Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


AL 35. Jaunatnes dienas

Atklāšanas koncerts

Laikraksts Latvietis Nr. 489, 2018. g. 7. janv.
Lilita Daenke -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL35JD

Tālis Štubis un Aija Dragūna. FOTO Edgars Greste.

Kārla Jaudzema un Ivars Štubis. FOTO Edgars Greste.

No kreisās: Kaspars Švolmanis, Ēriks Stepaņuks. FOTO Edgars Greste.

No kreisās: Lija Andersone, Līsa Jaunalksne, Laila Grosa. FOTO Edgars Greste.

Rasa Jansone un Rozīte Katrīna Spīča. FOTO Edgars Greste.

No kreisās: Kārla Jaudzema, Annalīse Daliņa, Kaspars Moore. FOTO Edgars Greste.

Koris „Maska“. FOTO Edgars Greste.

Jaunatnes dienas ir sākušās!Ienākot Sidnejas Latviešu namā, ir priecīgi saspringta atmosfēra. Visi dalībnieki un viesi priecīgi sasveicinās – jauni un veci, vietējie un no tālienes atbraukušie.

Nama foajē skan jautra mūzika. Pašu Sidnejas Somesing Laik Zat mūziķes dzied un spēlē tautiskas melodijas. Viņas uzbur jauku gaisotni, kas ieved mūs zālē.

Ienākot zālē, mani pārsteidz mākslinieciski izgaismotā apkārtne; skatuve uzstādīta zāles sānos, siena aiz skatuvītes ir izdekorēta ar laumiņu gaismiņām starp zaļumiem, krāsainas gaismas spīd caur dūmaku, veidojot māksliniecisku gaisotni. Mūzika spēlē. Ir ziņkāre. Ko tie mūsu jaunieši ir sagatavojuši?

Svinīgā daļa sākās ar karogu ienešanu un 35. Jaunatnes dienu vadītāju – Aijas Dragūnas un Tāļa Štuba uzruna. Svētkus ar prieku un godu atklāja Sidnejas Latviešu biedrības priekšsēdis Jānis Čečiņš. Viņš bija aicināts kā kādreizējais jaunietis, kurš pastāstīja par Jaunatnes Dienu vēsturisko ceļu, kas vienmēr atspoguļoja jauniešu jaunās idejas un enerģiju. Gribu piebilst, ka pirms tam pēcpusdienā noklausījos Lindas Ozeres pārrunas par savu pētījumu Būt latvietim – Trešās paaudzes Austrālijas latvieši. Cik labi, ka mūsu jaunieši vēl turpina runāt latviski un rīkot šādus svētkus, kur var izbaudīt dziesmu, deju un tradīcijas. Jānis Čečiņš mūsu zināšanai stāstīja, ka rīkotāja Tāļa Štuba tēvs Edgars Štubis rīkoja Jaunatnes dienas 1978. un 1982. gados. Kas par lepnu momentu!

Svinīgo daļu noslēdza ar Dievs, Svēti Latviju.

Koncerta rīkotāja Ella Mačēna programmas grāmatiņā ierakstījusi, ka viņa mudināja sadarbību mūziķu starpā. Viņa raksta: Man vienmēr ir tik liels prieks redzēt, kā cilvēki muzicē kopā un nekad nevaram zināt, vai izveidosies kas jauns un interesants, kad radoši cilvēki sadarbojas. Viņa mudina izmēģināt jaunus skaņdarbus un aranžējumus.

Tā mēs arī baudījām jaunas balsu kombinācijas, nesen apgūtas dziesmas no Latvijas, iepriekš nedzirdētus instrumentu salikumus un skaņas.

Kārla Jaudzema kopā ar Ivaru Štubi iesāka programmu ar skanīgu U. Prauliņa Es gulu, gulu ģitāras pavadījumā.

Otrais sniegums bija džeza dziesma Laimas Dimantas Ego. Vai tiešām viņi pirmo reizi kopā dzied? Viņu balsis tik skaisti skanēja kopā.

