Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Tālavā“ atzīmē 4. maiju

Vakara tēma bija Latvijas ozoli

Laikraksts Latvietis Nr. 459, 2017. g. 14. maijā
Rudīte Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Baltie galdauti Latviešu namā „Tālava“. FOTO Ints Puķītis.

Baltie galdauti Latviešu namā „Tālava“. FOTO Ints Puķītis.

Atsaucoties uz Kultūras ministrijas Latvijas simtgades biroja aicinājumu tautiešiem visā pasaulē 4. maijā pulcēties savā kopienā, pagalmā vai draugu lokā svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu ar Baltā galdauta svētkiem, Adelaides latviešu Sabiedriskais klubs lūdza kluba biedrus un visus Latviešu nama Tālava kafejnīcas labvēļus sanākt kopā 4. maija vakarā Tālavā nosvinēt šos skaistos svētkus. Kluba darbinieki – Andis un Rudīte Bērziņi rūpējās par vakara norisi, bet vakara apmeklētāji, apmēram, trīsdesmit skaitā, bija sarūpējuši gardu ēdienu kopīgam galdam. Varējām sēdēt ap vienu garu, Baltiem galdautiem klātu galdu, rotātiem ar Latvijas karodziņiem, ozola lapām un austām jostām.

Šai vakarā pie mazās zāles sienas pirmo reizi parādījās Latvijas vimpelis, kuru Latvijā darināja bijušais adelaidietis Aldis Tīlēns. Aldis to uzdāvināja Tālavai, un tas nonāca Tālavā visu ceļu no Rīgas caur nama kooperatīva direktora Valda Jaudzema laipnām rokām dažas dienas pirms Baltā galdauta svētkiem.

Vakars iesākās ar kopsavilkumu par 4. maija notikumiem Latvijā 1990. gadā, un tad vienojāmies valsts himnā kopā ar 2013. gada Dziesmu svētku Kopkori, kas parādījās uz zāles ekrāna; pie diriģenta pults simtgadnieks Roberts Zuika.

Vakara tēma bija Latvijas ozoli. Šai dienā Latvijā notika Latvijas simtgades svinību atklāšana, un gar Latvijas robežu tika stādīti simtgades ozoli.

Par ozoliem ir daudz tautas ticējumu, pasaku, sakāmvārdu, dainu un dziesmu. Klātesošiem izdalīja vairākus piemērus, un vakara gaitā tos noklausījāmies. Uzzinājām, ka ozola zīle ir gudrības un labklājības simbols. No ļaunuma un laika apstākļu untumiem var paglabāties, nēsājot kabatā ozola zīli, bet, ja kabatā nēsā trīs zīles, tad nēsātājs vienmēr izskatīsies jaunāks par saviem gadiem. Dievs mīt lielos, vecos ozolos ar izpuvušu vidu; ozola mizu novārījumu dzer pret cauru vēderu; ozols nekrīt no pirmā cirtiena... un bija vēl vairāki piemēri.

Nodziedājām Ozolīti, zemzarīti un pārējo vakaru pavadījām omulīgā svecīšu gaismā, baudot garšīgo ēdienu, kādu vīna glāzi un jautrās sarunās. Uz ekrāna varējām noskatīties skaistas Latvijas ainavas. Jutāmies vienoti ar latviešiem gan Latvijā, gan visās pasaules malās, kur tautieši svinēja Latvijas otro dzimšanas dienu.

Rudīte Bērziņa
Adelaides latviešu sabiedriskā kluba sekretāre
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com