Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Medikamenti

Laikraksts Latvietis Nr. 475, 2017. g. 8. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Latvija nav vispazīstamākā valsts pasaulē. Bet šad un tad mums izdodas..

Mums ir spēcīga medikamentu industrija, kura ne tikai ražo, bet arī veic pētījumus un atklāj jaunas zāles. Viena no tām ir Meldonijs jeb Mildronāts, ko pielieto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, kā arī vispārēja darbaspēju paaugstināšanai. Bet, tāpat kā daudzas citas zāles, tās ir aizliegtas sportistiem, jo skaitas dopings. Mildronāts parādījās pasaules ziņās 2016. gada martā, kad tika konstatēts, ka bijusī pasaules labākā tenisiste Marija Šarapova to bija lietojusi Australian Open tenisa turnīra laikā.

Pēc diskvalifikācijas Šarapova atgriezās profesionālā tenisā 2017. aprīlī. Augusta beigās viņa sāka ar labām sekmēm US Open turnīrā. Bet tad atkal Latvija kļuva par klupšanas akmeni. Šarapovai ceturtā kārtā pretī stājās liepājniece Anastasija Sevastova, kura 3 setos uzvarēja, un izsita Šarapovu no turnīra.

Medikamenti ir liels bizness ar lielu peļņu. Ir sevišķi izdevīgi, ja zāles ir uzņemtas kompensējamo zāļu sarakstā. Tas ir, pirmkārt, drošs ienākumu avots, jo valsts samaksā lielāko daļu no cenas. Otrkārt, tas ir imprimaturs, ka zāles ir drošas un efektīvas.

Bet kā tas izskatās Latvijā? Ko lai mēs domājam, ja kādu zāļu efektivitāti apšauba trīs profesionālās ārstu organizācijas (tostarp, tieši to speciālistu asociācija, kurai domātas šīs zāles)? Nerunāsim par kaut kādām eksperimentālām zālēm, bet tādām, kuras jau ir kompensējamo zāļu sarakstā, un kuras 2016. gadā pārdeva 4 miljonu eiro apjomā. Ārstu organizācijas norādīja uz nopietniem trūkumiem pētījumos par zāļu efektivitāti un lūdza to izņemt no kompensējamo zāļu sarakstu, kā arī vispār pārskatīt oficiālās ārstēšanas vadlīnijas, kas paredz šo zāļu lietošanu.

Kāda reakcija no ražotāja un veselības ministres? „Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,“ teica ražotāju firmas attīstības direktors. „Kādas sociālās grupas rakstīta vēstule, ka man kaut kas nepatīk, šobrīd neko nepalīdz,“ teica veselības ministre. Un tā arī neņēma vērā „kādas sociālās grupas“ (patiesībā ārstu un speciālistu) nopietnās bažas.

Vai šīs zāles – RIGVIR – ir patiešām efektīvs līdzeklis vēža ārstēšanai? Iespējams, ka drīz uzzināsim, jo firma taisās veikt pētījumus, lai dabūtu apstiprinājumu pārdošanai Eiropas Savienībā. Bet izrādās, ka Latvijas pacientiem un Latvijas valsts finansējumam „nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi“. Bēdīgi.

GN
2017. 8. sept.

https://www.youtube.com/watch?v=vkZ4sh8z5l0Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com