Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dzīvie pie mirušajiem

Kapusvētki Toronto 2017

Laikraksts Latvietis Nr. 479, 2017. g. 12. okt.
Vilis Mileiko -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Vaira Gertnere, prāv. Ilze Kuplēna-Jūvarte (Ewart), Dr. Vilis Mileiko, māc. Dr. Anita Gaide, māc. Ģirts Grietiņš un prāv. emeritus Ivars Gaide.

Kapusvētki Toronto.

Kapusvētkus svinam, lai neaizmirstu un kopīgi pieminētu mūžībā aizgājušos tuviniekus, draugus un labdarus. Šo svētku rīkošana arhīvos ir minēta jau 18. gadsimta beigu posmā un 19. gadsimta sākumā. Kapsētas latviešu tautai ir svētvietas. Kapusvētki ir sena latviešu tradīcija un svarīga mūsu kultūras sastāvdaļa.

Toronto pilsētā kapsētu ir daudz, bet latvieši izmanto galvenokārt divas kapsētas: Jorkas (York) kapsētu, kur ir latviešu nodalījumi, un Holy Cross katoļu kapsētu. Abas ir lielas un skaistas.

Sākuma gados Toronto pilsētā un tās tuvākajā apkaimē dzīvoja aptuveni 12 000 tūkstoši latviešu. Tagad šie skaitļi ir sarukuši, un tomēr – arī šogad dievkalpojums bija kupli apmeklēts.

Jorkas kapsētā kapusvētki ir Toronto latviešu kristīgo draudžu kopīgs dievkalpojums un notiek pirmajā vai otrajā septembra svētdienā. Šogad tie tika rīkoti 10. septembrī. Dievkalpojumu vadīšanā piedalās luterāņu, katoļu un baptistu pārstāvji. Tos rīko luterāņu draudzes. Šogad atbildīgā par dievkalpojumu bija Toronto Austrumu draudzes mācītāja Dr. Anitu Gaide. Dievkalpojuma vadīšanā bez mācītājas Anitas Gaides vēl piedalījās prāveste Ilze Kuplēna-Jūvarte (Ewart), prāvests emeritus Ivars Gaide un Sv. Jāņa draudzes mācītājs Ģirts Grietiņš. Ieceļošanas sākuma gados Kanādā bija septiņi latviešu katoļu garīdznieki. Tagad visi septiņi ir jau mūžības mājokļos. Katoļticīgos šajos dievkalpojumos tagad pārstāv Dr. Vilis Mileiko, Toronto baptistu draudzi reprezentē Vaira Gertnere.

Jauks pārsteigums: pirmo reizi Toronto latviešu Kapusvētku dievkalpojumā tika spēlētas dūdas! Dūdu spēlētājs, ģērbies autentiskā skotu tautas tērpā, bija Gunārs Rundāns.

Ērģelnieka pienākumus veica Maikls (Michael) Rundāns.

Laipna un pretimnākoša ir Jorkas kapsētas pārvalde. Administrācijas ēkā ir sarīkojumu telpas. Svētku noslēgumā visi svētku dalībnieki tiek aicināti uz sarīkojumu zāli, kur ir sagatavots bagātīgs kafijas galds ar gardām uzkodām un atspirdzinošiem dzērieniem. Cienastu šogad bija sagatavojis Latviešu Centra šefpavārs Ingo Kārliņš.

Daudzu gadu garumā arī Toronto Latviešu Centrs rīko bagātīgu Kapusvētku azaidu.

Vēl vieni skaisti kapusvētki ir noritējuši. Jaukā tradīcija turpinās.

Vilis Mileiko
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com