Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mūsu muzejs

LAAJ Preses ziņojums

Laikraksts Latvietis Nr. 108, 2010. g. 16. sept.
Ināra Graudiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LAAJ

Paulis Lazda, Okupācijas muzeja idejas iedvesmotājs un īstenotājs, rakstījis: ,,Latvijas Okupācijas muzeja darbs ir plašs un nebeidzams, kā ilgi postītāji gadi, kas bija jāpārcieš Latvijas valstij, iedzīvotājiem un tautas dvēselei“.

Okupācijas muzejs tapa, tikai pateicoties ārzemju latviešiem. 1993. gadā tas atrada mājas vietu bijušajā Sarkano strēlnieku muzejā, kuru 70’os gados uzcēla okupanti propagandas nolūkiem. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, Sarkano strēlnieku muzejs slēdza savas durvis.

Okupācijas muzejs ir mūsu muzejs, vienīgais pasaulē, kas stāsta par Latvijas 50 gadu okupācijas vēsturi. Muzeja ekspozīcijas vēsta par dzīvi Latvijā šajā laikā, par okupāciju varu politiku, par padomju un nacistu teroru, par Latvijas valsts saimniecības sagrāvi. Tās stāsta par Latvijas iedzīvotāju pretestību okupācijas varām, par nepadošanos, par gribu izdzīvot, par tiem daudzajiem, kas aizgāja moku ceļos uz tālajiem austrumiem, kā arī par trimdinieku likteni. Tur arī glabājas liecības par Latvijas neatkarības periodu. Okupācijas muzejs ir tautai nepieciešams, kā dzīva liecība par Latvijas tautas likteni, ir nepieciešams, lai atspēkotu nepatiesības, ko par Latviju un latviešiem izplata mūsu ienaidnieki. Informācija, ko sniedz muzejs ir precīza un objektīva. Muzeja darbinieki grūtos apstākļos veic savu darbu ar sirdi un dvēseli.

Muzeju arvien lielākā skaitā apmeklē skolēni, skolotāji, tūristi, ārvalstu oficiālas delegācijas, diplomāti un karaļi. Pēdējos 12 mēnešos muzeju apmeklētāju skaits bijis ap 100 000. Notiek semināri gan skolēniem, gan skolotājiem. Izstādes organizētas lauku pilsētās un skolās. Ceļojoša izstāde sniegta daudzās valstīs, arī Austrālijā. Ir Balto krustu projekts, Stabu ielas stūra mājas izpēte, liecību audio un video ierakstīšana, jauno ekspozīciju veidošana, grāmatu galds. Piemiņas vietu datu bāze tiek regulāri papildināta.

Viss prasa līdzekļus. Sakarā ar krīzes apstākļiem OM finansiālā situācija ir dramatiski pasliktinājusies. Valsts nespēj sniegt paredzēto pabalstu muzeja tekošajam darbam. Pabalsts sarucis par 80%. Arī tautiešu ziedojumi, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazinājušies par 50%. Lai muzejs spētu turpināt savu darbu pašreizējā apjomā, līdzekļu pietiktu tikai 3 līdz 4 gadiem. Ziedojumi, kas nodoti Nākotnes Nama iekārtošanai, paliek šim mērķim, jo Nākotnes Nams taps, cerams pirms 2014. gada, kad Rīgā svinēs Pasaules kultūras pilsētas svētkus.

Mums ir svarīgi gādāt par to, lai vērtības, ko mūsu muzejs uzkrājis neizgaistu nebūtībā, lai darbs un uzdevums, ko veic muzejs spētu turpināties Latvijas un latviešu pašapziņas labā, lai liecība par Latvijas tautas pieredzi divu okupāciju laikā tiktu nodota nākamajām paaudzēm un stāstīta pasaulei, lai kaut kas tāds nekad neatkārtotos.

Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē valde par vienu no šī gada Ziedojumu vākšanas akcijas mērķiem izvēlējusies pabalstu Okupācijas muzeja tekošajam darbam. Būsim devīgi! Atbalstīsim Okupācijas muzeja darbu, kas veltīts piemiņai, patiesībai, apskaidrībai!

Ināra Graudiņa
OM pārstāve AustrālijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com