Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lielā dejošanas diena Latviešu centrā Minsterē

„Miladeko“ svin trešo dzimšanas dienu

Laikraksts Latvietis Nr. 311, 2014. g. 30. maijā
Zuze Krēsliņa-Sila -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Visi dejotāji.

Lielie dejotāji.

Mazie dejotāji.

Līnijdejotājs.

Minsterē ir tā, ka ne visu gadu dziesmas krāju, bet gan visu gadu dejas krāju... un tad šai vasarīgā, siltā, jaukā maija sestdienā, 2014. gada 17. maijā, bija tik tālu. Tā nebija ne Mātes diena, ne Vasarssvētki, kur nu vēl Jāņi, bet tomēr visas tās sakrātās dejas bija jāizdejo! Un dejoja arī! Pūlis ļaužu – gan dalībniekos, gan skatītājos no malu maliņām sanācis uz Latviešu Centru Minsterē.

Piektdienā, pirms sestdienas koncerta, pirmie Brēmenē ielido Ropažu tautasdejnieki Cielava, kas jau iepazīti Paduā, Itālijā pirms pāris gadiem pasaules deju svētkos, un kas atkal satikti Rīgā pagājušās vasaras dziesmu un deju svētkos. Cielavas ļaudis, kurus vada Terēze Jozefa, mūsu dejotāji uztver, ātri pabaro, parāda, kur izguldinās pie sevis mājās, un tad ved uz centriņu, jo tur ģenerālmēģinājums.

Piektdienas vakarā pavēlu ierodas arī ļaudis no Īrijas – Kreicbergu ģimene, kas visi dzied un spēlē balles mūziku, un Minsterē izmēģināti un par labu atzīti pagājušā gada valsts svētkos. Mūsu latviešu pasaules sakari tagad ir tik izkopti, ka ģitāras un bungas jau iebraukušas ar latviešu šoferēto Īrijas busiņu pāris dienas iepriekš, atliek tikai pašiem strinkšķinātājiem un dziedātājiem, bungotājiem pielidot klāt.

Ak jā, laikam būtu jāpastāsta, kādēļ tad visi tā nesas uz to Minsteri? Nu tas taču skaidrs, Miladeko (Minsteres Latviešu deju kolektīvam http://miladeko.wordpress.com) jau svinama trešā dzimšanas diena! Ciemiņi no malu maliņām.

Arī mazie dejotāji, Minsteres Dancītis, kas vēl tikai knapi pusgadu lēkā, nāk ciemos ar savām dejām, un būs tiešām mīļi gaidīti ciemiņi, lai gan paši tie domā, ka ir tie svarīgākie, un viņu debija visa vakara fokuss! Nav brīnums, ka viņu pacietība ģenerālmēģinājumā robežojās uz pastalu šņorēm... Kā lūdzu? Nē, tāds sakāmvārds laikam gan latviešu folklorā nav, bet vismaz mazie un mammas rūpīgi sien un pārsien dejojamās pastalas un beigu beigās negāžās tik traki, kā lielie ar glaunām dejošanas kurpēm – grīdai taču jāpierod, tā slidena kā ledus, par spīti speciālai apstrādāšanai ar kolofoniju, un ir gan vērts visu tomēr izmēģināt.

Debitēs arī cienījamās dāmas minsterietes līnijdejotājas, kuras sevi nosaukušas par Balzamu. Viņas arī izmēģina savus telpiski grūtos gājienus, kamēr skan pavisam zipīga, netautiska mūzika, kurai grūti vismaz taktī nesist līdzi kāju. Par vienādiem tērpiem domāts, tikai šoreiz tie gan nav tautas tērpi.

Tad jau tuviniekiem – tepat no Vācijas štutgartiešiem – var piedot, ka viņu Trejdeksnītis tikai sestdien ierodas, jo ceļā varbūt ilgāks laiks bijis jāpavada nekā iepriekš minētajiem tāliem viesiem. Sanāk tā, ka Dienvidvācija tai Minsterei nemaz tik tuvu nav, un no turienes nevis lido, bet rullē pa ceļu stundiņu pēc stundiņas. Tā dejas kopa Trejdeksnītis, kuras 2 gadu jubilejā piedalījās mūsu trīsgadnieki Miladeko, mērojuši gandrīz visgrūtāko ceļu. Trejdeksnītis, Lauras Putānas vadībā, ierodas sestdien, un metas uz matracīšiem, kas rindiņā salikti gaida bijušajās ģimnāzijas klasītēs. Sestdien visi dejotāji kopā vēl uzēd kārtīgu siltu maltīti, ko pavārs Uldis sagatavojis.

Tiešām dažreiz grūti saprast, kurš ir kurš, jo mobilie latvieši eiropieši iebrauc no Vācijas, bet nes sveicienus no īru latviešu dejas grupas Karabunkls, jo Miladeko (ne gan šogad, bet citu gadu) bija tāpat aizšāvuši uz Īrijas Kultūras dienām Dublinā, un kā tad nesatiksi karabunkuļniekus! Nu jau bijušie karabunkuļnieki strādā Vācijā, kā jau tas sarūkošā globālā pasaulīte gadās, un latvieši jau tā vai tā visi pazīst visus. Ai, diezgan komplicētas tās nākšanas un iešanas, bet katrā ziņā, visi latvieši vien esam, visiem apmērām tas pats pūriņā, un, katrā ziņā – sanākot kopā visiem jautrāk!

Un tā sestdien uz jautro koncertu sanāk turpat 270 ļaudis, uz skatuves beigās vēl ap 80 dejotāju.

