Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gunārs Jurjāns mūžībā

1922. gada 29. aprīlī – 2010. gada 26. augustā

Laikraksts Latvietis Nr. 106, 2010. g. 2. sept.
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Jurjans

Gunārs Jurjāns

Jurjans1

Gunārs Jurjāns „Peldētājas“ („Bathers“). Akrils un pastelis. 2007.

Jurjans2

Gunārs Jurjāns „Pie jūras“ („By the Sea“). 1998.

Gunārs Jurjāns gleznošanu mācījies privāti un Latvijas Mākslas akadēmijā Rīgā no 1942. –1944. gadam. Kā liela daļā latviešu, arī viņš devās bēgļu gaitās. Studijas atkal atsācis un turpinājis Dānijā, Kopenhāgenas Dekoratīvās mākslas skolā no 1948. līdz 1950. gadam. Pievērsies modernai glezniecības tendencei – konstruktīvismam, ierobežojot krāsu pielietošanu. Ieradās Austrālijā 1950. gadā un bija viens no slavenās mākslinieku grupas Zilā Ota dibinātājiem 1953. gadā un piedalījies grupas rīkotajās mākslas izstādēs. Rīkojis patstāvīgas gleznu izstādes Sidnejā 1964. gadā, Melburnā 1968.,1970., 1978. gados. Piedalījies baltiešu grupas izstādēs Parīzē, Londonā, Ņujorkā. Izstādījis savus darbus Austrālijas Latviešu Kultūras dienu mākslas darbu izstādēs; darbi godalgoti 1956. un 1966. gados. Saņēma Austrālijas Filmu un televīzijas industrijas balvu par raidījuma Lusinda Breiforda (Lucinda Brayford) dekorācijām 1980. gadā. Saņēmis PBLA atzinību par teātra kritiku 2003., 2005. un 2007. gadā. (Gleznojis daudz akrila tehnikā. Veicis daudzus darbus dekoratīviem stikla, mozaīkas un sienu gleznojumiem; sekmīgi darbojies grāmatu ilustrēšanas un iekārtošanas jomā. No 1957. gada līdz 1987. gadam strādāja kā dekorators Austrālijas Valsts (ABC) televīzijas studijā Melburnā. Ilgus gadus – no 1953. gada līdz 2007. gadam bija Austrālijas Latviešu teātra dekorators. Rakstījis un publicējis Latvijas, Austrālijas, Amerikas presē kritiskus rakstus un apceres gan par atsevišķām mākslas skatēm, gan māksliniekiem.

Melburnas latviešiem un visiem, kas viesojušies Melburnas Latviešu namā, ir labi zināma Gunāra Jurjāna darinātā sienas mozaīka Nama foajē.

Austrālijas latviešu mākslinieku grāmatā, kura savus atvēršanas svētkus piedzīvoja Austrālijā 2008. gada nogalē, mākslinieks Gunārs Jurjāns rakstīja:

„Dzīvoju kontinentā, kur līdzību ar Latvijas dabu var atrast tikai vēsākā klimata joslās. Austrālijas plašie klajumi ir liels pretstats Eiropas zaļās vasaras vai baltās ziemas ainavai. Tieši tāpēc šie kontrasti ļauj ne tikai skaidrāk apzināties dzimtās zemes īpatnības, bet arī saredzēt un iemīlēt pretstatus – Austrālijas saulē balinātos klajumus vai eikaliptu mežus un krūmus. Šīs dažādības ietekmē radušies mani gleznu cikli.

Arī televīzijas dekoratora darbā man bija jāiepazīstas ar jaunu pasauli, ar Austrālijas vēsturi līdz mūsdienām – kādās mājās dzīvojuši dažādu šķiru ļaudis, kā viņi ģērbušies pirms ieceļotāju ierašanās un zeltraču laikā. Turpretim manas skices latviešu teātrī iestudētajām lugām bija ceļojums man tik pazīstamajā pagātnē.

Kopā ar gleznošanu un skatuves dekorācijām, mans darbs ietver ilustrācijas, grāmatu vāku apdari, plakātus un māksliniecisko mozaīku gatavošanu.“

Nu Gunārs Jurjāns devies gleznot mūžībā un pievienojies Zilās Otas mākslinieku saimei viņā saulē... ∎Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com