Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Zaļā tēja, piens un kafija

Pie zvaigznēm Latvijā

Laikraksts Latvietis Nr. 117, 2010. g. 3. nov.
Jānis Čečiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Gints Bērziņš, Nauris Puntulis. FOTO Jānis Čečiņš.

Tā kā septembrī braucu uz Rīgu, tad Latvijas Trīs tenoru turnejas koordinētāja, LAAJ Mūzikas daļas vadītāja Sandra Dragūna, mani lūdza aprunāties ar tenoriem par viņu turneju – sīkāk pastāstīt par Austrāliju, uzzināt par viņu vēlmēm, aprunāties par iespējamībām, u.tml. Nu, par visu to, ko vieglāk ir sarunāt aci pret aci, nekā rakstot vēstulēs vai epastos!

Par operas zvaigznēm jau visiem ir zināms – cik zvaigznes ir untumainas, prasīgas, neapmierināmas... un cik biju lasījis, tad Latvijas Trīs tenori noteikti ir pieskaitāmi pie Latvijas Nacionālās operas zvaigžņu klāsta. Par viņu zvaigžņu statusu publikā var arī pārliecināties, ja noskatās kādu no televīzijas raidījumiem, kā piemēram populāro gadskārtējo Valentīna dienas koncertu.

Pirmo reizi ar Trīs tenoriem – Nauri Puntuli, Miervaldi Jenču un Guntaru Ruņģi tikos tūlīt pēc viņu uzstāšanās Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) rīkotajā pieņemšanā Rīgas Latviešu biedrībā. Nu, par tikšanos to knapi varētu saukt, jo tik tikko paspēju pateikt savu vārdu, paspiest roku un pasniegt vizītkarti, kā tūlīt jau kāds Amerikas latvietis aizvilka viņus uz sarunām ar kādu amerikāņu labvēli. Nodomāju – nu, jā, tā jau Austrālija tik bieži paliek Amerikas ēnā!

Kā jau visiem labi zināms, 2. oktobrī Latvijā bija vēlēšanas, un, lai mudinātu vēlētājus iet balsot, PBLA 23 Latvijas pilsētās rīkoja Trīs tenoru un rokgrupas Dzelzs vilks brīvus koncertus. Bet, protams, bez PBLA, bija daudzi citi, kas arī aicināja balsot, un it sevišķi rosīgas bija politiskās partijas. Bija brošūras, skrejlapas, plakāti, TV un radio reklāmas un debates, baloni un grāmatas. Partijas Visu Latvijai vadītājs, 27 gadus vecais Raivis Dzintars (viņu ievēlēja 10. Saeimā), pirms vēlēšanām bija izdevis grāmatu Ceturtā atmoda. Zināju, ka vairāki jaunatbraucēji šeit Austrālijā jūsmoja par Visu Latvijai, bet pats neko par šo partiju nezināju, jo vietējā prese, līdz tam, vēl neko par partiju nebija rakstījusi. Grāmatu veikalā paņēmu un pašķirstīju... Ievadā Raivis raksta: „Mērķējot zemu, sasniegsim zemus mērķus. Jāmērķē visaugstāk! Ir vajadzīga jauna tautas Atmoda! Ir vajadzīga latviešu tautas Ceturtā atmoda...“ Seko 10 likumi, kas darāms, lai Ceturtā atmoda pienāktu. Tad nodaļa Sarunas ar Atmodas cilvēkiem, starp kuriem ir arī Vilis Vītols un Nauris Puntulis – viens no 3 tenoriem. Nopirku!

