Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ūsiņdiena Filadelfijas Brīvo latvju biedrībā

Mūsu senās tradīcijas ir vēl dzīvas

Laikraksts Latvietis Nr. 311, 2014. g. 30. maijā
MMM -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
FiladelfijasBLB

Usina_zime

Lapu mēneša 10. dienā Sateklas dievturu saimes radīts un vadīts Ūsiņdienai veltīts dziesmu vakars. Vīkšēja Nīgalu Laila, teicējs Medņu Modris. Tautas dziesmu mīlētāju pulks.

Vakaru ievadīja Nīgalu Lailas kokļu spēle. Tad sekoja Dieva daudzinājums, Dieva saukšana nākt mūsu pulkā šai vakarā.

Klusiet jauni, klusiet veci, Dievs ienāca šai vietā,
Dievs ienāca šai vietā, stājas mūsu pulciņā.

Medņu Modris īsumā pastāstīja par Ūsiņu, kas viņš ir mūsu mitoloģijā. Ūsiņš ir Dieva dēls, kā Mārtiņš, Metenis, Jumis, Jānis – to dienas ir svinamas dienas.

Dzirdējām par zirga nozīmi visā cilvēces civilizācijas attīstībā. Par Ūsiņu kā zirgu aizgādni. Ūsiņa un zirga vietu mūsu dainās un tautas dziesmās. Piemēram, ka zirgs ir karavīra uzticamais draugs karalaukā, tēvzemi un tautu aizstāvot.

Bērītim galvu glaudu ar abām rociņām;
Tas iznesa augumiņu caur deviņi zobentiņi.

Dzirdējām par zirga nozīmi, jājot līgavas lūkoties. „Rikšiem bērīti es palaidu...“ Tāpat par lepno līgavas pārvešanu sētā. Tika vēl pieminēti pieguļnieki, kad pavasarī zirgus vakarā vairs neved stallī, bet ganībās, kur tos nodod Ūsiņa gādībā, pašiem pieguļniekiem pārnakšņojot pie ugunskuriem.

Beigās par to visu lielo brīnumu brīnumu, ka neskatoties uz visām svešinieku pūlēm mūsu senās tradīcijas izskaust, mūsu tautā tās vēl ir saglabājušās un dzīvas. Mēs tās joprojām turpinām un piekopjam.

Šī vakara turpinājumā Nīgalu Laila vadīja dziedāšanu. Galvenie tautas dziesmu temati bija par kumeliņu – zirgu un putniem. Viņa mudināja klātesošos dalīties ar savu mīļāko tautas dziesmu, ko visi kopā nodziedāja. Pateicoties labiem, skanīgiem soprāniem un nepārspējamiem baritoniem, dziesmas izskanēja koši jo koši.

Vēl jāpiebilst, ka šī vakara notikumiem dzīvi sekoja TILTA vadītājs Zeidenbergu Ģirts no Rīgas, kur viņš patlaban atrodas. Protams, tas viss notika ar tā saucamā Skype kā vidutāju. Vakara gaitā, pieminot aizgājušos draugus un nodziedot viņiem dziesmu, pēkšņi no sienas nokrita Ērika Dzeņa zirgu glezna, – kā atgādinot, – arī es esmu ar jums!

Vakars beidzās, visiem sadodoties rokās plašā aplī un nodziedot:

Ar Dieviņu sanācami, ar Dieviņu šķiramies,
ar Dieviņu lai palika šī dziesmotā istabiņa.

Šīs reizē bija arī kā atvadas – vismaz uz kādu laiku – no Edgara Dāles, kurš dodas darbā uz Makao un patlaban cenšas apgūt mandarīnu valodu.

MMM
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com