Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Doņeckas iedzīvotāji informācijas karā

Prokrieviskos kaujiniekus apšaudot „sievietes-snaiperes no Baltijas“

Laikraksts Latvietis Nr. 312, 2014. g. 5. jūnijā
Latvijas TV raidījums "De facto" -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Donbasa apbruņošanās un Ukrainas pretteroristiskā operācija lielā mērā ir sekas senām nesaskaņām, kuras kultivējusi reģionā pieejamā informācijas telpa. Pašlaik prokrieviskā propaganda sasniegusi apogeju, jo separātisti pārņēmuši raidošos medijus. Arī ārvalstu žurnālistu darbs konflikta zonā ir būtiski apgrūtināts, 1. jūnija raidījumā vēsta LTV raidījums de facto.

Žurnālistiem šo lielākoties maskās tērpto cilvēku vienkārša nosaukšana sagādā pamatīgas galvassāpes – Kijeva saka, ka teroristi, Maskava sauc par zemessargiem. Citi lavierē starp separātistu kaujiniekiem un prokrieviskajiem nemierniekiem. Cik no viņiem ir vietējie, bet cik šķērsojuši salīdzinoši viegli šķērsojamo robežu ar Krieviju – arī nav zināms. Lai vēl vairāk sajauktu krāsas, pilnīgi neskaidrs, ir tas, kurā pusē ir likumisko un tiesisko struktūru darbinieki, padarot žurnālistu darbu vēl sarežģītāku.

„Kāds bija nošauts pie dzelzceļa stacijas un es uz turieni devos ar fotogrāfu. Ieraudzījām cilvēkus, kuri bija pie šī cilvēka līķa un teica mums, lai nefotografējam. Diviem no viņiem bija bija milicijas uniformas. Es jautāju – kas jūs esat un viņi teica, ka milicija. Taču šeit milicija neko nenozīmē, jo viņi var būt kopā ar nemierniekiem, tāpat kā daļa no pašpārvaldes,“ saka Agnese Gruda, La Presse korespondente un piebilst, ka pat pašpārvaldē nav skaidrs, vai viņi atbalsta nemierniekus.

Skaļākie šajā neskaidrajā situācijā ir cilvēki, kuri savu viedokli pauž mītiņos, piedāvājot gluži vai laika mašīnu uz Padomju Savienību ar to pašu daudziem vēl labā atmiņā esošo patosu. Vadonis gan šoreiz cits.

Vairākums gan ir lielākoties klusējošs. Daļa, kura atbalsta vienotu Ukrainu, pārliecināti, ka par šo patosu cilvēkiem tiek maksāts. „Tā ir Putina aģentūra, kas maksā viņiem katru dienu un tad viņi te arī bļaustās un ielenc visu te apkārt. Viņi ir impēriskās Krievijas sūtņi,“ saka Doņeckas iedzīvotāja Ņina.

Mediju telpu pašlaik kontrolē separātisti, kas atslēguši Ukrainas ziņu kanālus un pie Krievijas kanāla Rossija 24 uzlikuši Doņeckas Tautas republikas atpazīšanas zīmi. Viņi ik pa brīdim pārtrauc Kremļa kontrolētā kanāla pārraides ar saviem paziņojumiem. Rezultātā cilvēki dzīvo dažādās realitātēs, bieži vien tādās, kur vairs nekā reāla nav.

Ir skaidrs, ka paralēli karadarbībai notiek īsts propagandas karš, kultivēts ar dažādiem mītiem, kaut vai par to, ka prokrieviskos kaujiniekus apšaudot sievietes-snaiperes no Baltijas, kas daudziem iedzīvotājiem ļauj valstis salikt pa baltām un melnām kastītēm.

Tas pats atbalsojās, tuvojoties kara zonai, kur propaganda nodrošinājusi to, ka daudzi iedzīvotāji ir pilnībā pārliecināti, ka tur Ukrainas bruņotie spēki nevis izvērš pretterorisma operāciju ap pilsētām pret separātistu kaujiniekiem apdzīvoto vietu pievārtē, bet gan neonacisti atnākuši apšaut sirmgalvjus un bērnus ar amerikāņu atbalstu.

Jautājums gan ir, kas notiks, kad šie cilvēki, saņēmuši šādu informāciju izšķirsies paņemt rokās automātu un iet karot pret, viņuprāt, tik ļoti acīmredzamo ļaunumu, un kurš par šīs realitātes radīšanu viņu prātos atbildēs, kad tiks izlietas arvien jaunas asinis.

Latvijas TV raidījums „De facto“
Latvijas Televīzija
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com