Nauris man un noteikti daudziem citiem pilnīgi neapzināti jau bijis pazīstams no 1989. gada, kad kopā ar grupu Pērkons viņš dziedāja Mikrofona aptaujas uzvaras dziesmu Mēs pārtiekam viens no otra un nevis no pārtikas precēm. Lasot Raivja sarunu ar Nauri, liekas, ka agrāk dziedātais ieurbies viņam jo dziļi sirdī: „Jā, šodien mēs vairs neesam ar mieru pārtikt viens no otra. Mūsos ir zudis romantisms. ...mēs neesam ar mieru vairs būt – kaut pastalās, bet brīvi, mums tas viss vairs nav svarīgi. Mums vairs nav vajadzīga ne mīlestība, ne Latvija, ne patriotisms, bet tikai pārtikas preces, turklāt lielos daudzumos. ...Bet lielākā bēda ir tā, ka mūsu valstij zuda mērķis. Mums bija pirmais mērķis – kaut pastalās, bet brīvi. To mēs sasniedzām. Nākamais bija – ES un NATO. Arī to mēs sasniedzām, un – viss. Un tad viss beidzās. Mums vairs nebija konkrēta mērķa valstij... Es gribu dzīvot latviskā Latvijā, kurā valda eiropeiska kārtība un likumpaklausība. ...Mēs nedrīkstam atdalīt ekonomiku no ētikas, morāles un kultūras...“

Dažas dienas pirms vēlēšanām, gandrīz jau pusnakts un telefons zvana. „Klau, tikko nonācu no operas skatuves, vai nevaram sarunāt satikties...?“ „Kurš runā? Šovakar?“ „Te Nauris! Nē, kaut kad nākamajās dienās. Vakar nobeidzām lielo Ejam balsot koncertturneju, šorīt agri pārbraucu mājās. Tagad sanāktu brīvāks laiks parunāties. Nākamos pāris vakarus gan jāuzstājas atkal operā, pa dienu mēģinājumi... Ja izdosies, paķeršu pārējos līdz.“

Pulksten desmitos (māksliniekiem nejēdzīgi agrā rīta stundā!) kādā Rīgas kafejnīcā Nauris pasūta zaļo tēju, un mēs sākam iepazīties. Drīz vien ierodas turnejas pianists Gints Bērziņš, pasūta glāzi piena un pievienojas sarunām. (Es pie sevis nodomāju – jāatceras cik veselīgus dzērienus mākslinieki no rīta pielieto – nekādas kafijas!)

Iesākam sarunas par nupat aizvadītajām vēlēšanām, par Ejam balsot koncertturneju un par to, vai viņi domā, ka koncerti palīdzēja pierunāt cilvēkus iet balsot. Atklājās, ka doma par balsošanas koncertturneju pa Latvijas lauku pilsētām bija nākusi tieši no pašiem tenoriem! Protams, ka neviens nevar apgalvot vienādi vai otrādi; vai tas ko līdzēja, vai ne, bet vīri bija vienisprātis, ka kaut kas bija jādara lietas labā.

Ilgos kopīgi nodziedātos gados Latvijā un ārzemēs, tenoriem ir izveidojušās daudzas un dažādas koncertu programmas: klasiskās operas, latviešu tautas dziesmas, latviešu klasiskās un modernās kamermūzikas, filmu un operešu dziesmas. Daudzas no viņām ir dzirdētas jau trīs Amerikas turnejās un ar neapolitāņu dziesmām viņi atkārtoti uzstājušies Itālijā! Tātad, kad izvēle tik plaša, grūti būs izlemt, tieši ko dziedāt Austrālijā. Pārrunājam sarīkojumus, dažādās telpas, iespējamo publiku un par cik katrā vietā iespējama apskaņošana. Nolemj, ka vēl jāpadomā, kas varbūt katrā vietā vislabāk skanētu!

Bet Austrālijas apciemojums jau nesastāvēs tikai no koncertiem vien. Ko viņi vēl gribētu redzēt un piedzīvot? Ja iespējams, operu un redzēt Sidnejas operas namu un dabu un ūdeņus. Izrādās, ka abi ir lieli ceļotāji un burātāji. Jebko pie ūdens! Amerikas turnejās viņi paši bieži vien ar mašīnu pārvietojas no vienas pilsētas uz otru, jo tā vislabāk var visu apskatīt. Šeit Austrālijā, kur jābrauc pa nepareizo pusi, tas auto, kaut vilina, tomēr nav tik pievilcīgs. Bez tam, nav jau pietiekami laika, ja grib pēc iespējas vairāk brīvos brīžus pavadīt pie ūdeņiem!

Zaļā tēja, piens un kafija (mana!) ir izdzerti. Vēl pārrunājam pēdējās tehniskās brauciena lietas un atvadāmies, lai drīz atkal satiktos Austrālijā. Jā, – Latvijā spīd gaišas zvaigznes!

Jānis Čečiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com