Sekoja visjaunākā mūziķe (1 g.v.) Sofī (Sophie) Poulos, kura pārliecināti uz vijoles nospēlēja Concerto in G Minor, op. 12, No. 1, 3rd movement. Angus pavadīja uz klavierēm. Ļoti ceru, ka vairāk nākotnē dzirdēsim Sofijas stīgu skaņas; apsveicami.

Tad uz skatuves stājās divi braši puiši no Melburnas – Kaspars Švolmanis un Ēriks Stepaņuks. Kaspara ģitāras pavadījumā puiši labi nodziedāja jaunu Latvijas puišu kapelas Carnival Youth dziesmu Akmentiņi. Otrais sniegums bija paša Kaspara komponējums Lietiņš. Jauka dziesma, brašs duets.

Sekoja meiteņu uzvedums. Laila Grosa pie klavierēm, Lija Andersone – flauta un melodika un dziedātāja Līsa Jaunalksne. Viņas izvēlējās sniegt trīs tautiskas melodijas savos aranžējumos: Ai, saulīte, mēnestiņš (t.dz.), Es atnācu uguntiņu (Z. Liepiņš) un Mēness sauli dancī veda (Raxtu Raxti). Pateicoties Līsas skaidrai dikcijai un dzidrai balsij, izbaudījām dziesmas melodiskajos aranžējumos. Jutu, ka publikai it sevišķi patika pēdējā dziesma, jo skanēja neparastais instruments – melodika.

Pēc pārtraukumu baudījām vēl daudz skaistu priekšnesumu. Sākās ar divām viesu koklētājām no Latvijas – Rozīte Katrīna Špīča un Rasa Jansone (grupa Kas tie divi?). Labi gan, ka koklētājas varēja aizņemties kokles un drēbes no vietējās mūziķes, jo visiem viesiem bagāža aizkavējās kaut kur lidostā pasaulē. Rozīte un Rasa skaisti nospēlēja un nodziedāja divas tautas dziesmas. Publika varēja līdz dziedāt otrai dziesmai Es ar sauli saderēju.

Nākamā dziesma Tavs stāsts (The Sound Poets) izpildīja Kārla Jaudzema un Annalīsa Daliņa, Kaspara Moore ģitāras pavadījumā. Šo dziesmu, man labi pazīstamu, jaunieši bija labi aranžējuši ar skaistām niansēm.

Priekšpēdējais priekšnesums bija no mūsu pašu koncerta organizētājas un jaunās komponistes Ellas Mačēnas (klavieres, balss, ukalēli) ar mūziķiem Ivaru Štubi (ģitāra) un Jāni Luci (ģitāra). Šo trio mēs esam agrāk klausījušies, un viņi atkal mūs iepriecināja ar skaistām skaņām. Viņi bija sagatavojuši jaunus aranžējumus trim tautas dziesmām: Jūrā gāju naudas gūti, Te staigāj'ši un Bij man vienas. Vareni izklausījās. Man īpaši patika pēdējā dziesma, kur Ellas un Ivara balsis saliedējās kopā, bet vēl klāt skanēja Jāņa elektroniskās ģitāras gaisīgās skaņas. Bravo!

Tad uznāca viesu koris Maska, lai noslēgtu šo brīnišķīgo koncertu. Arī viņiem koferi vēl nebija pienākuši, un tāpēc nebija tērpu, bet skanējumu tas neiespaidoja, un skanēja ļoti labi. Atkal kaut kas jauns. Pirmā dziesma Unām udēb mums pazīstamās Latvian Voices dziedātājas un komponistes Lauras Jēkabsones komponējums un izgudrojums; koris nodziedāja it kā Bēdu manu lielu bēdu no gala līdz sākuma – atmuguriski. Man patika! Tad koris nodziedāja divas skaistas jauniešiem zināmas dziesmas Lec, saulīte! (R. Tiguls, R. Bugavičute) un Vindo (R. Sējāns, J. Šipkēvica). Kori vadīja diriģents Jānis Ozols.

Mūsu jaunieši gan ir ļoti talantīgi. Apsveicu viņus visus ar jauko koncertu. Atstāju koncertzāli ar lielu lepnumu un labu garastāvokli.

Lilita Daenke
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com