Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

NATO garantijas

Laikraksts Latvietis Nr. 420, 2016. g. 24. jūlijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Mēs visi zinām amerikāņu stereotipu, kuram visa pasaules ģeogrāfija ir viena putra, nezin vai Grieķija ir pie Vidusjūras vai Baltijas jūras, un domā, ka Parīze ir Vācijas galvas pilsēta.

Tomēr pieņemam, ka augstākos varas ešelonos viss ir skaidrs, un, apdraudējuma gadījumā, NATO spēki, īstenojot NATO līguma 5. panta garantijas, spēs atrast Latviju, un sūtīs palīdzību pie mums, ne uz Latakiju vai Laplandi.

Šādas pārdomas izraisīja ASV vadošo politiķu izteicieni pēdējās nedēļas laikā.

Republikāņu partijas prezidenta kandidāts Donalds Tramps efektīvi solīja vienpusīgi atcelt NATO līguma 5. pantu, atvietojot automātisko palīdzību ar iepriekšēju izvērtēšanu, vai tā Baltijas valsts, kurā iebrukusi Krievija, ir veikusi savus NATO maksājumus, pildot savus pienākumus pret ASV.*

Te uzreiz jāpiebilst, ka maksājumu veidi NATO ir dažādi – tieši un netieši. Tiešā devumā 2016./17. gadā Latvija maksā 0,149% no kopīgi finansētā NATO budžeta. Netiešais jeb nacionālais devums ir NATO dalībvalsts piedalīšanās NATO operācijās uz sava rēķina. Bez šāda veida maksājumiem, NATO mērķis ir katrai dalībvalstij izdot aizsardzībai vismaz 2% no sava Iekšzemes kopprodukta. Igaunija to dara, bet ne Latvija.

Ja igauņi varēja tādēļ justies drošāki par latviešiem, tad šo pārliecību pilnīgi sagrāva Donalda Trampa atbalstītāja, bijušā ASV Pārstāvju palātas priekšsēdētāja Ņūta Gingriča apgalvojums, ka „[NATO] dalībvalstīm vajadzētu uztraukties par mūsu saistību“.

Aicināts pateikt, vai Tramps un ASV palīdzētu valstīm kā Igaunijai Krievijas iebrukuma gadījumā, Gingričs izrādīja savas lieliskās ģeogrāfijas zināšanas. Viņš „to pamatīgi apdomātu. Igaunija ir Sv. Pēterpils priekšpilsētā. Krievija, iespējams, nešķērsotu robežu militārā veidā. Krievi darīs to, ko tie darīja Ukrainā. Es neesmu pārliecināts, ka es riskētu kodolkaru par kādu vietu, kas ir Sv. Pēterpils priekšpilsētā“.**

Savukārt Tramps intervijā uzsvēra, ka viņš žurnālistam neteiks, ko darīs gadījumā, ja Krievija iebruks Baltijas valstīs, jo viņš negrib, lai Putins zin, ko viņš darīs.

Tātad Tramps un viņa atbalstītāji neuzskata, ka līgumi ir saistoši, un, acīmredzami, nesaprot, ka biznesu principu pārnešana politikā dramatiski paaugstina kara risku.

GN
2016. g. 24. jūlijā

* http://www.nytimes.com/2016/07/22/us/politics/donald-trump-foreign-policy-interview.html?_r=2

** http://www.cbsnews.com/news/newt-gingrich-trump-would-reconsider-his-obligation-to-nato/



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com