Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pētera Grestes prāva

Taisnīguma pārkāpums

Laikraksts Latvietis Nr. 305, 2014. g. 16. apr.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tiesas zāle. FOTO Patriks Kingslijs (Patrick Kingsley).

„Pierādījumi“: Pētera Grestes foto no vecākiem pie tēva Jura Grestes bēgļu laiku skolas Vācijā. FOTO Patriks Kingslijs (Patrick Kingsley).

„Jā šī lieta nebūtu tik nopietna, tā būtu komēdija!“ teica Pētera Grestes tēvs Juris, pēc 10. aprīļa tiesas sēdes, kurā Pēteris Greste un viņa Al Džaziras kolēģi tiek apsūdzēti par „dezinformējošiem ziņojumiem,“ kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību.“

Juris Greste ar sievu Lois savā Brisbanes mājā cieši sekoja tiesas sēdes notikumiem, lasot Tvitera ziņojumus un vērojot fotogrāfijas, kurus angļu žurnālists Patriks Kingslijs (Patrick Kingsley) regulāri sūtīja no tiesas telpas. „Šī bija tā diena, kad bija solīts tiesai parādīt video materiālu, kas aizvainojis Ēģipti,“ teica Greste. „Gaidījām ar aizturētu elpu redzēt, ko prokurors rādīs. Bijām šokēti, redzot foto, ko Pēteris bija uzņēmis pirms pusotra gada no Lois un manis pie manas bēgļu laiku skolas Vācijā!“

Pārējie video „pierādījumi“ bija tikpat neatbilstoši prāvas lietai. Tika rādīts fragments no Pētera 2011. gada dokumentālās filmas par Somāliju; daļa no Grestes reportāžas par teroristu uzbrukumu lielveikalā Kenijā 2013. gadā; un filma par tūrismu Ēģiptē, ko bija filmējis Sky News TV kanāls (ne Al Džazira).(1)

Par rādīto vielu Greste un viņa kolēģi Mohameds Fahmijs (Mohamed Fahmy) un Bahers Mohameds (Baher Mohamed) reaģēja ar nicinošām dusmām. Famijs teica „Kādam ir jāatbild par to, ka mēs esam bijuši cietumā gandrīz četrus mēnešus un nav bijuši nekādi pierādījumi pret mums.“ Greste izsaucas, ka „ir skaidrs, ka prokurors nemaz nav skatījis mūsu video filmas.“ Un Fahmijs piebilda, ka turpināt viņus aizturēt bez pierādījumiem nozīmēja, ka „šī ir patvaļīga aizturēšana bez legāla pamata, kas tiek darīts, lai mūs sodītu.“ Tiesnesis atkal aizliedza atbrīvot žurnālistus pret drošības naudu un atcēla tiesas sēdi uz 22. aprīli. Kad Fahmiju veda ārā no tiesas telpas, viņš izteicas, ka tiesneša rīcība bija politiska nevis legāla.(1)

Starptautiskos mēdijos šī prāva tiek uzskatīta kā uzbrukums preses brīvībai. Bet vietējos Ēģiptes medijos Greste un viņa kolēģi tiek raksturoti kā teroristu līdzjutēji, kas savās reportāžās atbalstīja gāzto Musulmaņu brālību – apvienība, kas tika deklarēta par teroristu organizāciju. Ēģiptē Al Džaziras arābu valodas aģentūra tiek uzskatīta kā simpatizējoša Musulmaņu brālībai. Nav plaši zināms, ka apcietinātie žurnālisti strādā Al Džaziras neatkarīgā angļu valodas aģentūrā.(1)

Par Pēteri Gresti ar Ēģiptes pagaidu prezidentu A. Mansūru ir runājusi ari bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Latvijas vēstniecība Ēģiptē ziņo, ka:

„5. un 6. aprīlī V. Vīķe-Freiberga piedalījās ikgadējā Aleksandrijas Jaunās bibliotēkas pilnvarnieku padomes sanāksmē Kairā. Par godu pilnvarnieku sanāksmei Prezidents Mansūrs sniedza svinīgas pusdienas, kurās V. Vīķe-Freiberga tika uzaicināta ieņemt goda viesa vietu blakus prezidentam. Neformālā gaisotnē V. Vīķe-Freiberga uzrunāja prezidentu par aizturēto Austrālijas un Latvijas pilsoni žurnālistu Pēteri Gresti. Viņa nodeva pateicību no Grestes ģimenes, kuru pazīst personīgi, par Prezidenta Mansūra izpratnes pilno atbildes vēstuli uz Grestes ģimenes rakstīto vēstuli. Ēģiptes prezidents teicis, ka atbildējis kā tēvs, kurš izprot vecāku sāpes par dēlu. Prezidents Mansūrs vēlreiz apliecināja, ka personīgi seko tiesas procesam, un cer uz visām pusēm pieņemamu iznākumu, vienlaikus atgādinot, ka tiesu vara Ēģiptē ir neatkarīga“.(2)

Prezidenta Mansūra vārdi liek saprast, ka nevar cerēt uz viņa personīgo ietekmi prāvā. Kam vajadzētu notikt tālāk, lai atbrīvotu Pēteri Gresti? Austrālijas ABC radio žurnālists Heidens Kūpers (Hayden Cooper) ziņoja, ka līdz šim viņš bija aprakstījis prāvu nosvērti un objektīvi. Bet pēc 10. aprīļa tiesas sēdes Kūpers teica, ka laiks ir pienācis nosaukt šo prāvu īstajos vārdos: tā ir „taisnīguma pārkāpums, uzbrukums un skandāls“.(3) Un Džons Laions (John Lyons), rakstot 12. aprīļa avīzē The Australian, teica: „Šim farsam ir jāizbeidzas tagad. Ir laiks Austrālijas premjerministram Tonijam Abotam (Tony Abbott) rīkoties ar spēku. Viņam vajadzētu izteikt ultimātu Ēģiptes vēstniekam Kanberā: ja netiks atbrīvots Austrālijas pilsonis Pēteris Greste, tad daļa Ēģiptes vēstniecības darbinieki tiks izraidīti no Austrālijas. Ēģipti pašlaik kontrolē armija un tā var pavēlēt, kam jānotiek – vienīgā valoda, ko viņi saprot, ir spēks“.(4)

Grestes ģimene ar nepacietību gaida prāvas turpinājumu 22. aprīlī.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.theguardian.com/media/2014/apr/10/peter-greste-al-jazeera-egypt-trial-journalists-footage

(2) http://www.mfa.gov.lv/lv/egypt/zinas/2014/07-04-01/

(3) http://www.abc.net.au/correspondents/content/2014/s3984228.htm

(4) http://www.theaustralian.com.au/news/world/abbott-must-act-to-free-australian-journalist-peter-greste/story-e6frg6ux-1226881439582#



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com