Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Leposimies!

Laikraksts Latvietis Nr. 479, 2017. g. 12. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kāpēc latviešiem ir tādi mazvērtības kompleksi? Latvijas Valsts prezidents, uzrunājot Apvienoto nāciju Ģenerālo asambleju angļu valodā, nerunāja nevainojamā Oksforda izrunā. Un tāpēc sacēlās pārmetumu un kaunēšanās vētra.

Kā viņš tā var? Kauns! Jāizslēdz video. Būtu labāk runājis latviski.

Protams, bija izvēle runāt latviski un paļauties uz Apvienoto nāciju tulka spējām nolasīt angļu valodas tekstu ar nevainojamu Oksfordas, Ņujorkas, vācu, franču vai pat ķīniešu akcentu. Ka tik nebūtu ar latviešu akcentu!

Prezidenta Vējoņa angļu valodas izruna nebija visspožākā, bet tā arī nebija tāda, par ko vajadzētu kaunēties.

Latviešiem ir daudz par ko lepoties, un to arī darām. Bet tad uznāk mazvērtības komplekss, un viss, ko mēs darām, ir slikts. Slikta valsts, slikta valdība, slikts prezidents. Sliktas ielas, slikta ekonomika, slikta valoda.

Vai tāpēc dažreiz arī darām visu iespējamo, lai veicinātu šo sliktumu un lai, it kā, lepotos par to? Vai mūsu pašu vērtības apliecinājumam jābūt visu citu vērtību noliegšana?

Labāk noskaņosimies pozitīvi un cildināsim to, kas mums ir. Bieži pietiek ar pirmo negatīvo izteicienu, lai visi akli sekotu. Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā ēkā un tās arhitekts ieguva pārmetumu pēc pārmetuma. Cik viegli sekot tiem, kuri velk dubļos!

Par spīti negatīvajai kampaņai, ēka ieguva Gada balvu Rīgas arhitektūrā 2015. gadā. Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis uzsvēra „Šī objekta nozīme ir nepārvērtējama, un tikai no mums pašiem būs atkarīgs, vai spēsim to pienācīgi novērtēt un izmanot“. Šomēnes Britu BBC novērtēja Latvijas Nacionālo bibliotēku par vienu no 10 skaistākajām modernām bibliotēkām pasaulē.*

Cik daudz labāk būtu, ja tie paši barveži būtu veikuši pozitīvisma kampaņu no paša sākuma?

Un kā ar mūsu skaisto valodu? Ja Satversmes preambula paskaidro, ka „Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda,...“ tad kāpēc neveicinām vairāk mūsu valodas mācīšanu un lietošanu? Vai atkal mazvērtības komplekss?

Leposimies par mūsu valodu, un leposimies par citām valodām, kuras runātas ar nepārprotamu latviešu akcentu!

GN
2017. g. 12. okt.

http://www.bbc.co.uk/culture/story/20170915-ten-of-the-most-beautiful-modern-libraries-in-the-worldAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com