Visu piesaka bavāriešu tautas tērpā (tas pats jau vien ir – blūzīte, kleitiņa, ņieburiņš) ģērbta Ronja, īstā dzīvē Dace Brauķe. Tur ir tā, ka Ronja dzīvo mežā un uz turieni vēlas kultūru nogādāt. Ielūgumā un plakātā Suzanna Smolija arī visus Miladeko dejotājus saģērbusi kā mazus rūķīšus vai lellītes mežā; nu tagad man beidzot pielec, kādēļ tas tā bija! Dejotāji nesīs kultūru un reizē atminēsies savu bērnību, jaunību. Pie kultūras pieder arī iespaidīgās fotogrāfijas – autors Varis Sants – miniizstādīte dienas telpā no LCM krājumiem.

Palīgs kultūras nešanā ir garais, latviskā vestītē tērpts Krišjānis Rācenājs un abu Daces un Krišjāņa dialogā gan latviski, gan vāciski mums skatītājiem tiek paskaidrots, kas ir kas visās 20 dejās! No bērnu Čību, čābu un Velc, pelītēm vai Cūkām driķos līdz Dimdošai Rīgai ar Sudmaliņām un Ruženi augošām puķēm/meitām un vēl ar ritmiski soļojošām, lietussargus vicinošām līnijdejotājām programma deju pēc dejas raiti ritēja uz priekšu, un laiks nemaz nelikās garš.

Pēc izdejošanās lielā paldiesošanās, bez kuras laikam neiztikt. Bet ir jau arī iespaidīgi kā var tā sanākt cītīgi ik nedēļu un sadejoties. Skaidrs, ka Cielava dejo divreiz nedēļā. Minsterē Inese El Tawila vada Miladeko. Ja pirms trīs gadiem dejoja trīs meitenes, un Inesei tikai kājas niezēja atsākt to, kas Latvijā bija bijis, tad tagad pēc trim gadiem dejo jau trīsdesmit jauni cilvēki, brauc skolotājas no LV, pašas deju vadītājas brauc uz Latviju papildināties zināšanās kursos, daļa dejotāju piedalīsies Hamiltonā Kanādas Dziesmu svētkos, un viss notiek! Ir sašūti nu jau vairāki tautas tērpi, un nav vairs jāiztiek ar sprīdītiski pērn tik pirmais caurums iemetās veciem MLĢ tērpiem. Ziedojušas ir gan vecās struktūras, ka LCM, LKV vai Daugavas vanagi, gan arī jaunie iebraucēji un indivīdi. Kā tad nepaldiesosies, un cik labi, ka tas viss nes tādu dzīvību sabiedrībai.

Līnijdejotājas vada Valda Dundare, kas ik svētdienas rītu uzrunā vidējā vecuma jaukās sievietes, kopā ap desmit, nu jau sanāk arī kādu gadu. Sevi viņas nosaukušas par Balzamu, jo pašas ir tai vecumā, ka Balzams pazīstams un tīri labi garšo, bet arī ir vecumā, kas prot mierīgi mūsu latviskās dvēselītēs ierīvēt ar balzamu un tā uzturēt pie dzīvības.

Pats jaunākais fenomens ir mazie – Minsteres Dancītis (http://minsteresdancitis.wordpress.com/video/72-2/), kas kopš janvāra dejo Ingas Pētersones vadībā – kopā kādi 20 bērni. Dažs labs vests līdzi svētdienās uz mēģinājumiem lieliem; šo to jau noskatījies un grib pats arī pamēģināt, cits tiek brīvprātīgi obligāti atvests, lai iemācās un viss! Neticama enerģija, kā jau bērniem, bet nenoliksim arī vecākus, kuri ved no malu malām savus lolojumus ik otrdienas vakaru un šuj tērpus un cep kūkas, un sasien bantītes vai pin matus, un, un, un... jo to latvisko piparu, vai pareizāk dilli? Nu vienkārši vajag, un ikdienā jau tā ir galvenokārt Maggi vienotā garšviela, kam tomēr, tomēr gribas ko latvisku likt vēl klāt.

Spriedelēt par to, vai viss ir pārāk perfekti, vai kājas kustas kā ziemeļkorejiešiem vienotā ritmā un vai šo dejošanu saukt par nacbolšojbaletu, var uz priekšu un atpakaļ un gudrāki nekļūsim. Šodien ir viegli iekļauties Latvijas musturī – viss pieejams, internetā, personiskos kontaktos, un tā tas arī notiek. Bērni dejo kā vajag, lai varētu piedalīties skolu jaunatnes svētkos, lieliem dziesmu svētkos piedalīties negribās uz kaut kādu trimdīšu trallalā speciālo izņēmumu noteikumiem, bet ir lepnums, ka var kā nākas! Ja ir jādejo pēc zināma šablona, arī līnijdejas to saprot! Ja nu vēl Hamiltonas Dziesmu svētkos jūlijā šovasar būs citādāk, tad gan jau redzēs, bet tur piedalīties arī daļai Miladeko dejotāju ir tas gods. un viņi gan jau godam nodejos! Vajag tikai sapņus un vīziju, un tad – aiziet! Izturība un darba spējas latviešiem ir. Tādēļ kultūra jānes vien ir arī uz to mežu, kā sarīkojumā Ronjai gribējās, un viss notiks.

Vakars noslēdzās rītā, Kreicbergi spēlēja un spēlēja, tauta dejoja un dejoja. Bērni dauzījās saulītē pa āru, vecāki pa iekšu uzdzīvoja, un visiem bija labs prāts.

Zuze Krēsliņa-Sila
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com