Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


10. Saeimas vēlēšanas Pertā

Ierodas vairāk balsotāju nekā cerēja

Laikraksts Latvietis Nr. 114, 2010. g. 14. okt.
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Perta-1

No kreisās: Olga Pelše, Jānis Purvinskis, Jūlijs un Maiguta Bernšteini un Rita Džosona Pertas vēlēšanu iecirknī. FOTO Jānis Purvinskis.

Perta-2

Pertiete Solvita Bleiere nodod savu balsi. FOTO Jānis Purvinskis.

Perta-3

Līga Zariņa (ciemiņa no Jaunzēlandes) nodod savu balsi Pertā. FOTO Jānis Purvinskis.

Ierēdnes, kuras strādāja ar mobilo pasu staciju, mums jaunās pases solīja pēc četrām līdz sešām nedēļām. Tomēr pēc 25 dienām goda konsuls Pertā jau tās bija saņēmis. Tad nu 11. septembra sestdienas rītā ap Latvijas konsulātu Pertā mudžēja jauno pasu saņēmēju bariņš. Vairāk nekā puse saņēmēju tās arī tūlīt saņēma, bet pārējiem vēl būšot iespēja tās dabūt nākamo sestdienu un – sliktākā gadījumā – pat jau 10. Saeimas vēlēšanu dienā. Vecākais pases saņēmējs bija nu jau pāri par 90 gadu vecais Vilis Gūtmārcis, bet jaunākā bija 12 gadu jaunā Zane Balode.

Pasu izsniegšanai pa pēdām sākās gatavošanās 10. Saeimas vēlēšanām. Tā kā agrāk Pertas latvieši tiešā balsošanā nevarēja piedalīties un to varējām tikai darīt, nosūtot pases uz Melburnu, tad šoreiz bijām ļoti priecīgi, ka arī mēs varēsim balsot tiešā ceļā. Vēlēšanu iecirkni ierīkojām Latviešu Centrā Belmontā, Latvijas goda konsulāta telpās.

Vēlēšanas sākām sludināt jau kādas četras nedēļas ātrāk gan mūsu pašu Pertas Latviešu Ziņās, gan latviešu radio stundā katru sestdienas vakaru. Goda konsuls skubināja tautiešus iet balsot gan rakstiski Pertas Ziņās, gan runājot latviešu radio stundā pa radio. Aktivitāte bija liela, un Pertas latvieši daudz sprieda kā un par kuru labuma solītāju sarakstu būtu jāvēl. Pat arī daži politiķi neaizmirsa piebraukt pie mums pat uz tālo Pertu un pastāstīt par gaidāmiem labumiem vai arī brīdināt par citādi gaidāmām briesmām. Nu tā kā nupat nesen daudzi no mums bija arī saņēmuši jaunās pases, tas jau arī deva vairāk intereses par vēlēšanām, jo pavēra durvis daudziem tiem, kuri agrāk balsošanā nevarēja piedalīties.

Tā nu tādā sasprindzinātā atmosfērā pamazām arī pienāca lielā izšķiršanās diena – 2. oktobris. Sestdien, jau agrā rīta stundā atvērās Pertas vēlēšanu iecirkņa durvis, bet balsotāji gan vēl nenāca labu laiku. Mēs pertieši nemēdzam pārāk agri nekur iet, jo lielākā daļa esam jau pensionāri un nav jau arī nekur jāsteidzas. Vienīgais, kas svarīgs šodien ārpus vēlēšanām notika, vienam otram bija jāsteidzas mājās noskatīties svarīgo futbola čempionātu televīzijā no Melburnas.

Nu tad beidzot ap deviņiem sāka sarasties balsotāji. Pirmās bija Aina Timmermane un Daina Vārpiņa. Tā nu sākumā pa vienam, pa diviem, bet vēlāk jau pa bariņiem. Goda konsuls, kurš šodien bija arī Pertas Vēlēšanu Iecirkņa vadītājs, bija cerējis, ka, ja atnākšot nobalsot 50/60 balsotāju, tad jau viņš būs priecīgs. Vienam otram tās vēl izlikās šaubīgas cerības. Bet, ja nu būtu vairāk par 60, tad jau būšot pavisam vai otrās debesīs. Tā nu līdz pusdienas laikam bija jau sanākuši pāri par piecdesmit, un Jānis jau staigāja ar smaidošu seju. Vēl jau cerības, vēl jau būs latviešu radio un Vucēnu Jānis jau arī pakužinās; teiks, ka vēlēt var nākt līdz pat pulksten astoņiem vakarā. Tomēr pēcpusdiena ievilkās garlaicīga. Pa vienam, otram jau nu vēl atnāca, bet nu tikai pa mazam pilieniņam. Līdz pulksten sešiem visi, kuri bija balsotāji, nu bija arī atnākuši un nobalsojuši. Mēs trīs – Olga, Rita un Jānis – nu sēdējām un klausījāmies latviešu radio, bet jaunus balsotājus vairs arī nesagaidījām. Bijām tomēr priecīgi, jo bija nobalsojis 61 balsotājs. Tātad, cerības bija piepildījušās, un pāri par sešdesmit balsotāju bija sasniegts.

Balsot bija nākuši daudz tādi cilvēki, kurus tagad reti kad redzam savā vidū, bet kuri tomēr bija dzirdējuši, ka šīs vēlēšanas bija ļoti svarīgas un bija nākuši nodot arī savu balsi. Visvecākais balsotājs tomēr bija Vilis Gūtmārcis, kurš nesen saņēmis jauno pasi bija nācis to arī izlietot. Pat kādreiz ilggadīgais DV Pertas nodaļas priekšnieks Kārlis Bērziņš, kurš tagad nav vairs visai vesels, bija cēlies no gultas un ar svaiņa meitas Lindas Viljamsonas palīdzību bija atnācis nodot arī savu balsi. Latviešu Centru bija atraduši arī vairāki latviešu studenti, kuri ir Pertā studēšanas nolūkā no Latvijas, bet mūsu vidū vēl nebija redzēti. Arī daži ciemiņi no austrumu pavalstīm nāca balsot pie mums. Ar to varam spriest, ka 10. Saeimas vēlēšanas Pertā bija izvērtušās par lielu aktivitāti, kur satikās daudz gan veci, gan jauni, gan paziņas, gan jauni vēl nepazīstami latvieši.

Pulksten astoņos atkal sākās intensīvs darbs. Vērām vaļā kasti un ar interesi sākām skaitīt balsis. Drīz vien bija skaidrs, ka vienam sarakstam bija liels balsu vairākums. Tomēr cilvēki bija bijuši apdomīgi un bija salikuši daudz krustiņus un balsojuši par vairākiem sarakstiem. Par Vienotību un Visu Latvijai/LNNK sarakstiem pertieši no 61 balss bija nodevuši 55 balsis. Priecīgi mēs slēdzām durvis un braucām mājās tikai pulksten 10 vakarā. Atbraukušam pie sava datora, vēl bija jāpārraksta visi rezultāti, jāieskenē datorā un vēl šodien elektroniski jānosūta uz CVK Rīgā. Tad nu jau bija pulksten viens no rīta, un pēdējais laiks likties uz auss. Gara sasprindzināta diena bija beigusies ar labiem rezultātiem.

Jānis Purvinskis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com