Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Zane Isaka – pirmā N. Bulmaņa stipendijas ieguvēja

Laikraksts Latvietis Nr. 332, 2014. g. 30. okt.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zane Isaka. Bez nosaukuma. Jaukta tehnika, audekls 123x246cm, 2014. FOTO Māris Brancis.

Zane Isaka. „nr.III“. Akvarelis flomasteri, pasteļu zīmuļi, tuša/audekls 200x300cm, 2014. (Viens no bakalaura darbu sērijas). FOTO Māris Brancis.

Zane Isaka. Bez nosaukuma (kāpu studija). Eļļa, audekls 60x60cm, 2014. FOTO Māris Brancis.

26. septembrī Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā tika pasniegta pirmā Nikolaja Bulmaņa (Kanāda) stipendija maģistratūras I kursa studentei gleznošanā Zanei Isakai.

Studente nāk no Alūksnes, ar ko viņa lepojas, kaut arī jau ilgi dzīvo Rīgā. Kā viņa atzinās, skolas gados papildus mācījusies mūzikas skolā, bet par gleznošanu nav domājusi. Iestājusies Latvijas Kultūras akadēmijā kultūras menedžmenta specialitātē, jo ar kultūru gan gribējusi savu dzīvi saistīt. Laika gaitā viņa sapratusi, ka ar teoriju vien viņai nepietiek un ka gribas pašai ko radīt.

Reiz viņa aizgājusi draudzenei līdz uz Guntara Gabrāna zīmēšanas studijas nodarbībām. Redzētais pamudinājis apgūt zīmēšanu sava prieka pēc, taču viņai zīmulis un papīrs tā iepaticies, ka nolēmusi iestāties Latvijas Mākslas akadēmijā. Šīgada pavasarī jau iegūts bakalaura grāds glezniecībā, bet patlaban ir I kursa studente maģistratūrā.

Glezniecība viņasprāt ir liels darbs ar sevi: „Tu iedziļinies sevī, it kā skaties uz sevi no malas, savās problēmās. Gleznošana man ir brīvība. No savas pieredzes zinu, ka es saskatu lietās kaut ko tādu, ko citi neredz. Tā ir ļoti patīkama sajūta. Tā notiek jebkurā sfērā – ja esi kompetents, tu ieraugi vairāk nekā citi. Tas ir ļoti egoistiski. Tajā pašā laikā, ja tu strādā un vēl kādu tas uzrunā, tas ir skaisti.“

Uz jautājumu, kas Zanei ir svarīgs glezniecībā, viņa sacīja: „Tā kā man ir ielikti labi pamati zīmēšanā, man patīk zīmējums, ne akadēmiskais zīmējums. Ne figūras, bet pati zīmēšana. Jaunos studentus neinteresē reālistisks zīmējums, bet gan ekspresija. Reālistiskais zīmējums prasa laiku, bet tam vairs neviens negrib veltīt savu laiku. Gleznošanā man patīk ainava.“ Tāpēc bakalaura darbu Zane izstrādāja pie Alekseja Naumova, arī tagad viņa izvēlējusies šo gleznotāju, jo viņš ļoti labi vada, ir saprotošs, atsaucīgs, jebkurā laikā gatavs palīdzēt.

Diemžēl neiznāca redzēt nevienu darbu oriģinālā, bet no darbiem, ko viņa atsūtīja paraugam, jūtams, ka topošā māksliniece ainavā cenšas atklāt savas izjūtas, kādus iekšējus pārdzīvojumus, kas atklājas krāsu salikumos, tonālās niansēs, ritmos. Tas, ko viņa attēlo, ir noskatīts dabā, tik vēlāk izteikts krāsās, kurās parādās viņas tā brīža emocijas. Savukārt kāpu studija vēsta, ka jaunā māksliniece spēj ieraudzīt un uzlikt uz audekla kaut ko vēl nenojaustu, nenojaušamu. Tas ir daudzsološi.

Iepazinusies ar Nikolaja Bulmaņa darbību mākslas kritikā, jādomā no viņa grāmatas No vienas puses tā..., viņa, kura nodarbojas ar glezniecību, nav zaudējusi interesi par teoriju. Teorija, viņasprāt, ļauj palūkoties uz pašas daiļradi no cita skatu punkta un iezīmēt pašas daiļrades attīstības virzienu.

Zanes Isakas ceļš mākslā ir tikai sācies. Kā veidosies viņas individuālais skatījums uz pasauli, viņas personīgais rokraksts mākslā, par to varēsim pārliecināties turpmāk. Meklējumu ceļu droši vien palīdzēs mērot arī Nikolaja Bulmaņa stipendija.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com