Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Vardarbība pret sievietēm

Laikraksts Latvietis Nr. 411, 2016. g. 22. maijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Tēvs turēja, māte kūla
Manu jaunu līgaviņu;
Es gribēju žēlot iet,
Smiekli nāca, nevarēju.
(22087-4)

Kāda bija senlatviešu attieksme pret vardarbību pret sievietēm? Vai šī tautas dziesma no Kastrānes pagasta patiešām stāsta par vīru, kuram nāk smiekli, kad vecāki sit viņa sievu?

Krimuldas pagastā ir pierakstīta līdzīga tautas dziesma:

Tēvs turēja, māte kūla
Manu jaunu līgaviņu;
Pats es gauži noraudāju,
Uguntiņu rādīdams.
(22087-5)

Šoreiz vīram tomēr žēl sievas sāpes, bet ar visu to, nedarīs nekā, lai apturētu sišanu.

Kā ir šodien ar vardarbību ģimenē pret sievietēm? Vai Latvijas vīrieši cienī un sargā savas sievas, ne tā kā tas notiek dažādās citās sliktās Eiropas zemēs?

Pēdējā laikā bieži piesaukts Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras 2014. gadā publicētais pētījums par vardarbību pret sievietēm, lai pierādītu, ka neesam nemaz vissliktākie.*

Tur ir dati par dažādiem jautājumiem, bet, ja runājam par vardarbību ģimenē, tad attiecīgais jautājums skar fizisko vardarbību, kuru kopš 15 gadu vecuma ir veicis sievietes partneris. Uz šo jautājumu, 31% Latvijas sievietes ir atbildējušas apstiprinoši. Tas ir lielākais rādītājs visā Eiropas Savienībā. Otrā vietā ir Dānija ar 29%, bet pēdējā ir Spānija ar 12%.

Te būtu godīgi minēt, ka pētījums ir tikai aptauja, kurā sievietēm tika prasīts: Cik bieži ir kāds Jūs pagrūdis vai grūstījis; iepļaukājis; sviedis Jums ar cietu priekšmetu; sagrābis Jūs vai rāvis aiz matiem; sitis Jūs ar dūrēm vai cietu priekšmetu, vai spēris; Jūs apdedzinājis; mēģinājis Jūs smacēt vai nožņaugt; iegriezis vai sadūris Jūs, vai šāvis uz Jums; sitis Jūsu galvu pret kaut ko? Partneris ieskaita personas, ar kurām atbildētājs ir vai ir bijis precējies, dzīvojis kopā vai ir bijis attiecībās bez dzīvošanas kopā.

Kā redzams, ar jēdzienu vardarbība ir segts vesels diapazons, kur neatšķir, piemēram, grūšanu no saduršanas. Turklāt dažās sabiedrībās sievietēm varētu būt kauns atzīties, ka tās vīrs veic vardarbību pret viņu, kamēr valstīs, kur pastāv dzimumu līdztiesība varētu būt lielāka atklātība. Jāpiebilst, ka Latvijā salīdzinoši liberālākā neatkarībā uzaugušā 18 līdz 29 gadu vecuma grupā rādītājs ir tikai 22%, kas ir 8. vietā Eiropā.

Lai arī ir daudz atrunu, tomēr pirmā vieta ir pirmā vieta. Gandrīz trešdaļa Latvijas sieviešu apgalvo, ka ir cietušas vardarbību no partnera. Tā nedrīkst turpināties!

GN
2016. g. 22. maijā

* http://fra.europa.eu/en/publications-and-resources/data-and-maps/survey-data-explorer-violence-against-women-survey

Kopsavilkums latviski: http://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-at-a-glance-oct14_lv.pdf



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com