Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kurzemes cietoksnis

Jāņa Kārkliņa uzruna Melburnā

Laikraksts Latvietis Nr. 309, 2014. g. 14. maijā
Jānis Kārkliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DV

Daugavas Vanagi

Jānis Kārkliņš FOTO Ilze Ābele.

Mīļie vanagi un vanadzes, dāmas un kungi!

Šodien mēs atceramies Kurzemes cietoksni, vai kā to oficiāli apzīmēja – Kurzemes katlu. Šīs cīņas bija tik pazīstamas Otrā pasaules kara vēsturē, ka bija pat nosaukumi angliski, krieviski un vāciski. Angliski to sauca Courland Pocket vai Courland Cauldron un vāciski Kurland-Kessel. Kaut angliski tagad arī lieto burtisku tulkojumu Kurzeme Fortress. Šie nosaukumi apzīmēja trīsstūri Kurzemē Liepāja-Tukums-Ventspils, kur Otrā pasaules kara laikā no 1944. gada oktobra līdz 1945. gada maijam ielenktā Latvijas armija un vācu armijas grupa cīnījās pret sarkanarmiju. Šo ielenkto vācu armijas daļu nosauca par grupu Ziemeļi un vēlāk pārsauca par grupu Kurzeme.

Kurzemes cietoksni aizstāvot, notika sešas lielkaujas, ieskaitot slavenās Ziemassvētku kaujas. Tomēr pēc visām kaujām sarkanarmija neieņēma Kurzemi. Sarkanarmijai Kurzemes cietokšņa kaujās bija milzīgi zaudējumu, tiek minēts, ka tas bija ap 74 000 karavīru, bet viņi visā kampaņas laikā nepavirzījās tālāk par 40 km nevienā frontes vietā. Dažās vietās viņi pat tika uz priekšu tikai dažus kilometrus no sākuma pozīcijām.

Kad 1945. gada 8. maijā Ezeres muižā vācu ģenerālmajors Rauzers un sarkanarmijas ģenerālpulkvedis Popovs parakstīja kapitulācijas līgumu, gūstā padevās apmēram 18 000 kareivju, to starpā apmēram 9 000 latviešu karavīri. Tomēr, tā kā kara beigās Kurzemes cietokšņa karavīriem vairs nebija sakaru savā starpā, daudzi tikai par kapitulācijas pavēli dabūja zināt 10. maijā. Daudzu kareivju un citu latviešu starpā tie 9 000 karavīri, kas padevās, tika uzskatīti kā nodevēji. Tie karavīri, kuri nepadevās, aizgāja Kurzemes mežos, lai turpinātu cīņu kā partizāni jeb Meža brāļi. Pēc kapitulācijas padomju spēki pārbaudīja visus vīriešus no 16 līdz 60 gadu vecuma šajā apkārtnē un izcirta mežus, lai nebūtu pretošanās. Tomēr partizānu cīņas turpinājās līdz pat 1956. gadam.

Ar 1945. gada 8. maija līguma parakstīšanu arī izbeidzās Otrais pasaules karš Eiropā.

Neaizmirsīsim nekad mūsu varoņus – Kurzemes cietokšņa karavīrus – gan tos, kas krita Kurzemes cietoksnī, gan tos, kuri pēc kara turpināja cīņu kā meža brāļi, kā arī tos, kuri sekoja pavēlei un padevās sarkanarmijai, lai tiktu izsūtīti uz Sibīriju, no kurienes daudzi neatgriezās.

Jānis Kārkliņš
Melburnas DV Nodaļas valdes priekšsēdis



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com