Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valsts svētku runātājs Pertā

Valdis Zatlers sācis Austrālijas vizīti

Laikraksts Latvietis Nr. 483, 2017. g. 11. nov.
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Zatlera kundze, goda konsuls Jānis Purvinskis un bijušais Latvijas prezidents Valdis Zatlers, Pertā. FOTO no Jāņa Purvinska personīgā arhīva.

LAAJ

Tas viss iesākās ar to, kad LAAJ mums paziņoja, ka šī gada Valsts svētku runātājs Austrālijas latviešu Centros būs kādreizējais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers. Nākošā ziņa bija par Zatlera kunga Svētku runas maršrutu, kam bija paredzēts sākties tieši ar Pertu, kā pirmo runas vietu.

Mēs Pertā jau sen esam nolēmuši, ka Latvijas proklamēšanas dienas atceri mēs vienmēr svinam tieši 18. novembrī, neatkarīgi no tā, kurā nedēļas dienā tas iekrīt. Ar to tad esam pieraduši pie tā, ka Austrālijas latviešu Centros aicinātais viesu runātājs nekad tieši 18. novembrī Pertā nevar būt, bet vienmēr pirms vai pēc šīs svarīgā datuma.

Tā nu Latvijas goda konsuls Rietumaustrālijā un LAAJ vicepriekšsēdis Pertā 2. novembra rītā tikās Pertas starptautiskajā lidostā sagaidīt augsto viesi. Kaut arī lidmašīna, kuru sagaidījām, bija ielidojusi tikai ar mazu nokavēšanos, mēs abi nu stāvējām un gaidījām, un gaidījām, un gaidījām un tad vēl gaidījām. Kad pēc gandrīz divām stundām tikai retais pasažieris vairs nāca ārā goda konsuls sanervozējās un griezās pie Austrālijas Robežapsardzes ļaudīm pēc sīkākas informācijas. Tieši kad viņš bija aizgājis, Zatlera kungs ar kundzi parādījās, un goda konsula bažas izrādījās nevietā. Vienalga kā bija, bija, un nu viss bija labi. Sasveicinājāmies, atradām Jāņa Vucēna automašīnu, kurā tika salikta visa bagāža, un tad abi – Zatlera kungs ar kundzi nu pārgāja pilnīgi LAAJ Pertas vicepr. rīcībā ar uzdevumu gādāt par viesu labklājību un lai viesi tiktu iepazīstināti ar Pertu un tās apkārtni un Latviešu Centru. To visu bija jāpaspēj līdz 4. novembra pusdienas laikam, kad bija paredzēta Svētku runa Pertas Latviešu Centra DV kluba telpās.

Lai nebūtu nekur jāsteidzas, LAAJ vicepr. abus viesus arī laikus nogādāja Latviešu Centrā un nodeva goda konsula ziņā, lai viņus iepazīstinātu ar Pertas latviešiem. Mēs sakumā stāvējām pagalmā zem mūsu Centra ozola, jo laiks šodien bija tiešām padevies tieši kā mūsu viesiem būtu bijis pasūtīts: silta saulīte spīdēja, ne mākonīša debesīs, un pat lēna vēsmiņa šad tad sakustināja mūsu ozola zarus.

Cilvēki sāka rasties. Visi ar ziņkāri, jo šis cilvēks bija tikai pazīstams no aprakstiem presē un vislabāk zināms kā tas, kurš ierosināja atlaist nedarbojošos Saeimu. Cilvēks ar mugurkaulu. Es viņu biju saticis tikai tad, kad tiku viņam stādīts priekšā Rīgas pilī, Prezidenta konsulu pieņemšanā, bet tagad atradu vienkāršu cilvēku, ar kuru bija viegli sarunāties un ar plašu sarunu loku. Drīz jau arī gājām iekšā kluba telpās, kur varēju iepazīstināt ar Latviešu biedrības priekšsēdi, DV valdes priekšsēdi, vanadžu vadītāju un vispār Pertas latviešus. Beidzot bija pienācis tas brīdis, priekš kā Zatlera kungs bija vispār braucis.

LAAJ vicepriekšsēdis Pertā sveica Zatlera kungu un mūs iepazīstināja ar viņu īsā pārskatu, pēc tam mūsu viesis mums deva vislabāko svētku runu, kādu mēs vēl līdz šim bijām dzirdējuši. Runājot brīvi, bez piezīmēm, viņš runāja vienkāršā, visiem saprotamā valodā gan par pašreizējo, gan notecējušo politiku, gan par saviem piedzīvojumiem Černobiļas atomenerģijas stacijas nelaimes sekām, gan par labiem un ne tik labiem lēmumiem Latvijas politikā. Viņš teica, ka ir no svara, tagad runājot par Latviju, teikt nevis, ka Latvija ir maza, bet gan, ka tā nav liela valsts, jo tas dod pareizāku uzskatu par mūsu valsti un tautu. Mums nav liela zemes platība, bet mums ir lieta tauta, jo tā ir pa visu pasauli; latvieši ir katrā pasaules stūrītī, un visi dara labus un daudz zīmīgus darbu. Ja vien apskatam mūsu sasniegumus sportā. Ir ļoti no svara, ka Latvijas robeža ar Krieviju nu beidzot ir nosprausta, jo tā ir arī ES robeža. Ir no svara, ka mūsu zemē vienmēr uzturas citu ES un NATO zemju karaspēki, jo ar to Latvija ir Eiropa, nevis tikai kāda valsts Eiropas savienībā.

Latvijai nedraud iznīcība, jo kaut vai liekas, ka latvieši par savu valsti nedomā, bet kad viņai piedraud, tad tā ir nepārvarama. Pierādījums tam bija tautas nobalsošana par latviešu valodu, kad vēl nekad tāds procents pilsoņu nebija parādījis tādu vienotu balsojumu.

Tik vispusīgu un izsmeļošu runu mēs vēl nebijām dzirdējuši. Paldies, Zatlera kungs, par Jūsu braucienu, par mūsu apciemošanu un Jūsu iedvesmošanu Latvijas labākai nākotnei.

Novēlam Jums un Jūsu kundzei laimīgu ceļu, apceļojot šo mūsu pieņemto māju zemi – Austrālijas kontinentu. Lai piepildās Jūsu un mūsu cerības labākai, ziedošai un mūžīgai Latvijai.

Jānis Purvinskis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com