spriņģei par izsmeļoši informatīvo rakstu, kas parādījās Ir žurnālā, 2014. gada 13. marta numurā ar virsrakstu Galma kardiologs Ērglis. Raksts atspoguļo daudzās vājās vietas veselības aprūpē Latvijā vispārīgi un parāda lielo līdzekļu disproporciju starp specialitātēm, ko piešķir valsts. Nenoliedzami un uzkrītoši valsts ir atbalstījusi un atbalsta tās specialitātes, kas ir ienesīgākās slimnīcai. Lielāku līdzekļu novirzīšanai pamatā ir iemaņas un pārliecība, kā sagatavoti pasniegt un uzsvērt specialitāti valdībai un Saeimai. Tāpēc nedrīkstam apskaust Dr. A. Ērgli par viņa entuziasmu, ekspertīzi, zināšanām un prasmi uzrunāt cilvēkus par mērķtiecīgu atbalstu noteiktam mērķim. Tas prasa lielu, nenogurstošu un neatlaidīgu darbu – kontaktu uzturēšanu un attiecību stiprināšanu. Tikai tādā veidā var sagaidīt pozitīvus rezultātus. Jā, visam tur ir jābūt caurskatāmam un caurspīdīgam pozitīvā virzienā.

Profilakse ir atstāta gandrīz vai aizmirstībai no valdības puses, jo tā nav ienesīga īstermiņā. Tā var atmaksāties un rādīt pozitīvus rezultātus ilgtermiņā. Tik daudz jau ielaists un aizkavēts – tas pats veselīgais dzīves veids, sākot ar kustēšanos, fiziskām aktivitātēm un garīgo možumu, regulāru, gadskārtēju vizīti pie ārsta, veselīgu ēdienu – nav jau vairs kara laiki, kad nebija izvēles. Šinī ziņā kā sabiedrība esam aplikuši, slinki un kūtri sevi pieskatīt. Profilakses veicināšana ir jāpauž un par to jāuzrunā regulāri visu laiku, nepietiek ar dažiem rakstiem presē, TV pārraidē, kur deputāti vingro, utt... Tas var būt tikai sākums.

Jautājums par zemā profesionālā atalgojuma radikālu pacelšanu visam medicīnas personālam 3-4 reižu apmērā nav atrisināts. Tomēr ir pavīdējis mēģinājums celt algas, bet bez efektivitātes, pārliecības vai kāda jūtama atvieglojuma – vairāk simboliski. Ar to vien nepietiek. Algu palielinājumam ir jābūt profesionālā līmenī, lai tas nebūtu apkaunojoši. Tāpēc nav ko brīnīties un vaimanāt, ka jaunie ārsti – speciālisti, medmāsas atstāj Latviju ekonomisku apsvērumu dēļ.

Vājākās vietas veselības aprūpē Latvijā ir rakstā norādītas kā:

  1. Mazais valsts finansējuma gadskārtējais piešķīrums.
  2. Zemais atalgojums visam medicīnas personālam.
  3. Proporcionāli nevienlīdzīgais finansiālais piešķīrums specialitātēm.
  4. Necaurskatamība, neskaidrība – trūkst noteiktības un informācijas.
  5. Profilakses finansiālais valsts vājais atbalsts.

Simptomus esam konstatējuši, tagad jāķeras pie risinājumiem. Vai to darīsim un kad?

Tomēr raksta virsraksts – Galma kardiologs Ērglis – zināmā mērā ir nievājošs un uztverams kā ne visai nopietns, piedodot, pat izsmiekla vai komiskuma toni. Dr. Andrejs Ērglis nav to pelnījis, bet gan mūsu visu atzinību un pateicību, nostādot kardioloģiju pasaules līmenī. Tas tikai drupina un grauj viņa labo reputāciju – viņam un specialitātei. Tāpēc tagad Latviešu ārstu un zobārstu apvienība (LĀZA) – latviešu ārsti un zobārsti ārzemēs – izsaka pateicību un atzinību Dr. A. Ērglim.

Jānis J. Dimants, Jr., M.D.
LĀZAs valdes priekšsēdis
2014. gada 15. martā
Mineapolē, Minesotā
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com