Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


11 Jautājumi un dzeja

Brīvo latvju biedrībā Filadelfijā

Laikraksts Latvietis Nr. 307, 2014. g. 1. maijā
Sandra Milevska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lara Krēsliņa dzeja.

Modra Medņa dzeja.

Rūgtumam – tas ir, darbam – vienmēr ir ieteicams piepilināt mazliet saldinātāja. 26. aprīlī Brīvo latvju biedrība savā darba cēlienā starp citu pieņēma rezolūciju lūgt Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Kongresam, kas pēc nedēļas sanāks turpat Filadelfijā, mudināt Latvijas valdību ieviest mērus pret Ukrainas scenārija atkārtošanos pie mums. Bet piepilinātāji bija divi vietējie meistari – Laris Krēsliņš un Modris Mednis ar savu 11 jautājumi un dzeja priekšnesumu, ko varētu dēvēt par sirreālu saldinātāju savirknējumu, kas tēmēja uz cipariem 1 + 1, – kas kopā sanāk nevis divi, bet gan 11.

Lara un Modra sagādātie saldinātāji bija visādi. Dzejoļi, galvenokārt pašu, bet arī citu literātu avangarda darbi no senā Elles ķēķa Ritas Gāles vārsmas līdz šodienas Rīgai Annas Fomas darbā. Fomu, Krēsliņu un vēl daudzus citus šodienas dzejniekus var dzirdēt 2013. gadā iznākušajā kompaktdiskā Robežstūmējs. Modra Medņa pazīstamā dobjā balss savā neatkārtojami īpašā lasījumā atskanēja ne tikai savos dzejoļos, bet arī smējoļos, kas skaļi un ilgi turpinoties aizrāva sev līdzi visu publiku. Laris Krēsliņš cēla priekšā citu avangardu no 30. gadu Rīgas stilīgo jauniešu krējuma – brāļiem Hermanovskiem – uz Longailendu aizceļojušo Egilu, kas kādā arhitektūras dizaina izdevumā bija uzzīmējis lidojošu māju.

Bet par astrālo lidošanu gādāja Laris – gaišreģis, kura pirms diviem gadiem Prāgas masku ballē uzvilktā klasiska izskata citplanētieša maska bija koši zaļā krāsā; šodien protams vārdu savirknējums mazais zaļais vīriņš nes pavisam citu nozīmi.

Modris nāca arī ar dažādiem nenoteiktas izcelsmes, varbūt kādā zvaigznājā atrastiem, priekšmetiem: Sprīdīša nūju un eksotiska izskata šķērēm, ar kurām varētu atšķeterēt viņa piedāvātās pīpes nozīmi latviešu sakāmvārdos, kā piemēram, pirmo reizi ar pīpi uz jumta. Džeimss Džoiss caur Dzintaru Sodumu gan nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta, jo Uliss pie mums arī parādījās, tāpat kā uz mums raudzījās no izdevuma Nenocenzētie Rīgas dziļo padomju 60. gadu pazīstamā alternatīvās kultūras jaunā inteliģence.

Šo visu – dzejoļus un smejoļus, priekšmetus un jautājumus – stingrā uzskaitē noturēja Laris Krēsliņš, kas uz ēteriskas mūzikas fona veica grāmatvedību: ar katru Lara vai Modra nākamo pienesumu aizdedzināja vēl vienu svecīti, un uz divām tabulām parādījās nākošais skaitlis pēc kārtas – katram līdz 11. Un ja labi padomā, 11 un 11 sanāk nevis 22, bet gan 11 kvadrātā, jo katrs viens nes sev līdzi vēl daudzus citus: radus, draugus, jūtas, centienus, idejas arvien plašākā un plašākā lokā. Un ar Lailas Mednes vadībā nodziedātām tautas dziesmām ar skaitļiem arī noslēdzās šī vakara loks.

Sandra Milevska
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com